Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Adet Kanı Nasıl Olur Biliyor musunuz?

Kadınların her ay düzenli oldukları adet dönemlerinde oluşan adet kanı nasıl olur sorusunun yanıtı vermeye çalışacağız. Rahmin iç tabakası tıbbi adı ile endometrium olarak tanımlanan bölge her ay düzenli olarak adet döngüsünün sonundan sonra dökülmesi sonucunda adet kanı oluşmaktadır. Bahsettiğimiz rahmin iç tabakası adet başladığı zaman östrojen hormonu sayesinde kalınlaşır ve proliferasyon olarak adlandırılır. Adet döneminde ortalarında ise yumurta oluşmaktadır. Adetin ilk dönemi bu şekilde olmaktadır. İkinci dönemine bakıldığında progesteron hormonu devreye girerek sekretuar faz takip edilir bu bazen luteal faz olarak geçer ve anlamı yumurtlama olduktan sonraki adet kanamasına kadar olan zaman demektir. Bunun ardından progesteron hormonu aktifliğini kayıp eder ve rahim içi tabakası dökülmeye başlar böylece kanama olur. Yani aslında adet kanaması rahmin iç tabakasında ki parçacıklar ile birazda kandan oluşur. Bu arada bu kan yalnızca rahim içinde gelir. Bazen yumurtalıklardan mı? Yoksa karın içinden mi? Geliyor diye sorular gelmekte kesinlikle buralardan değil rahmin içerisinden gelmektedir. Bunun ardından rahmin iç tabakası kalınlaşmaya başlar ve ardından  kanamada son bulur.

Adet kanamasının içeriği nedir?

Az önce biraz bahsettik adet kanı rahmin iç katmanında oluşan parçalardan ve birazda kandan olur. Bunun ardından rahim duvarında kalınlaşmalar gerçekleşir ve kanama ile dökülmeler azalır ve son bulur. Böylece her ay olduğu gibi adet gerçekleşmiş ve tamamlanmış olur. Kadınların hepsinin adet döngüsü işleyişi bu şekildedir.  Bazı kadınlarda çeşitli nedenlerden dolayı adet düzensizlikleri görülebilir.

Adet Kanı Pis mi?

Halk arasında adet kanı kirli yada adet kanı pistir diye bir olgu vardır. Bu kesinlikle yanlış ve doğru olmayan bir bilgidir. Sadece adet kanaması sayesinde rahim içi temizlenir. Halk arasında kirli olarak bilinen kan aslında rahmin iç tabakasının dökülmesi ve birazda kan ile birleşmesi sonucunda oluşur. Düşünün ki bebeğin oluştuğu bir ortam nasıl kirli ve pis olabilir ki. Rahmin içi oldukça temiz bir ortamdır.

Rahim İçi Kesinlikle Temiz Bir Ortamdır

Kadınların her ay düzenli olarak oldukları adet döneminde gelen kanın merkezi rahmin içi olmaktadır. Rahmin iç tabakası dökülerek az seviyede kan ile birlikte vücudunun dışına atılmasıdır. Halk arasında adet kanının kirli olduğuna dair düşünceler vardır. Bu kesinlikle doğru değildir. Bunun yanında yine halk arasında adet olan kadının kirli olduğu düşüncesi de vardır. Kesinlikle yanlış olan bilgilerdir. Bir düşünün rahim içinde bebek oluşup, gelişip, büyümekte ve dünyaya gelmektedir. Böyle bir ortamın kirli olma ihtimali var mıdır? Tabiki de hiç yoktur. Sizlere adet kanı nasıl olur sorusuna cevapları veremeye çalıştık sorularınız olursa altta bulunan yorum kısmında sorabilirsiniz.

Adet kanaması ne kadar sürer yazımızı ve erken adet görme nedenleri konumuzuda okumanızı tavsiye ederim

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM