Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Adet Kanaması Neden Az Olur?

Kadınların her ay düzenli olarak gördükleri adet kanamaları bazen az olabilmektedir. Ve kadınlar adet kanaması neden az olur? Diye kafalarında soru işareti oluşmaktadır. Tıbbi adı hiponemore olan adet kanamasının az olması sıklıkla hormon nedenli olmaktadır. Normal kabul edilen kanamalara baktığımızda ortalama 2 gün devam eder ve günlük bu gelen kan için 2 defa ped değiştirmek yeterli olmaktadır. Fakat kadın 2 günden daha az adet kanaması görüyorsa bu az olduğunun bir göstergesidir.

Kadınların düşüncelerine baktığımızda bir çok kadın 2-3 gün adet kanaması yaşadığını söylediği halde az olduğunu düşünmektedirler. Şunu unutmamak gerekir adet gören her kadın yaklaşık 5-6 gün sürekli adet görecek diye bir durum söz konusu değildir. Şunu tekrar söylemekte fayda var 2 yada 3 gün görülen adet kanaması kesinlikle az değildir. Şayet bir kadının adet kanaması 2 günden daha az sürüyorsa akıllara adet kanaması neden az olur? Sorusu gelmeli ve bir uzman hekime başvurarak muayene olması gerekmektedir.

Adet kanaması neden az olur? Sorusunun nedenleri nelerdir?

Kadınların yaşadıkları bu duruma bakıldığında sıklıkla yaş ilerledikçe ve menopoz zamanı yaklaştıkça adetin az olma sorunu ile karşılaşılmaktadır. Yani bu hormonal sebepler arasına girmektedir. Adet kanamasının azalma nedenlerinden en başta gelen östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanma seviyelerindeki azalmalar olmaktadır. Erken yaşlarda menopoza giren kadınlara da adetlerinde azalma olduğu görülmektedir. Bu hormonlar kadınlık hormonlarıdır ve azalmadı sonucunda adetin azalması da olmaktadır. Ancak bir diğer hormonumuz olan tiroid hormonunda azalma söz konusu olursa yine adet kanamasının azalmasına neden olabilir. Bu sıklıkla hipotiroidi bulunan kadınlarda meydana gelebilir.

Çok sık karşılaşılmasa da kürtaj olmuş kadınlarda rahim duvarlarının birbirine yapışmasından kaynaklanan az kanama görülmesi olabilmektedir. Ayrıca bazen histeroskop ile uygulanan rahim içi rezeksiyonu yapılan kadınlarda da görülebilir.

Adet kanamasının az olması nasıl tedavi edilir?

Sizin şayet adet kanaması az olduğuna dair şüpheleriniz varsa bir uzman hekime giderek gereken muayenelerin yapılması gerekmektedir. doktorunuzun size ilk yönelttiği soru adetinizin kaç gün devam ettiği ve günlük olarak kaç tane ped değiştirdiğiniz olur. Sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda doktorunuz bir karar verecek şayet adetinizin az olduğunu düşünürse muayene edip gerekli hormon testlerinin yapılmasını isteyecektir. Hormonlara bağlı oluşmuşsa hormonlara yönelik ilaç kullanımı gerekmektedir. Adet kanaması neden az olur? Başlıklı konumuz ile ilgili sorularınızı bize yorum kısmından ulaştırabilirsiniz.

Adet dönemi konularımızdan olan erken adet görme nedenleri? Başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM