Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Adet Geciktirici İlaçlar ve Kullanımı

Adet geciktirici ilaçlar neler?

Adet geciktirici ilaçlar, adet döneminin ertelenmesi için sıklıkla kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır. Etken maddesi progesteron olup rahmin iç bölümüne etki ederek etkisini göstermektedirler. Adet geciktirici ilaçlar yumurtlama işlevine etki edemezler, sadece kanamanın başlamasını geciktirirler buda rahmin iç tabakasına etki ederek sağlanır

Adet geciktirici ilaçlar kullanmak zararlı mıdır? Yan etki yapar mı?

Adet geciktirici haplar hormon barındıran ilaçlardır. Ancak kalıcı olarak hormonal bozukluklara neden olmazlar. Ayrıca adet geciktirici ilaçlar kullanmak yumurtlamaya etki etmeyeceği için hamile kalmayı da olumsuz olarak etkilemedikleri gibi kilo artışına neden olmazlar. Adet geciktirici haplar sadece döngünün gününü daha ileri tarihe alarak, kanamanın düzenini değiştirirler. Böylece adet kanaması daha gecikmiş olur. Adet geciktirici ilaçlar kullanıma başlandığında; kabızlık, gerginlik, hassasiyet, şişkinlik gibi yan etkileri görülebilmektedir. Görülen yan etkiler geçici özelliğe sahiptir.

Adet geciktirici ilaç kullanımından sonra ne zaman adet görülür?

Adet geciktirici ilaçlar kullanıldıktan ve bittikten sonra sıklıkla adet kanaması iki üç gün içinde başlamaktadır. Ayrıca ilaç kesildikten sonra yan etkileri de kesilir. İlaç kullanım süresi boyunca adet kanamasını geciktirerek adet dönemini ileri tarihe atar.

adet geciktirici ilaç kullanımı

Adet geciktirici ilaçlar nasıl kullanılır? Adet geciktirici hap ne zaman başlanır?

Adet geciktirici hapların adeti geciktirmesi için regli dönemine en az dört gün varken alınmaları gerekmektedir. Adet dönemine dört günden daha az süre kalmış olabilir. Bu durumda ilaç adeti geciktirmeyebildiği görülse de bazen geciktirdiği de olabilir. Adet geciktirme haplarının kullanımı esnasında azda olsa lekelenme şeklinde kanama olabilir. Önemli olan bu ilaçları kullanmaya başladıktan sonra düzenli almaktır.

Doğum kontrolünde kullanılan haplar adet geciktirici olarak kullanılabilir mi?

Doğum kontrol hapı kullanan kadınların adet dönemlerinin tam olarak ne zaman olacağını kestirmek daha rahat olduğu için, kutuyu bitirdikten sonra ara verilmeksizin ikici kutuya başlanır ve ne kadar adet gecikmesi  istenirse o süre boyunca kullanmaya devam edilmelidir.

Adetim on günden daha fazla ertelenirse yan etki yaşar mıyım?

Adet on gün ve üzeri ertelendiğinde, vücutta şişkinlik ve göğüslerde şişkinlikler görülebilmektedir. Bunun yanında adet kanaması günlerinde artış olması yada kanamanın daha fazla olması en çok yaşanan yan etkilerden olup, başkada sıkça yaşanan adet geciktirici ilaçların yan etkisi bulunmamaktadır.

adet geciktirici ilaçlar nasıl kullanılır

İlaçların kullanımı nasıl

Adet geciktirici ilaç kullanımında dikkat edilmesi gereken nokta on günden fazla kullanılmamasıdır. On günden daha fazla kullanmak gerekirse kesinlikle doktor kontrolü altında olması en sağlıklısı olacaktır. Adet kanamasının başlamasına dört gün varken ilaç kullanılmaya başlanır. Bazı adet geciktirmek için kullanılan ilaçlar günde iki defa alınırken bazılarıysa günde üç defa alınır, yani ilacın alınan doz ilacın formuna göre değişmektedir.

Adet geciktiriciler vücutta ne gibi değişimlere neden olurlar?

İlaçları vücutta büyük değişikliklere yol açtığını söylemek mümkün değildir. Adet olmadan önce göğüslerde şişkinlik, dolgunluk hissi gibi, gerginlik ve sinirlilik hali ilacın kullanılması ile biraz daha fazla olabilmektedir. İlaç etki ederse adet kanaması başlamaz ancak etki etmediği halde kanama başlar. Önemli olan adet geciktirici ilaçları kanama başlamadan dört gün önceden alamaya başlamaktır.

İlaç kullanımından sonra cinsel ilişki yaşarsam hamile kalma şansım nedir?

Adet geciktirici ilaçlar gebeliği engelleyici etkisi bulunmadığından dolayı gebe kalmayı engelleyemez. Ancak doğum kontrol haplarının gebeliği engelleyici özelliği bulunur.

İlaçların kullanma sınırı var mı? Her ihtiyaç olduğunda kullanılabilir mi?

Biz doktorlar bu tür ilaçların sürekli olarak kullanılmasını çok tavsiye etmeyiz, ancak sınırın olduğu çok fazla bilgide bulunmaz. Bir yıl içersinde iki defa yada en fazla üç defa kullanılmasını önermekteyiz. Çünkü kadın vücudunun doğal bir döngü yapısı olduğundan ne kadar az kullanılırsa bu döngü o kadar az etkilenecektir.

İlacı kullandıktan sonra adet döngüsü nasıl etkilenir?

Adet geciktirici hap kullanmayı kestikten sonra adet kanaması ne zaman olursa, adet döngüsü buna göre devam eder. İlacın kesilmesinin ardından kanama ne zaman başlarsa bir sonraki kanamada buna göre başlayacaktır.

İlaç kullanımından önce nelere dikkat edilir?

İlacı kullanmak isteyen bazı kadınların ilaca başlamadan önce rahim içinin ultrason yardımı ile görüntülenmesi ve ölçümlenmesi gerekebilir. Progesteron yada östrojen seviyeleri değerlendirilir. Bu tür kullanılan adet geciktirici ilaçların etken maddesi progestin olur. Unutulmaması gerekense progestinin azda olsa östrojenik etkisinin olabileceğidir. Daha çok östrojenik etkisinin daha fazla olduğu adet geciktirici ilaçlar kullanılsa da, asıl belirleyici olan endometriumun yapısı ile kalınlığıdır.

Önceki yazılarımız olan adet geciktirmek için neler yapılır? Ayrıca adet söktürücü ilaçlar neler? Başlıklı yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM