Adet Söktürücü İlaç İsimleri ve Fiyatları

 • 18 Mart 2017
 • 23.136 kez görüntülendi.
Adet Söktürücü İlaç İsimleri ve Fiyatları

Adet söktürücü ilaç isimleri, adet düzensizliği yaşayan kadınların merak ettiği konulardan birisidir. Adet söktürücü ilaç kullanımında dikkat edilmesi gereken konuların en başında, uzman bir hekim tarafından gereken muayene ve tetkikler sonucunda, doğru konulan teşhisin ardından, en uygun olan adet söktürücü ilaç isimleri içinden seçiminin yapılmasıdır. Hiçbir şekilde keyfe keder bu tip ilaçların kullanmaması gerekir. Aksi halde adetlerde daha fazla bozulmalara yol açabilir. Çünkü adet söktürücü ilaçlar içersinde hormon içerdiğinden dolayı gereken muayene yapıldıktan sonra adet söktürücü ilaç reçete edilmelidir.

İçerisinde pogesteron hormonu olan adet söktürücü ilaçlar; iğneler, tabletler ve haplar olmaktadır. Gebelik planlamayan kadınların kullanabildiği ilaçlardır. Eğer adet düzensizliğine neden olan, faktör gebelikse ilaç kullanımı sonucunda, düşük ile sonlanabilir. Bu nedenle de kesinlikle uzman doktor kontrolünden geçildikten sonra ve doktorun reçete ettiği gibi kullanmak gerekir. Adet söktürücü ilaçlar vücuda alındıktan sonra rahim duvarında baskıya neden olarak adet kanaması başlatılır.

Adet söktürücü ilaç isimleri nelerdir?

1-) Tarlusal 5mg tablet

tarlusal adet söktürücü ilaç isimleri

Tarlusal 5mg tablet doktorunuz tarafından reçete edilmişse, reçete talimatlarına göre kullanınız.

Tarlusal 5mg tablet nasıl kullanılır?

İlaç doktorun reçete ettiği biçimde kullanılmalı ve doktorun tavsiye ve önerilerine uyulmalıdır. İlacı bir bardak su ile alınız.

Tarlusal 5mg tablet yan etkileri nelerdir?

 • Karın ağrısı, yüzde, dudaklarda, dilde şişmeler, nefes darlığı, boğazda şişme olursa doktorunuz ile iletişime geçiniz.
 • Toplar damarlarda meydana gelen iltihap, bunun nedeni akciğer yada damarlarda meydana gelen kan pıhtısıdır, yüksek ateş, mide bulantısı, baş ağrısı, depresyon, sersemlik, ciltte oluşan kaşıntı ve döküntü, göğüslerde ağrı gibi yan etkiler daha az görülmektedir ve meydana gelmesi durumunda hemen doktorunuzu arayınız.
 • Yaygın olarak görülen yan etkiler ise uykusuzluk, halsizlik ve sinirliktir.

Tarlusal 5mg tablet fiyatı : 5,13TL

2-) Duphaston 10mg 20 tablet

duphaston adet söktürücü ilaç isimleri

Duphaston 10mg 20 tablet kullanımını da doktorunuzun reçete ettiği gibi kullanmanız gerekmektedir.

Duphaston 10mg 20 tablet neden kullanılır?

 • Adet düzensizliklerinde
 • Şiddetli adet sancılarında
 • Endometrioz
 • Düşük riskinin olduğu durumlarda
 • İtiyadi düşüklerde

Yukarıda ki rahatsızlıkların yanında Duphaston 10mg 20 tablet östrojen ile kombine şekilde kullanılabilir. Bu rahatsızlıklarsa; sekonder amenore ve fonksiyonel kanamalardır.

Duphaston 10mg 20 tablet fiyatı ne kadar?

Duphaston 10mg 20 tablet fiyatı 10.77 TL olarak belirlenmiştir.

3-) Cyclo-Progynova Draje

cyclo-prognova adet söktürücü ilaç

Etken maddesine bakıldığında norgestrel, estradiol valerat olduğunu görmekteyiz. Östrojen hormonu eksikliğinde kullanılır. Özellikle adet düzensizliği ve menopoza bağlı östrojen kayıplarını yerine koyarak sorunu çözüme ulaştırır.

Cyclo-Progynova Draje Nasıl Kullanılır?

 • Kesinlikle doktorunuz nasıl reçete etmişse o şekilde kullanınız.
 • Bol su ile alınız
 • Her gün aynı saatte almaya çok dikkat ediniz.
 • Adet zamanında ilaç reçete edilmişse, adetin beşinci gününden itibaren alınmaya başlanmalıdır.

İlaca başladıktan sonraki gelen ilk 11 gün beyaz tablet, sonraki gelen 10 günde ise her gün bir tane açık kahverengi tablet alınmalıdır. Kutunun hepsi bittiği zaman 7 gün ilaç tamamen bırakılır. 7 gün geçtikten sonra başka kutuya başlanır. Adet kanaması 7 günlük arada genellikle ilk3-4 günde başlar.

Cyclo-Progynova Draje Fiyatı Ne Kadar?

Cyclo-Progynova Draje fiyatı: 9.97 TL

4-) Lutenyl 5mg Tablet

lutenyl-adet-söktürücü-ilaç

Lutenyl 5mg tablet adet düzensizliği yaşayan kadınların veya progesteron eksikliğinin neden olduğu rahatsızlıklar, fonksiyonel kanamalarda, şiddetli adet ağrılarında ve östrojen ile kombine bir şekilde hormon replasmanında kullanılmaktadır.

Luteyl 5mg Tablet Fiyatı Ne Kadar: 7,82 TL olarak belirlenmiştir.

En çok reçete edilen adet söktürücü ilaç isimleri

Cyclogest, DI-PRO ( oleosum ampul), progestan kapsul, apranax fort 550mg tablet, naprasyn Cr 750 mg 10 tablet gibi adet söktürücü ilaç isimleri sıkça hekimler tarafından reçete edilebilmektedir.

Adet söktürücü ilaçlar nasıl etki ederler?

Yukarıda adet söktürücü ilaç isimleri nelerdir? Onlardan bahsettik şimdide bunların nasıl etki ettiğine bakalım. Adet düzensizliği yaşayan kadınların, adetlerini düzene sokmak için, adet söktürücü ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar bir nevi kadının adet dönemini taklit ederek, etki etme prensibine dayanır.

Adet dönemi iki ayrı bölümden oluşur. İlk bölümde östrojen hormonu ön plandayken, ikinci bölümde progesteron hormonu üretilmeye başlanır. Ancak ikinci bölümde yükselen progesteron hormonunun düşmesi ile birlikteyse adat kanaması başlar.

Verilen adet söktürücü ilaçlar ise bütün bu döngüyü kendisi uygulamaya çalışarak adet düzensizliğini gidermeye çalışır. İlaç vücuda girdiği zaman progsteron hormonu verilmiş olur, ilacın kesilmesi ile beraber azalan progesteron etkisi ile birlikte adet kanaması başlar ve adet söktürücü ilaç alımı durdurulduktan 3 ile 5 gün sonra adet görülür.

Bir önceki yazımız adet düzenleyici haplar başlıklı konumuzu da okumanızı tavsiye ederim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Admin dedi ki:

  Ben bu ay adetti göremiyorum bekar bi kizim ama kasiklarimda çok ağır var acayip tatlı yiyorum lütfen yardımcı olun sistim iyice

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats