Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Adet Döneminde Cinsellik Olur mu?

Adet döneminde cinsellik olur mu? Diye sorular gelmektedir bu yazımızda bu soruya cevaplar vermeye çalışacağız. Kadınlar adet dönemlerine girdiklerinde rahim içindeki dokularda kanama meydana gelir ve dökülür bunun sonucunda da vücuttan dışarıya atılırlar. Bahsettiğimiz doku gebelik oluşumu olursa gebeliğe hazırlık yapıldığı ve bebeğin rahme tutunmasına olanak tanıyan bir doku olmakta. Her ay kadın gebelik için hazırlanır ve gebelik olmaz ise adet ile dokular vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Ve sonraki ay kadın bir daha yumurtlama yaparak gebeliğe yine hazırlanır.

Adet kanı temiz değil mi?

Halk arasında çok yanlış bilenen bir konu olduğu için değinmeden geçemeyeceğim. Sıklıkla halk arasında adet kanı zehirlidir, pistir düşünceleri vardır ama bunlar kesinlikle yanlıştır. Adet döneminde cinsel ilişki yaşanıp yaşanmayacağı konusunda kadının o zamanki koşulları belirler. Şu da bir gerçektir ki adet döneminde ilişkiye girildiği zaman hem kadının hem de erkeğin mikrop kapma olasılığı vardır. Adet döneminde gebelik oluşması normalde mümkün değildir. Ancak bazı durumlar seyrekte olsa gebelik oluşabilir. Çiftler bebek sahibi olmak istemiyorlarsa ilişkilerini korunarak gerçekleştirmelidirler.

Adet döneminde cinsellik yaşanabilir mi?

Adet dönemlerinde kadınların kanlarının içersindeki östrojen miktarında azalmalar olmaktadır. Vajinada da faydalı olan bakterilerin popülasyonu ve bunun sonucunda da laktik asit üretiminde düşme gerçekleşir. Adet kanı zaten pH’sı nötrale yakın olması nedeni ile olduğundan vajinal asidiyeti daha fazla bozmaktadır. Bu koruyucu olan asiditenin azalması sonucunda döl yatağı yollarının enfeksiyonlara karşı daha hassas olmasına neden olmaktadır. Kanın birden fazla kültür ortamını oluşturması nedeni ile enfeksiyon tehlikesi daha fazla artmaktadır. Ayrıca adet kanının vücut dışına çıkarılabilmesi için rahim ağzında genişleme olur buda oluşabilecek enfeksiyonların üst ürüme organlarına sıçrama tehlikesi oluşturur.

Bütün bunların sonucundan şunu çıkartabiliriz kadınlar adet dönemindeyken üreme sistemleri enfeksiyonlara karşı savaşmada yetersiz kalabilmektedir. Bu konuda inanç ve düşünceler kişiden kişiye değişebilir. Biz tıbbi açıdan değerlendirdiğimizde adet döneminde cinsellik yaşamanın bir zararı yoktur. Ama dediğimiz gibi kadın bu dönemde enfeksiyonlara açıktır. Hem erkek hem de kadının mikrop kapma olasılığı bulunmaktadır. Adet kanaması olduğundan dolayı erkeğinde prezervatif kullanması gerekmektedir. Kadınlar adet dönemlerinde cinsel istekleri artmaktadır ancak adet olukları için ilişkiden uzak durmaktadırlar.

Adet döneminde hamile kalma riski var mı?

Adet döneminde cinsellik yaşanırsa teknik olarak gebe kalmak çok mümkün olmasa da kesinlikle gebe kalınmaz tabiri de yanlış olur her zaman gebelik oluşma ihtimali küçükte olsa vardır. Ayrıca halk arasında adet döneminde girilen ilişki sonucunda kısır kalınacağı söylentileri vardır bu doğru değildir.

Bir önceki yazımız erken adet görme nedenleri konumuzu okumanızı öneririm. Ayrıca adet döneminde hamile kalınır mı? başlıklık yazımızı da okumanızı tavsiye ederim

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM