Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Adet Kanaması Kaç Gün Sürer?

Adet kanaması kaç gün sürer, adet kanaması miktarı ne kadardır? Gibi sorular kadınlar tarafından çok sorulmaktadır. Normal olarak kabul edilen adet kanaması 2 ile 7 gün arasında devam etmektedir.  Şayet adet kanaması 1 gün gibi kısa sürüyorsa bunun altında yatan sebepler araştırılmalı ve gerekli tedaviler uygulanmalıdır. Adet kanamasının seviyesine bakarsak bu her kadında değişkenlik gösterebilir. Ayrıca bu miktarın anlaşılması da zor olacaktır. ped kullanımı üzerinden gidilirse adet kanamasının olduğu günlerde 5 taneden fazla ped değiştiriliyorsa fazla olarak belirlenir. Kanamanın gerçekleştiği ünlerde 2-3 ped değiştirmekse normal olarak kabul görür. Aslına bakarsanız önemli nokta miktarından çok kanamanın süresidir. Kişiden kişiye farklılık gösteren diğer bir unsursa kaç günde bir adet görüldüğü olur. Her kadın 21 gün aralıklar ile adet kanaması görmesi mümkün değildir. Bazı kadın 28 günde, bazı kadınsa 32 günde bazısı ise 35 günde adet görebilir. Bu durumu değerlendirsek 21-35 gün arasında adetin tekrarlanması normal kabul edilir sonucunu çıkartırız.

Adet kanı ne kadar olmalı?

Kanın miktarına bakılacak olursa inceleme ve araştırma yapmadan bunu belirlemek aslında zordur. Çünkü kadınların ped değiştirme sıklıkları aynı değildir. Özellikle çok az miktarda kan gelse bile bazı kadınlar bundan rahatsız olup pedlerini yenisi ile değiştirebilmekte. Bazı kadınlar ise kanama fazla olsa da fazla ped kullanmamak için daha az değişimde bulunmaktadırlar. Bu durumu genellersek günlük 4 yada 5 ped den fazlası aşırı olarak görülmekte. Ama şuna da dikkat etmek gerekir az seviyede kan geldiğinde bile ped değiştiren bir kadın günde 4-5 tane ped değiştirir ama bu kanamasının çok olduğundan değil bir damla dahi gelse rahatsız olmasından dolayıdır ki bu kanama normal sayılır. Bazı kadınlarda günde sadece bir ped bile yeterli olur buda normaldir. Az önce dediğimiz gibi önemli olan adetin süresidir ve en az 2 gün devam etmelidir.

Kaç günde bir adet görülmelidir?

Normal olarak kabul edilen 21-35 gün aralığıdır. Yani 21 günden daha kısada adet olunursa sık adet görmeye, 35 günden daha uzun sürede olursa da geç adet görmeye girmektedir. Kadınların hepsinin 28 yada 30 günde bir adet olması diye bir kural yoktur. 21 gün ile 35 gün arasında olan değerlerde oluyorsa normal kabul edilir. Adet süreleri hesaplanmasında bir adetin ilk gününden başlayarak diğer adetin ilk günü arasıdır. Bazen şu yanlışlık yapılabilir bir adetin son gününden diğer adetin ilk gününe yapılan hesaplama yanlıştır.

Genç kızların adet düzeni

Adet görülme yaşı genelde 12 ile 14 arasında olmaktadır. İlk yıllarda adetlerin düzensiz olması normal karşılanır. Bir kız ilk adetini gördükten sonra 2 yıl yada 3 yıl geçene kadar düzensizlik yaşasa dahi bir tedavi yapılması tercih edilmez. Bunun nedeni adetlerinin kendiliğinden düzelmesini beklemenin en doğrusu olduğudur. Yeni adet görmeye başlayan kızlarda adet düzensizlikleri mevcutsa üzülmeye ve stres yapmaya hiç gerek yok sadece beklemek gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken nokta ise kanamanın ne kadar olduğudur. Aşırı derecede kanama mevcutsa kesinlikle araştırılmalı ve nedeni bulunmalıdır. Kanamanın süresi bir haftadan daha uzun sürer ve aşırı kanama meydana gelirse bu sefer kansızlık gelişebilir bu yüzden böyle bir durumda gerekli tedaviye gidilmesi gerekir. Adet kanaması kaç gün sürer yazımız hakkında sorularınız varsa yorum yaparak sorabilirsiniz.

Bir önceki konumuz adet sancısı tedavisi yazımızı da okumanızı öneririm. Ve adet kanaması nedir? Nasıl oluşur? konumuzu da gerçekten ayrıntılı olarak kaleme aldık.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM