Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Adet Döneminde Hamile Kalınır mı? Risk Var mı?

Adet döneminde hamile kalınır mı? Sorusu bir çok kadın tarafından merak konusu olmakta ve adet dönemlerinde korunmak gerekli mi? Diye düşünülmektedir. Öncelikle adet döneminde hamile kalınır mı? Riski var mı? Sorularının cevapları net değildir. Her zaman hamile kalınma riskinin bulunduğunu belirtmek isterim. Bu konu hakkında kadınların dikkat etmesi gereken konular bulunmakta olup her zaman kadınların hamile kalma şansı bulunmaktadır.

Doğurganlık dönemlerinde olan ve sağlıklı olan kadınlar adet döneminde cinsel ilişkiye girerseler hamile kalma şansları vardır. Ayrıca adet döneminde hamile kalınır mı? Sorusunun diğer dönemlere göre azda olsa riskleri olmaktadır. Bu nedenle adet döneminde olunsa dahi bir gebelik istenmiyorsa korunma yollarından biri tercih edilmelidir.

Adet döneminde hamile kalma riski ne kadardır?

Yukarıda belirttiğim gibi adet döneminde hamile kalınır mı? Sorusuna yanıtı verdikten sonra, bu dönemde gebe kalma şansı yüksek mi? Buna bakalım.

Bir çok kadının bildiği üzere hamile kalma olasılığının en fazla olduğu dönem, yumurtlama (ovulasyon) dönemi olmaktadır. Yumurtlama dönemi hesaplama içinse sıklıkla adetin ilk gününden itibaren 14. Gün yumurtlama dönemi olmaktadır. Hamilelik isteyen kadınlar adet kanaması olduğu günden itibaren 14 gün saymalı ve 3 gün önce ve 3 gün sonraya kadar her gün cinsel birleşmede bulunmalıdırlar.

Rahim içine bakıldığında sıcak bir ortamı vardır ve spermler için uygun yaşama koşullarını rahim sağlar. Cinsel birleşme ile erkeğin spermleri 3 gün süresince rahimde canlı olarak kalabilmektedir. Bu nedenle özellikle adet kanaması başlamadan 2 yada 3 gün öncesinden başlayarak bir hafta 10 gün süresince birkaç günde bir cinsel ilişki yaşanırsa, gebe kalma şansı doğru orantılı olarak yükselecektir.

Aslına bakarsanız kadınlar adet dönemleri ile her ay düzenli biçimde kendilerini hamile kalmaya hazırlamaktadır. Bunun için ilk olarak yumurtlama meydana gelir, bunun için hormon seviyelerinde artışlar oluşur, ardından rahim duvarında kalınlaşma meydana gelir. Her ay olası bir hamilelik için vücut bütün gereksinimleri sağlayarak, bebeğin rahimde oluşması ve sağlıklı şekilde gelişebilmesi için, bütün alt yapıyı sağlar. Şayet hamilelik olmazsa adet kanaması ile birlikte rahmin iç tabakası da vücut dışına atılır, ve bir sonraki adet dönemi beklenir. Adet kanaması başladığında artık yumurtlama dönemi sona ermiştir ve bir adet kanaması sona erdikten sonra, vücut kendini bir sonraki yumurtlama dönemine hazırlayacaktır. Yinede gebelik düşünmeyen kadınların, bu adet dönemleri içerisinde korunma yöntemlerine başvurarak gerekli önlemlerini alması gerekir.

adet döneminde hamile kalınır mı sorusuna cevaplar

Adet döneminde hamile kalınır mı? Hangi şartlar gerekir?

Bu konuda kadınları genellemek yanlış olur. Çünkü her kadının kendine göre bir adet ve yumurtlama düzeni olduğu unutulmamalıdır. İşte bu yüzden hesaplanan yumurtlama dönemi ve adetin başlangıç tarihleri bazen şaşırabilir. Hormonlarda meydana gelen düzensizlikler direkt olarak adet dönemi tarhinde değişikliğe neden olacaktır.

Cinsel birleşmeden sonra spermler 3 güne kadar içeride canlılığını koruyabildiği gibi, bazı kadınların vajina içersinde yada rahimlerinde bu süre daha uzun olabilmektedir. Aslına bakılırsa adet döneminde hamile kalınır mı? Sorusuna bir cevapta spermler ile ilgili olduğunu burada net bir şekilde görmekteyiz.

Bazen kadınların adet kanaması kesilir, yani biter ancak lekelenme tarzında hala gelmeye devam edebilir. İşte bu dönemlerde cinsel ilişkiye girilir, ve bu ilişki korunmasız gerçekleşirse yine hamile kalma riski ile karşı karşıya kalınmış olunur.

Adet döneminde korunmadan ilişkiye girdim hamile kalır mıyım?

Öncelikle gebelik istemeyen kadınların akıllarına gelen adet döneminde hamile kalınır mı? Sorusu gelmektedir. Bunun cevabını yukarıda verdik. Fakat adet döneminde girilen cinsel ilişki sonucunda, diğer dönemlere göre azda olsa gebe kalma şansı bulunmaktadır. Bu nedenle korunma yöntemlerinden birinin kullanılması en sağlıklı yol olacaktır.

Öte yandan adet dönemi dışında kalan zamanlarda vajinanın ürettiği bir salgı vardır, bu saldı koruyucu özelliği olan laktik asit olmaktadır. İşte bu salgı adet döneminde üretilmez,  bu nedenle vajina dışarıdan gelebilecek mikroplara, enfeksiyonlara karşı savunmasız kalır. Bu sebepten dolayı hastalık oluşması hem kadın hem de erkek açısından ön plana çıkmaktadır. Adet döneminde cinsel ilişkiye girmek isteyenler bütün bu faktörleri göz önünde bulundurarak girmesi gerektiğini unutmamalıdır. Ve bu dönemlerde ilişkiye girildiği zaman korunma yöntemi kullanılması gerektiği de akıllardan çıkarılmamalıdır.

adet-döneminde hamile kalınır mı ilişkiye girsem

Adet döneminde korunma yöntemleri kullanılarak cinsel ilişkiye girilir mi?

Gereken önlemler alınarak adet döneminde hamile kalınır mı sorusunun yanıtını evet cevabından , hayır cevabına çevirmek mümkündür. Bu dönemde en iyi ve önerilen korunma yöntemi prezervatif kullanılarak girilen cinsel ilişkidir. Ayrıca adet döneminde olan kadınların, psikolojik durumları da göz önüne alınırsa, kendilerini çok iyi hissetmedikleri ve hassas bir dönemde olduklarını da unutmamalıyız.

Eşler de bu durumu göz önünde bulundurarak anlayışlı davranmaları gerekir. Çünkü hem psikolojik açıdan hem de, fiziksel olarak ağrıları olacağı için kadınlar adet döneminde cinsel ilişki konusuna sıcak bakmayabilirler. Fakat iki tarafta cinsel birleşmeyi bu dönemde istiyorsa korunma yöntemlerinden prezervatif tercih ederek ilişkiye girebilirler. Adet döneminde hamile kalınır mı konumuz hakkında sorularınız varsa, bizlere yorum kısmından sorularınızı sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız adet söktürücü ilaç isimleri başlıklı konumuzu da okumanızı önermekteyim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM