Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Adet döneminde cinsel ilişkiye girilir mi, Hamile kalınır mı?

Adet dönemi veya kullanılan adıyla Regl döneminde partnerlerin ilişkiye girmesi cinsel ilişki yaşamasının kadına veya erkeğe zararı var mıdır? Adet döneminde yapılan cinsel ilişkinin kadın ve erkek için sakıncaları nelerdir? Adet döneminde kadının cinsel ilişkiye girmesi hamile kalınmasına neden olur mu?

Woman critical days, gynecological menstruation cycle, blood period. Menstrual sanitary soft pads, calendar and a clock. Woman hygiene protection for menstrual period

Adet döneminde ilişki konusu çok akla takılan, erkeklerin bu dönemi fazla bilmemesinden çok önemsemediği ama önemli konuların başında gelen sorunlardan bir tanesidir. Özellikle adet döneminde girilen cinsel ilişkinin sakıncaları, kısırlığa yol açıp açmadığı, farklı sorunları beraberinde getirip getirmediği bizlere gelen sorular arasında. Adet döneminde cinsel ilişkiye girilir mi?

Bu konunun daha iyi anlaşılması için bazı durumları açıklamakta fayda vardır. Adet kanaması nedir? Bu kanama kadın rahmi içerisindeki dönemsel olarak meydana gelen dokunun kanayarak dökülmesidir. Bu doku gebelik döneminde bebeğin yapıştığı ve beslenmesi için lazım şartları sağlayan özel bir yapıdır. Hamilelik olayı olmadığı dönemlerde adet kanaması olarak vücuttan atılır ve yeni bir doku meydana gelir.

Adet döneminde meydana gelen bu kanamadan ötürü kadınlarda genellikle cinsel istek artar ama çoğu kadınlar bu adet kanaması vaktinde kanaması olduğu için ilişkinin sakıncalı olduğunu düşünürler.  Bunun doğruluk payı var mıdır?

Adet döneminde meydana gelen kanamanın ne olduğunu ve kadınların bu dönemde ilişkiye girmeme sebeplerini yukarıda açıklamaya çalıştık. Bu dönemde ilişkiye girmek gerçekten zararlı mıdır?

Regl Döneminde İlişki ve Hamilelik

Bu konunun dinimiz açısından haram olduğunu ve kadınların kanama ile birlikte dinimizdeki durumu sebebiyle bu dönemdeki ilişkiyi reddettiklerini bilmekteyiz. Bununla birlikte bu dönemde ilişkiye girmenin sakıncası tıbben açık açık ortaya konmuş değildir. Fakat cinsel yolla bulaşan hastalıkların bu dönemde girilen ilişkiyle birlikte daha çok ön plana çıktığı yapılan açıklamalar arasındadır.

Regl döneminde de olsa ilişkiye girmenin hamilelik için yeterli olduğu ve düşük de olsa ihtimalinin bulunduğunu unutmamakta fayda vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM