Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Adet Görememe (Amenore) Neden Olur?

Halk arasında adet görememe olarak bilinen bu duruma tıp dilinde amenore adı verilmektedir. Yani kadınların adet kanamalarının olmaması durumudur. 35 günden daha uzun zamanda adet gören ve 21 günden daha kısa zamanda adet gören kadınlar düzensiz adet görenler kategorisine girmektedirler ve nedeni araştırılıp tedavi edilmesi gerekir. Unutulmaması gereken her ay sürekli 28 günde yada 30 günde bir adet olacağı çokta mümkün değildir. Çünkü farklılıklar olabilir.

Neden Adet Görememe Olur?

Yaş kriteri ve bazı nedenlerden dolayı kadınlar adet görememe sorunu ile karşı karşıya gelmektedir. Çünkü menopoz dönemine az kalmış 50 yaşındaki bir kadınla genç bir kızda ki adet görememe nedenleri farklılıklar gösterecektir. Doğurganlık çağında 20 ile 45 yaş arasında kadınların adet görmediği en yaygın dönem gebelik olmaktadır. Adet göremiyorum şikayeti ile hastaneye gelen kadınlara ilk sorulacak soru gebelik bekleyip beklemediği olur. Ardından yapılan test ile bu duruma açıklık getirilir. Yapılan bütün araştırma ve testlerin yapılması sonucunda bazen adet görememeye neden olan sorun bulunamayabilir. Böyle bir durumda kadın psikolojik yönden de değerlendirmeye alınmaktadır. Uzun yolculuklar, yarımküreler arasında olan yolculuklar, aşırı derece spor yapılması, kilolarda hızlı değişimler adet görememe sorununa neden olabilmektedir.

Ayrıca ağır olarak yaşanan travma ve şok durumları da adet görememe sorununa neden olabilir. Kadının yaşı ileri yaşlarda ise sıklıkla adet görememe nedeni menopoza bağlı olacaktır. 6 ay süresince adet olamayan kadına yapılan testler ile menopoz tanısı konabilir. Sadece ileri yaşlarda değil erken yaşlarda da menopoz ile karşılaşmak mümkündür. Özellikle menopoz yaşı genetik olduğundan ailede erken menopoza giren kişi varsa daha dikkatli olmakta fayda vardır. Şayet bu şekilde bir durum ile karşı karşıya kalınırsa doğurganlığın korunması amacı ile yumurtalıkların dondurulmasına gidilmesi gerekir.

Adet görememe hangi sorunlara neden olur?

ilk olarak kontrol edilmesi gereken kadının hamile olup olmadığı olur. Şayet gebelik ile karşılaşılmazsa hormonlara bakılır. Troit yönünden rahatsızlığı yönünden değerlendirilir. Ayrıca bir takım tümörlerde adet görememe sorununa neden olabilir.

adet görememe nedenleri ve tedavisi nasıldır

Hangi hormon testleri yapılmakta?

  • Erken menopozdan şüphe ediliyorsa antimüllerian hormonu kontrol edilir.
  • Troit hormonları üreme hormonlarına etki edebildiği için adet görememenin herhangi başka bir nedeni bulunamaz ise bu hormona da bakmak gerekir.
  • Prolaktin hormonunun kontrolü sağlanır.
  • Kişi ileri yaşta ise FSH,LH ve estradiol hormon testleri yapılarak kontrolü sağlanmalıdır. Ayrıca bu yakınmalar ile başvuran kişiye ultrason değerlendirilmesi de yapılmalıdır. Çünkü gebelik, yumurtalık kisti, tümör gibi etkenlerin saptanmasına yardımcı olacaktır.
  • Kadın düşük veya kürtaj geçirmişse adet kanaması da kesilmişse (artık adet olmuyorsa)  bu sefer rahmin içinde yapışıklıktan şüphelenmek ve rahmin filmini çekerek kontrol etmek gerekir.
  • Çok sık görülmez, seyrek olarak hipofiz bezinde tahribat olmasında da görülebilir.
  • Ergenlik döneminde olan genç kızların adetleri başlamamışsa genetik yönden de kontrollerin sağlanması gerekir.

Adet Görememe Tipleri

Primer Amenore

Adet döneminin hiç başlamaması durumuna primer amenore adı verilir. Biraz daha açarsak örneğin 18 yaşına gelmiş bir kızın adet görmemesi durumudur. Hormonlardan yada genetik kaynaklı olabilmektedir.

Rokitansky Sendromu

Bebeğin anne karnındayken rahminin gelişmemesi durumudur. Yumurtalıklar ve hormonlar normal olabilir ama adet görememe yaşanır. Bu tip kadınlar taşıyıcı anne veya rahim nakli sonucunda bebek sahibi olabilmektedirler.

Skonder Amenore

Kadın normalde adet görür ama sonrasında adetin kesilmesi durumudur. Bu durumun en sık karşılaşılan nedeni gebelik oluşmasıdır. En çok karşılaşılan diğer neden ise menopoz olmaktadır. Bunun yanında yumurtalık kistleri, trioit rahatsızlıkları ve tümörlerde skonder amenoreye neden olabilir.

Diğer konularımızdan olan erken adet görme nedenleri yazımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM