Adet Kanı Nasıl Olur Biliyor musunuz?

  • 07 Ocak 2017
  • 519 kez görüntülendi.
Adet Kanı Nasıl Olur Biliyor musunuz?

Kadınların her ay düzenli oldukları adet dönemlerinde oluşan adet kanı nasıl olur sorusunun yanıtı vermeye çalışacağız. Rahmin iç tabakası tıbbi adı ile endometrium olarak tanımlanan bölge her ay düzenli olarak adet döngüsünün sonundan sonra dökülmesi sonucunda adet kanı oluşmaktadır. Bahsettiğimiz rahmin iç tabakası adet başladığı zaman östrojen hormonu sayesinde kalınlaşır ve proliferasyon olarak adlandırılır. Adet döneminde ortalarında ise yumurta oluşmaktadır. Adetin ilk dönemi bu şekilde olmaktadır. İkinci dönemine bakıldığında progesteron hormonu devreye girerek sekretuar faz takip edilir bu bazen luteal faz olarak geçer ve anlamı yumurtlama olduktan sonraki adet kanamasına kadar olan zaman demektir. Bunun ardından progesteron hormonu aktifliğini kayıp eder ve rahim içi tabakası dökülmeye başlar böylece kanama olur. Yani aslında adet kanaması rahmin iç tabakasında ki parçacıklar ile birazda kandan oluşur. Bu arada bu kan yalnızca rahim içinde gelir. Bazen yumurtalıklardan mı? Yoksa karın içinden mi? Geliyor diye sorular gelmekte kesinlikle buralardan değil rahmin içerisinden gelmektedir. Bunun ardından rahmin iç tabakası kalınlaşmaya başlar ve ardından  kanamada son bulur.

Adet kanamasının içeriği nedir?

Az önce biraz bahsettik adet kanı rahmin iç katmanında oluşan parçalardan ve birazda kandan olur. Bunun ardından rahim duvarında kalınlaşmalar gerçekleşir ve kanama ile dökülmeler azalır ve son bulur. Böylece her ay olduğu gibi adet gerçekleşmiş ve tamamlanmış olur. Kadınların hepsinin adet döngüsü işleyişi bu şekildedir.  Bazı kadınlarda çeşitli nedenlerden dolayı adet düzensizlikleri görülebilir.

Adet Kanı Pis mi?

Halk arasında adet kanı kirli yada adet kanı pistir diye bir olgu vardır. Bu kesinlikle yanlış ve doğru olmayan bir bilgidir. Sadece adet kanaması sayesinde rahim içi temizlenir. Halk arasında kirli olarak bilinen kan aslında rahmin iç tabakasının dökülmesi ve birazda kan ile birleşmesi sonucunda oluşur. Düşünün ki bebeğin oluştuğu bir ortam nasıl kirli ve pis olabilir ki. Rahmin içi oldukça temiz bir ortamdır.

Rahim İçi Kesinlikle Temiz Bir Ortamdır

Kadınların her ay düzenli olarak oldukları adet döneminde gelen kanın merkezi rahmin içi olmaktadır. Rahmin iç tabakası dökülerek az seviyede kan ile birlikte vücudunun dışına atılmasıdır. Halk arasında adet kanının kirli olduğuna dair düşünceler vardır. Bu kesinlikle doğru değildir. Bunun yanında yine halk arasında adet olan kadının kirli olduğu düşüncesi de vardır. Kesinlikle yanlış olan bilgilerdir. Bir düşünün rahim içinde bebek oluşup, gelişip, büyümekte ve dünyaya gelmektedir. Böyle bir ortamın kirli olma ihtimali var mıdır? Tabiki de hiç yoktur. Sizlere adet kanı nasıl olur sorusuna cevapları veremeye çalıştık sorularınız olursa altta bulunan yorum kısmında sorabilirsiniz.

Adet kanaması ne kadar sürer yazımızı ve erken adet görme nedenleri konumuzuda okumanızı tavsiye ederim

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats