Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Adet Geciktirmek İçin Neler Yapılır?

Adet kanamaları bir takım durumlardan dolayı doktorun tavsiyesi yada kadının kendi istediği üzerine bir takım yöntemler ile adet geciktirmek mümkün olmaktadır. Sağlıklı bir kadın her ay düzenli olarak adet dönemine girmekte ve bu dönemi her ay yaşamakta olup 1 ile 7 gün arasında bu dönem sonlanmaktadır. Bazı kadınların adet dönemleri rahat ve hafif ağrılı şekilde geçirirken bazı kadınlarda çok şiddetli ağrılar yaşamaktadırlar hatta iş ve günlük aktiviteleri aksatabilecek seviyede ağrılar olabilmektedir. Kadınlar çeşitli nedenlerden dolayı adetlerini geciktirmek isterler. Özellikle yaz aylarında gidilecek tatillerde bunu istemektedirler. Çünkü bir yıl içinde kaç defa tatile çıkabilir ki bu nedenle kadınların bu istekleri gayet normaldir.

Bu tip durum ile karşılaşıldığında adet kanaması geciktirmek için doktorlardan yardım istememiz en doğru seçim olacaktır. Ancak kişide kendi, kendine alacağı bazı tedbirler ile adeti geciktirmek mümkündür. Dikkat edilmesi gereken her ay adet geciktirmek için ilaç yada bitkisel karışımlar kullanılmamalı aksi halde adet düzensizliklerine neden olabilir. Yılda bir iki defa planlanan işlerin zamanına adet dönemi geldiğinde uygulanabilir ve bir zararı bulunmaz.

İlaç ile nasıl adet geciktirilir?

Şayet kadın doktor tarafından reçete edilmiş doğum kontrol hapı kullanıyorsa bu hap sayesinde adetini geciktirmesi mümkün olmaktadır. Doğum kontrol haplarını bir kutu bittikten sonra 1 hafta ara verilir ve ikinci kutuya başlanır. Bu bir hafta arada kadın adet olur ve adet görür. Bir haftalık ara verilmezse adeti geciktirmek mümkün olabilir. Ancak yılda bu işlem bir defadan daha fazla uygulanmamalıdır. Önemli olan diğer nokta birinci kutu ardından ara verilmeden ikinci kutuya başlanırsa bu ikinci kutu bittiğinde kesinlikle bir hafta ara verilmeli ve bu şekilde yeni kutuya başlanmalıdır. Ayrıca adet geciktirici ilaçlar nelerdir? Konusunu ayrı bir başlık altında detaylıca işledik.

Hekim tarafından adet geciktirmek nasıl uygulanır?

Yapılan jinekolojik muayene sonunda herhangi bir sorun bulunmaz ise içinde progesteron barındıran ilaçlar verilebilir. Bu ilaç adet dönemine 4-5 gün kala başlanması gerekmektedir. Adet ne kadar gecikmesi istenirse ilaca bu oranda devam edilmesi gerekir. Adet dönemine ne kadar yakın zamanda ilaç kullanılmaya başlanırsa adeti geciktirme şansıda düşer. Adete 3 gün kala bile ilaç başlansa yine bu şans düşer.

Adet geciktirmek için kullanılan ilaçlar nelerdir?

Sıklıkla adet geciktirmek için progesteron barındıran ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar rahim duvarına etki ederek adeti geciktirmektedir. Progesteron barındıran ilaçların yumurtlama üzerine herhangi bir etkisi bulunmaz. Rahim içi tabakasına etki ederler ve kanamanın oluşmasını engellerler. Ayrıca bu ilaçlar hormon dengelerinin bozulmasına neden olmamaktadır. Ancak ilacın kullanım sürecinde baş ağrısı, sinirlilik hali, kabızlık gibi yan etkileri yaratabilir. İlacın kesilmesi ile birlikte bu yan etkilerde kayıp olur. Kişi adetini ne kadar geciktirmek isterse o süre boyunca ilacı kullanmalıdır. İlacın kesilmesinden sonra adet kanaması başlayacaktır.

Doktor tarafından doğum kontrol hapı verilmiş kadınlarsa iki kutu arasında normalde bir hafta ara verilmesi gerekirken bu arayı vermezseler adet gecikmesi sağlayabilirler. Ancak iki kutu aralıksız kullanılırsa üçüncü kutuya geçilmeden mutlaka bir hafta ara vermek gerekir.

Bir önceki yazımız olan adet görememe başlıklı yazımızı da okumanızı öneririm.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM