Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

 Adet döneminde cinsel ilişki yaşanır mı?

Kadınların en çok merak ettikleri ve en çok sordukları sorulardan biri olan adet döneminde cinsel ilişki olur mu? Olmaktadır. Bunun dışında adet döneminde cinsel ilişkiye girersem gebe kalabilme ihtimalim var mı? Diye sormaktadırlar. Kısırlık yapar mı? Adet kanı pis mi? Diye bir takım soruların cevaplarını merak etmektedirler.

Herkesin belli bir inancı vardır veya yoktur buna göre adet döneminde ilişkide bulunmak inanç açısından kişiden kişiye değişir. Fakat tıbbi anlamda değerlendirmeye aldığımızda bu dönemde ilişkiye girmenin erkek yada kadın açısından olumsuz bir tarafı yoktur. Sadece bu dönemde hem erkek hem de kadın mikrop kapabilir. Kadının üreme organları enfeksiyonlara karşı hassas olduğu bir dönemdir. Şayet cinsel ilişkide bulunulacaksa prezervatif kullanmak yerinde ve doğru bir davranış olur. Çünkü kanama olacaktır bu dönemde.

Adet dönemlerinde kadınların cinsel istek ve arzularında artış meydana gelir. Bazı kadınlar isteklerinim artmasına rağmen kanama olduğundan ilişkiye girmek istemezler ayrıca erkekte oluşan kanamadan rahatsız olabilir.

Adet döneminde cinsel ilişkiye girersem hamile kalır mıyım?

Kadınlar adet dönemindeyken gebe kalma şansları çok, çok düşüktür. Fakat gebelik şansım zaten çok düşük diye korunmasız ilişkiye girmek çokta az olan gebeliğin oluşma ihtimali gerçekleşirse istenmeyen bir gebelik ortaya çıkabilir. Bu nedenle doğum kontrol yöntemlerini eğer çiftler bebek istemiyorsa her zaman kullanmaları gerekmektedir. Kadınlarda meydana gelen her kanama adet kanaması olmayabilir ve karıştırılabilir. Adet dönemi ile ilgisi olmayan bir kanama esnasında ilişkiye girilirse gebe kalma şansı çok daha yüksektir.

Adet döneminde cinsel ilişki kısırlığa neden olur mu?

Adet döneminde cinsel ilişki yaşamak halk arasında kısırlığa neden olacak diye bir inanış söz konusudur. Bu tamamen yanlış ve doğruluğu olmayan bir düşüncedir. Aynı zamanda halk arasında adet kanının pis olduğu söylenir buda yanlış bilinenlerden olmaktadır. Adet kanı rahmin içinde bulunan dokuların  dökülmesi ve vücut dışına atılması ile oluşmaktadır. Ayrıca dökülen dokuda pis değildir. Son derece temiz bir doku olmaktadır. Her ay düzenli olarak hormonal etkiler sonucu dökülerek vücuttan atılır. Ancak kesinlikle pis değildir.

Bir önceki konumuz adet geciktirici bitkisel çözüm başlıklı konumuzu da okumanızı öneririm.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM