Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Adet Sancısı Tedavisi

Adet sanıcı tedavisi için, yaşanan adet sancılarını kontrol altına alabilmek adına ilk olarak ağrı kesiciler tercih edilmektedir. Tedavinin ikincisi ise doğum kontrol haplarıdır. Bunlar aralıklar ile veya sürekli verebilir. Tedavi başladıktan 3. Ay sonra yeteri kadar kontrol altına alınamazsa andomerrioma, endometriozis yada enadenom yozis şüpheleri değerlendirilerek diagnostik laparoskopi adı verilen cerrahi müdahale gerçekleştirilebilir. Kapalı olarak yapılan bu müdahale sayesinde kamera yardımı ile karın içi incelenir çünkü ultrason muayenesi ile görülmesi çok zor olan endometriozis saptanarak gerekli tedavi edilmektedir.

Adet sancısı tedavisi için ilaç kullanımı

Az önce dediğimiz gibi ilk olarak adet sanıcı tedavisi için ağrı kesiciler verilmektedir bu ağrı kesiciler non-steroid antienflamatuar gurubunda olan ağrı kesiciler olmaktadır. Naproksen sodyum ile ketopreofen barındıran ilaçlar kullanılmakta olup bunlar etki ettiğinde adet sancılarından sorumlu olan prostaglandinlerin üretiminde azalmalara neden olur ve ağrı hafifler. Ayrıca bu tür ilaçlar adet ağrıları baş göstermeden alınması ve adet dönemi bitene kadar alınmaya devam edilmesi daha fazla katkı sağlayacaktır.

Sıklıkla kadınlar adetlerinin başlayacağı günden bir günden önce fark eder yada adet sancılarının başlamasına bir gün kala ilaçları almaya başlar. ilaçları alan kadınların midesinde ülser varsa daha dikkatli davranmaları gerekmektedir. Bunun nedeni bu tip ilaçların mideye olumsuz yönde etki edebilmesi olmaktadır. Ayrıca alınan ağrı kesiciler kanamanın daha az olmasına neden olabilir. Fakat kanamanın daha az olması herhangi bir olumsuz duruma neden olmaz. Halk arasında adet sancıları için ağrı kesici alınması iyi karşılanmaz ama bu yanlış bir düşünce olup adet sancısı için alınan ağrı kesicilerin bir zararı yoktur.

Adet sanıcı tedavisi için verilen ağrı kesiciler ile ağrılar kontrol altına alınamazsa seyrekte olsa doğum kontrol ilaçlarına başvurulur. Doğum kontrol hapları yumurtlama olmasının önüne geçer. Çünkü adet ağrılarına neden olan yumurtlamanın olması da etkilidir ve bu tip ilaçlar kullanıldığında kadının adet sancılarında azalmalar olur. Tabi bu tedavi seçeneği ancak gebelik istenmeyen kadınlara yapılabilir.

Adet sanıcı tedavisi için ilaçtan başka tedavi yöntemi var mı?

Sıklıkla orta yaş ve sonrasından sonra oluşan adet ağrılarına yönelik adet sanıcı tedavisi için kapalı ameliyat veya bazı diğer tanı teknikleri ile bu soruna sebebiyet veren miyom, polip, endometriozis, yumurtalık kisti yada bunlar ile benzerlik taşıyan herhangi bir patolojinin tanısı halinde bu durumlara karşı cerrahi müdahale yapılabilir. Bazen kişiye takılan spiral de ağrıya neden olur eğer ağrıya neden olan etken spiral ise vakit kayıp edilmeden çıkartılır.

Yapılan hiçbir tedaviye hiçbir şekilde yanıt verilmediği durumlarda ve çok şiddetli ağrıların sürekli olması durumunda yumurtalıklar ve rahim alınmasına gidilebilir ancak bu tedavi biçimi son olarak yapılsa da çok fazla uygulanan bir seçenek değildir. Yaşadığımız çağda tercih edilmeyen ancak önceki zamanlarda yapılan rahim sinirlerinin ameliyat ile kesilmesi de vardı ama artık günümüzde pekte yapılan bir tedavi seçeneği değil.

Aileler kızlarını adetin ne olduğunu, adet olduğunda neler yapması gerektiğini ve bu durumun olması gereken ve normal bir durum olduğunu kızlarına anlatarak bilinçlendirmelidirler. Çünkü adet ağrıları yaşayan genç kızların bu ağrının tam olarak ne olduğunu bilmemesi nedeni ile korku yada endişe duyanlarda çok daha fazla karşılaşıldığı bildirilmiştir. Bizim toplumumuzda adet kanının pis olduğu kanısı vardır ve genç kızlarda buna inandırılmaktadır ama adet kanaması ile gelen kan pis yada kirli değildir. Genç kızlar bu konuda bilinçlendirilip adetin nasıl olduğunu öğrenip ileride yaşayacakları sorunları en aza indirmelerinde son derecede önemlidir. Çünkü kendi vücutlarında olan ve olması gereken bu durumu bilirlerse daha tedbirli ve bilinçli olacaklardır. Adet sanıcı tedavisi konusunda aklınıza takılan sorular varsa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Bir önceki konumuz olan şiddetli adet sanıcı yazımızı okumanızı öneririm.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM