Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

 • 11 Ocak 2017
 • 551 kez görüntülendi.
Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Kadınların adet dönemlerinde yaşadıkları ağrılar yada adet düzensizlikleri için adet söktürücü bitkiler kullanılabilir. Bu tip sorunlar yaşayan kadınlar günümüzde adet ağrıları için ilaç tedavisi veya bazı bitkisel yolları kullanmaktadırlar. Adet dönemleri stresli bir zamanda meydana gelir ve oluşan sancılar kadınların sosyal hayatlarını da olumsuz yönde etkileyebilmekte. Ayrıca adet döneminin gelmesi ama kanamanın olması da ayrı bir stres nedeni olmaktadır. Adet söktürücü bitkiler adet sancıları için yada az adet görme sorunları için kadınların başvurdukları çözüm yollarından olmaktadır. Aşağıda verilmiş olan bitkilerin nasıl kullanılacağını açıkladık.

 1. Kantaron : 5 ile 10 gram aralığında olan kantaronu bir bardak kaynar suya atın ve 10 dakika demleyin. Sonra süzün günlük 2 bardak yemek yemeden önce 3 yada 4 defa kullanılabilir. Toz olarak kantaronlarda ise 0,5 ile 2 gram arasında tüketilmelidir.
 2. Yarpuz-Filizkin : 8 ile 10 grama arasında bir bardak kaynamış suya koyun ve 10 dakika demleyin, günlük 2 yada 3 barda tüketilebilir. Şayet yağını kullanırsanız günde 2 ile 10 damla arasında şeker ile tüketilmelidir.
 3. Havuç Tohumu : 10 gram havuç tohumunu bir bardak kaynar suya atın ve 10 dakika demleyin, günde 2 yada 3 bardağa kadar tüketilebilir.
 4. Maydanoz Tohumu : 4 gram kadar maydanoz tohumunu bir bardak kaynar suya atın ve 10 dakika demleyin, günde 2 yada 3 bardak içilebilir. 4 gram ile 10 gram arasında olan kuru maydanozu 1 bardak kaynamış suya koyun ve 10 dakika bekletin günlük 2 veya 3 bardak tüketilebilir.
 5. Kekik : 2 yada 3 gram kekik bir bardak kaynar suya atılır, 10 dakika demlenir günlük 2-3 bardak tüketilebilir.
 6. Üzerlik Tohumu : 5 ile 10 gram arasında olan üzerlik tohumu bir bardak kaynamış suya atılır 10 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra günde 1 yada 2 bardağa kadar tüketilebilir.
 7. Çörek Otu Tohumu : 5 ile 10 gram arasındaki çörek otu tohumu 1 bardak kaynar suyu atılır 10 dakika demlenir ve günde 2 yada 3 bardak tüketilir. Çörek otu tohumu toz halinde ise günde 3 çay kaşığı bal ile tüketilebilir.
 8. Andız Otunun Kökü : 4 ile 6 gram arasında kök bir bardak kaynar suya konur ve 10 dakika bekledikten sonra günlük 3 bardağa kadar tüketilebilir.
 9. Zeravent Kökü : 2 ile 4 gram arasındaki kök bir bardak kaynar suya atılır 10 dakika demleme aşamasından sonra bal ile tatlanırılarak günde 3 bardağa kadar tüketilebilir.
 10. Kedi Otu Kökü : 5 ile 12 gram arasındaki kök bir bardak kaynar suya koyulur ve 10 dakika demlenmeye bırakılır. Günlük yemeklerden önce 3 bardağa kadar tüketilebilir.

Yukarıda saydığımız maddeler adet söktürücü bitkiler arasında bulunmaktadır. Adet sancılarını hafifletebilecek özelliğe sahiptirler ancak bitki desteği almadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan adet söktürücü ilaç kullanımı başlıklı yazımızı okudunuz mu?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats