Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Adet Geciktirici İlaç Kullanmak Zararlı mı?

Adet geciktirici ilaçlar kullanım nedenleri arasında, kadınlar farklı sebeplerden dolayı adet geciktirmek isteyebilir. Adet geciktirmek için en çok tercih edilen rahim iç tabakasına etki eden progesteron olmaktadır. Adet kanamasının önüne geçer yumurtlamanın önüne geçilmez yani rahim içi tabakasına etki eden progesteron kanama olmasını engeller. Dikkat edilmesi gereken durumsa adet geciktirici ilaçlar kullanırken bunu alışkanlık derecesine getirmemek olacaktır.

Kadınlar çeşitli nedenlerden dolayı adet geciktirici ilaç kullanmakta ve özelliklede yaz aylarında çok tercih edilmektedir. Her zaman tatile çıkılmıyor yılda en fazla birkaç defayı geçmez ve bu tatilde de kadınlar doğal olarak adet olmak istemiyorlar. Böyle durumlar ile karşılaşan kadınların imdadına adet geciktirici ilaçlar yetişmektedir.

Bu ilaçların vücuda alımı için hap, tablet veya iğne olarak uygulanabilir. Adet döngüsünü takip eden bu ilaçları kesinlikle doktor kontrolü dışında kullanmamak gerek. İlaç kesildiği taktirde 5 gün sonra adet kanaması başlamaktadır. Ancak bu zaman dilimi 10 günüde bulduğu görülebilir. Büyük ihtimalle olunan ikinci adetten sonra düzensizlik ortadan kalkar.

Adet geciktirici ilaç kullanmanın yan etkileri nelerdir?

Kliniksek olarak adet geciktirici ilaç kullanmanın herhangi bir yan etki yaptığı saptanmamış olsa bile hormonal bir değişime neden olduğundan kesinlikle doktor kontrolü dışında kullanmamak gerekir. Dikkat edilmesi gereken ilacı alışkanlık düzeyine getirmemektir çünkü ilaçların içersinde aşırı olarak progesteron bulunmaktadır. Ve aşırı kullanımlarda memelerde hasiyet, varisler ve kanama gibi problemlere neden olabilir. Son olarak yumurtalıkların döngüsü ile rahim iç duvarının döngüsü arasında olan dengeler alt üst olarak gebelik şansı düşebilir.

Adet geciktirici ilaç kullanması sakıncalı olanlar kimlerdir?

İçerisinde yoğun olarak progesteron barındıran adet geciktirici ilaçların ciddi anlamda yan etkisi yoktur ama hormonal değişime neden olacağı için doktor kontrolünde kullanılması gerekir.

40 yaşından büyük kadınlar kullanmamalı, kişinin akciğer embolisi öyküsü varsa, karaciğer rahatsızlığı varsa, gebe kalmak istiyorsa yada ihtimal dahilindeyse ve meme kanseri olan kadınların bu tip ilaçları kullanmaması gerekir.

Adet geciktirici ilaç bırakıldığında ne zaman adet başlar?

Adet kanaması başlamasının önüne geçen bu tip ilaçlar kesildikten birkaç gün sonra adet kanamaları başlar. Bundan dolayı kadınlar ilaç kullanım sürelerini ne adetlerini hangi zamana denk getirmek isterlerse bu yönde kullanılırlar.

Kadınların bazılarına adet geciktirici ilaç verilmeden önce ultrason ile rahim içi tabakası incelenir. Rahmim içi tabakasına bakılarak progesteron ile östrojenin içeriği mercek altına alınır. Bu tür ilaçların yalnızca progesteron barındırırlar. Ama her progesteronun az seviyede de olsa östrojenik etkisi bulunmaktadır. En çok hekimler  östrojen işlevinin fazla olduğu durumlarda kullanmaktadır.

Bir önceki yazımız adet geciktirmek için neler yapılır konumuzu da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM