Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Adet gecikmesinin nedenleri bir çok faktörden dolayı gerçekleşebilir. Adet gecikmesi neden olur? Nasıl tedavi edilir? Gibi bir çok sorunuza cevaplar bulabilirsiniz. Adet gecikmesi ile ilgili yazımızı okuduktan sonra aklınızda herhangi bir soru işareti kalmayacaktır.

Rutin hayatınıza devam ederken bir anda kafanızda soru işareti belirir. Son adet dönemi tarihinizi düşünürsünüz ve gecikme yaşadığınızın farkına varırsınız. Gebe kalmak bu durumun temel sebeplerinden biri olsa da bu yazımızda adet gecikmesinin nedenleri sorusunu detaylıca inceleyeceğiz.

Adet Gecikmesi Kaç Gün Normal Sayılır?

Yaşanan adet gecikmesi 7 güne kadar normal kabul edilir. Yani beklenen tarihten 7 gün önce veya 7 gün sonra adet kanaması başlaması normal olacaktır. Bunun yanında adet kanamaları normalde 4 gün sürmektedir. Ancak 2-7 gün arasında devam etmesi yine normal kabul edilir. Eğer oluşan bir hamilelik yoksa karşılaşılan adet gecikmesi nedenlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesinin en sık sebeplerinden bir tanesi hamilelik dönemi sonrasında emzirme periyodunda olunmasıdır.

Emzirme döneminde olunması

adet gecikmesinin nedenleri emzirme dönemi

Eğer sizde bebeğinizi emziriyorsanız adet döneminizde gecikmeler yaşamanızı oldukça doğal karşılamalısınız.

Emzirme başlandığında prolaktin ve diğer bir takım hormonlar salınmaya başlıyor. Laktasyonel amenore ismini verdiğimiz bu periyotta menstrüel döngünün ritmi bozuluyor. Ayrıca laktasyonel amenore dönemi bir doğum kontrol yöntemi olarak ta kullanılmaktadır.

Adet gecikmesinin nedenleri arasında kilo alma ve kilo verme

adet gecikmesinin nedenleri hızlı kilo alip verme

İster çok kilolu olun ister az kilolu olun ama hızlı kilo değişimlerinin kaçının. Formunuzu korumaya çalışın. Hızlı bir şekilde gerçekleşen kilo değişimleri menstrüel döngünüzü etkileyecek ve adet gecikmesi yaşamanıza sebebiyet verecektir.

Kilo değişimine neden olabilecek bazı hastalıklar vardır. Bu hastalıkların en sık görülenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Anoreksiya Nervoza
 • Bulimiya Nervoza
 • Kontrol altına alınamamış şeker hastalığı

Eğer sıklıkla kilo değişimleri yaşıyorsanız ve buna anlam veremiyorsanız lütfen hekiminize giderek bu hastalıklar açısından taranmayı isteyiniz. Hekiminiz sizi detaylı bir taramadan geçirecek ve adet gecikmesinin nedenleri arasında olabilecek bu hastalıklardan birine sahip olduğunuz tespit edilirse gerekli tedavinizi verip diyetisyene yönlendirecektir.

Adet gecikmesinin nedenleri arasında aşırı egzersiz yapılması

Düzenli olarak yapılan egzersizin faydaları saymakla bitmeyecektir ancak egzersiz de aşırıya kaçılırsa kadınlarda üreme mekanizmalarını düzenleyen en temel hormonlardan biri olan östrojenin salınımında sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

adet gecikmesinin nedenleri aşırı egzersiz yapmak

Birçok kadın sporcunun sekonder amenore adını verdiğimiz adet dönemi problemleri yaşaması egzersiz yaparken dikkatli olmamız gerektiğinin bir göstergesidir.

Stresli Bir Yaşam Biçimi

adet gecikmesi stres

Streste tıpkı egzersiz gibi bir ölçüde yapıldığında onlarca faydası olan bir uyarandır. Ancak aşırıya kaçıldığında ve günlük hayatta devamlı olarak stres altında kalındığında vücutta bir takım hormonal değişiklikler oluşur. Strese karşı direnmemizi sağlayan kortizol isimli hormon, aşırı ve sürekli strese maruz kalındığında vücudumuzun hayatta kalabilme iç güdülerini açığa çıkararak sosyal yaşamdan iyice uzaklaştırır.

Eğer uzun süreli maruz kalınan stres durumu mevcutsa adet gecikmesi yaşama ihtimaliniz artacaktır.

Uyku düzeninde bozulmalar adet gecikmesinin nedenleri olabilir

Gece vardiyası olan bir işte çalışıyorsanız ya da 13- 14 saatlik bir yolculuk yapıp dünyanın öbür ucuna gittiyseniz adet döneminizde bazı değişiklikler yaşayabilirsiniz.

adet gecikmesinin nedenleri uyku sorunu

Uyku düzeni güne mutlu uyanmak ve zinde başlamanın altın anahtarıdır. Uyku düzeninde ortaya çıkan bozulmalar menstrüel döngünün başlamasında aksaklıklara neden olup adet döneminde  gecikme yapabilmektedir.

En sık görülen adet gecikmesi nedenleri : İlaçlar

Yeni bir ilaç kullanmaya başladınız ve bir süredir adet dönemi gecikmeleri yaşıyorsunuz. Özellikle kadınların sıkça kullandığı birçok anti psikotik ilaçın yan etkileri nedeniyle progesteron düzeylerinde neden olduğu dalgalanmalar adet gecikmesinin nedenlerinden biridir.

adet gecikmesi nedenleri ilaçlar

Bu ilaçların dışında rahim içi araç (RIA) ve diğer doğum kontrol yöntemlerinden birini kullanıyorsanız buda adet döneminizde sorunlar yaşamanızın başka bir sebebidir.

Tiroid işlevlerinde bozulmalar

Tiroid bezinin az çalışması veya çok çalışması gibi hipo ya da hiperparatirodizm durumlarında adet dönemi etkilenebilir. Tiroid bezi vücudumuzda birçok fizyolojik sürecin düzenlenmesini sağlamaktadır ve oldukça etkili bir hormondur.

adet gecikmesi triod nedeni

Eğer sizde tiroid bozukluklarından şüpheleniyorsanız ya da ailenizde tiroid bozuklukları öyküsü sıkça varsa hemen uzman bir hekime gitmeli ve muayene olmalısınız.

Polikistik over sendromu

Polikistik Over Sendrom’un nedenleri hakkında çok kesin bilgiler olmamakla beraber vücutta birçok sistemi etkilediği bilinmektedir. Sadece ABD’de 5 milyon kadın bu hastalıktan etkilenmiş durumda ve her geçen yıl sıklığı artmaktadır.

Özellikle bu sendrom tiroid fonksiyonlarını etkilediğinde adet gecikmesi yaşanabilmektedir.

Hamilelik adet gecikmesi nedenleri arasında olabilir

Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri olan oluşan hamilelik nedeni adet gecikmesi nedenleri arasında olabilir. Bu nedenle adet gecikmesinin nedenleri arasında hamilelik olup, olmadığı kesin olarak anlaşılması gerekir. Çünkü adet söktürücü ilaç isimleri konumuzda bahsedilen ilaçlardan kullanılması sonucunda oluşan gebelik düşük ile sonuçlanabilir.

Eczanelerden kolayca temin edebileceğiniz, idrarda gebelik testi satın alarak ve bu testi uygulayarak hamile olup, olmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Ancak kesin bir sonuç için kanda gebelik testi yaptırmanızı tavsiye ediyorum. Bunun için en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. Böylece hcg hormonunuza bakılarak gebe olup,olmadığınız kontrol edilmiş olur.

Menapoz dönemi

Eğer sizde menapoz geçirdiyseniz veya menapoz döneminiz yaklaştıysa adet dönemlerinizin seyrekleştiğini ve sıkça gecikmeler yaşandığını fark etmiş olmalısınız.

adet gecikmesi nedenleri arasinda menopoz

Yaş ilerledikçe kadınlarda üreme mekanizmalarının temel hormonu olan östrojen miktarlarında azalmalar olmakta ve bu durum ileri yaşlarda adet gecikmesinin nedenleri nelerdir? Sorusunun cevaplarından birisidir.

Adet döneminde aşağıda ki durumlar söz konusuysa hekime başvurunuz

Adet kanamanız birden kesilirse
Kızların 16 yaşına gelene kadar, hala adet olmamışsalar
Adet kanamasının uzun sürmesi
Adet döneminiz şiddetli ağrılar ile geçiyorsa
Tampon kullanımı sonrasında ağrı olması
Doğum kontrol hapı kullananların, hapı bırakmasından sonra geçen 6 haftalık sürede, adetlerinin normale dönemediği durumlarda
İki adet dönemi arasında olan zaman diliminde birkaç damla kandan daha fazla kanama oluşması durumunda

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nasıl Tedavi Edilir?

Adet gecikmesinin nedenleri, ilk olarak yapılan muayene ve tetkikler sonucunda konulan teşhise göre uzman hekim adet düzenleyici haplar reçete etmektedir. Böylece içeriğinde hormon barındıran bu ilaçlar sayesinde kadının adet gecikmesi sorununun önüne geçilmeye çalışılır. Bazense yapılan bütün muayene ve tetkikler temiz çıkabilir ve adet gecikmesinin nedenleri bulunamayabilir. Bu gibi durumlarda hastanın sosyal yaşantısı, psikolojik durumunun değerlendirilmesi gerekir ve bu yönde tedavi planı oluşturulur.

Bir önceki konumuz olan adet döneminde hamile kalınır mı? Ve adet geciktirici ilaçlar nelerdir? Başlıklı yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle, sağlıklı günler dilerim.

Dr. Erhan Yavuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

7 yorum

 1. Hocam ben daha önce de adet gecikmeleri yaşadım fakat bu sefer 22 gün oldu testte yaptım sağlık ocağındada test yaptırdım hamile değilim açıkçası doktara gitmeyide istemiyorum ne yapabilirim

  • Merhaba Ayşen hanım öncelikle geçmiş olsun. Adet gecikmesinin nedenleri arasında hamilelik vardır, ancak adet gecikmeninizin nedeni gebelik değil çünkü test yaptırmışsınız. Bir çok nedeni olabilir adet gecikmesinin. Stres, hızlı kilo alıp verme,kullanılan ilaçlar,troid, Polikistik over gibi bir çok nedenden dolayı adet gecikmesi yaşanabilmektedir. Gecikmeniz devam etmesi halinde bir kadın doğum uzmanına başvurarak gerekli tetkiklerin yapılması,ve bu tetkiklerin sonucunda uygun tedavi planının çizilmesi gerekebilir. Peki en son tam olarak ne zaman adet gördünüz yani en son gördüğünüz adetin ilk gününü hatırlıyor musunuz?

 2. Merhaba hocam ben genelde 1 ay dolmadan adet olurdum bu ay 1 ay doldu ve 3 günde geçti. Evliyim 1 cocugum var fakat tekrar hamile kalmayı şimdilik istemiyorum. Geçen ayın 18 de adet oldum bu ay normalde 15 inde adet olacaktım ama olmadım. Birde bu ay diş çektirdim ağrı kesici ve antibiyotik kullandım gecikmeye neden olurmu hocam?

 3. Ben de bişey sormak istiyorum yanlış anlaşılmasın geçen hafta iliskiye girdim ayın 5 inde 12 sinde de hasta olmam gerekiyordu tedirginim hasta olamadım hala sizin düşünceniz nedir bu konu da .

 4. Iyi günler ben geçen ay 2 gün adet oldum doğum kontrol hapi kullanıyorum reginon kullanıyorum bu ilaç iyimidir sizin tavsiye ettiniz hap varmi

 5. Hocam merhaba 3 gün oldu adetim gecikti ama test yaptım sonuç negatif çıktı yani hamile falan da değilim bir ilaç kullanmıştım ürispas diye onun etkisi olabilir mi

 6. Merhaba Adet günüm 15 gün gecti kan tahlilinde gebelik 0.81cikti doktoruma daha gösteremedim sonucu hamilelik varmi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM