Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Adet Geciktirici İlaçların Riski Var mı?

Adet geciktirici ilaçların riskleri, adet dönemlerini ertelemek isteyen kadınlar tarafından merak konusu,bazen de korku konusu olmaktadır. Örneğin etkinlik planlarınız var; tatil, düğün, iş gezisi gibi. Bu tür etkinlikler kadınların adet kanaması zamanını ertelemek istemesinin başlıca nedenleri arasında bulunmaktadır. Bu konuda kadınların imdadına yetişen adet geciktirici ilaçlar bulunmakta olup, bazı yan etkileri de vardır. Bu nedenle adet geciktirici ilaçların yan etkilerini kullanmadan önce bilmekte fayda var.

Adet geciktirici ilaçların riskleri ve yan etkileri

Adet, kadınların her ay düzenli olarak oldukları endometrium adı verilen dokunun kanayarak dökülme işlemidir. Böylece kadın her ay yenilemekte ve yeni bir yumurtlama dönemine hazırlanarak doğurganlık özelliğini kullanmaktadır. Kadınlar ilk olarak adet kanamasını ortalama olarak 13 yaşında görürler ve menopoza girene kadar hamilelik ve bazı diğer rahatsızlıklar dışında her ay düzenli olarak regli dönemlerini yaşarlar. Adet kanaması ortalama olarak 2-7 gün aralığında devam eder. Düzenli biçimde gerçekleşen bu durumu adet geciktirici ilaçlar kullanarak ertelemek mümkündür. Fakat kullanılan bu ilaçlar kesinlikle doktor kontrolü altında kullanımı yapılmalı çünkü doğal olarak seyreden adet döngüsünü dışarıdan alınan ilaçlar ile ertelemek, dışarıdan bilinçsizce müdahalede bulunmak bazı riskleri doğurabileceğinden, doktor kontrolü altında kullanılmaları en sağlıklısı olacaktır.

İlk olarak adet geciktirici ilaçların yan etkileri konusuna geçmeden önce, bu ilaçlar nasıl kullanılmakta kısaca bahsedelim; adet geciktirici ilaçlar adet kanamasına 4-6 gün kala alınmaya başlanmalı ve her gün düzenli şekilde aksatılmadan alınması önemlidir. İlaçların formlarına göre gün içinde 2 veya 3 tane alınmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konuysa adet geciktirici ilaçları 10 günden daha fazla kullanmamaya özen göstermektir. Fakat on günden uzun kullanılması gerekirse kesinlikle uzman doktor kontrolünde olunmalıdır.

Adet geciktirici ilaçların yan etkileri nelerdir?

Adet geciktirme özelliğine sahip ilaçların içeriğinde hormon bulunmakta olduğundan bir takım yan etkiler yaşanabilir. Yan etkilere ilacın içinde olan progesteron hormonu neden olmaktadır. Olası yan etkiler kişiden kişiye değişiklik gösterebileceği için herkeste aynı etkiyi yapmaz. Yani herkeste aynı yan etkiler görülmez veya birinde yan etki olurken, başkasında olmayabilir. Adet geciktirici ilaçların en fazla yaptıkları yan etkilerse; göğüste şişkinlik hissi, göğüs bölgesinde hassasiyet, göğüslerde dolgunluk gibidir. Fark ettiyseniz adet döneminden hemen önce karşılaşılan belirtilere çok benzemektedir. Tek farkı ilaç kullanılarak adeti geciktirdiğimiz için, göğüslerde yaşanan bu değişimler biraz daha fazla olmaktadır.

Adet geciktirici kullanımından sonra normal seyri 2 ile 7 gün olan adet kanamasının normal süresinden uzun sürmesi eve kanama seviyesinin fazla olmasıdır. Bu etkileri ilacı bıraktıktan sonra gerçekleşir ve ilaç bırakımından bir iki ay sonra normale döner. Adetten sonra bazen lekelenme şeklinde kanamalar olabilir, buda adet geciktirici ilaçların yan etkileri arasında olabilir.

Diğer adet geciktirici ilaçların yan etkileri arasında bulunan ve az görülen yan etkilerse; mide bulantısı, halsizlik, kusma, baş ağrısıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz yan etkilerin dışında etkileri bulunmamaktadır. Ancak kullanmadan önce uzman bir doktora muayene olup daha sonra kullanılmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü bu ilaçların içerisinde hormon barınmakta ve etken maddesi bu hormon olmaktadır. Adet geciktirici özelliği bulunan ilaçları;  doğum kontrol hapı kullananlar, sigara içenler ve aşırı kilolusu olanlar, kullanmamalı ve son olarak en fazla bir yıl içinde iki defa kullanılması gerektiğini de söylemekte yarar var. Adet geciktirici ilaçların yan etkileri konusunda bizlere sorularınız varsa, alt kısımda bulunan yorum kısmında ulaştırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan adet geciktirici ilaçlar ve kullanımı başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederim

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM