Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Kadınların adet dönemlerinde yaşadıkları ağrılar yada adet düzensizlikleri için adet söktürücü bitkiler kullanılabilir. Bu tip sorunlar yaşayan kadınlar günümüzde adet ağrıları için ilaç tedavisi veya bazı bitkisel yolları kullanmaktadırlar. Adet dönemleri stresli bir zamanda meydana gelir ve oluşan sancılar kadınların sosyal hayatlarını da olumsuz yönde etkileyebilmekte. Ayrıca adet döneminin gelmesi ama kanamanın olması da ayrı bir stres nedeni olmaktadır. Adet söktürücü bitkiler adet sancıları için yada az adet görme sorunları için kadınların başvurdukları çözüm yollarından olmaktadır. Aşağıda verilmiş olan bitkilerin nasıl kullanılacağını açıkladık.

 1. Kantaron : 5 ile 10 gram aralığında olan kantaronu bir bardak kaynar suya atın ve 10 dakika demleyin. Sonra süzün günlük 2 bardak yemek yemeden önce 3 yada 4 defa kullanılabilir. Toz olarak kantaronlarda ise 0,5 ile 2 gram arasında tüketilmelidir.
 2. Yarpuz-Filizkin : 8 ile 10 grama arasında bir bardak kaynamış suya koyun ve 10 dakika demleyin, günlük 2 yada 3 barda tüketilebilir. Şayet yağını kullanırsanız günde 2 ile 10 damla arasında şeker ile tüketilmelidir.
 3. Havuç Tohumu : 10 gram havuç tohumunu bir bardak kaynar suya atın ve 10 dakika demleyin, günde 2 yada 3 bardağa kadar tüketilebilir.
 4. Maydanoz Tohumu : 4 gram kadar maydanoz tohumunu bir bardak kaynar suya atın ve 10 dakika demleyin, günde 2 yada 3 bardak içilebilir. 4 gram ile 10 gram arasında olan kuru maydanozu 1 bardak kaynamış suya koyun ve 10 dakika bekletin günlük 2 veya 3 bardak tüketilebilir.
 5. Kekik : 2 yada 3 gram kekik bir bardak kaynar suya atılır, 10 dakika demlenir günlük 2-3 bardak tüketilebilir.
 6. Üzerlik Tohumu : 5 ile 10 gram arasında olan üzerlik tohumu bir bardak kaynamış suya atılır 10 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra günde 1 yada 2 bardağa kadar tüketilebilir.
 7. Çörek Otu Tohumu : 5 ile 10 gram arasındaki çörek otu tohumu 1 bardak kaynar suyu atılır 10 dakika demlenir ve günde 2 yada 3 bardak tüketilir. Çörek otu tohumu toz halinde ise günde 3 çay kaşığı bal ile tüketilebilir.
 8. Andız Otunun Kökü : 4 ile 6 gram arasında kök bir bardak kaynar suya konur ve 10 dakika bekledikten sonra günlük 3 bardağa kadar tüketilebilir.
 9. Zeravent Kökü : 2 ile 4 gram arasındaki kök bir bardak kaynar suya atılır 10 dakika demleme aşamasından sonra bal ile tatlanırılarak günde 3 bardağa kadar tüketilebilir.
 10. Kedi Otu Kökü : 5 ile 12 gram arasındaki kök bir bardak kaynar suya koyulur ve 10 dakika demlenmeye bırakılır. Günlük yemeklerden önce 3 bardağa kadar tüketilebilir.

Yukarıda saydığımız maddeler adet söktürücü bitkiler arasında bulunmaktadır. Adet sancılarını hafifletebilecek özelliğe sahiptirler ancak bitki desteği almadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan adet söktürücü ilaç kullanımı başlıklı yazımızı okudunuz mu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM