Adet Söktürücü İlaç İsimleri ve Fiyatları

 • 18 Mart 2017
 • 31.326 kez görüntülendi.
Adet Söktürücü İlaç İsimleri ve Fiyatları

Adet söktürücü ilaç isimleri, adet düzensizliği yaşayan kadınların merak ettiği konulardan birisidir. Adet söktürücü ilaç kullanımında dikkat edilmesi gereken konuların en başında, uzman bir hekim tarafından gereken muayene ve tetkikler sonucunda, doğru konulan teşhisin ardından, en uygun olan adet söktürücü ilaç isimleri içinden seçiminin yapılmasıdır. Hiçbir şekilde keyfe keder bu tip ilaçların kullanmaması gerekir. Aksi halde adetlerde daha fazla bozulmalara yol açabilir. Çünkü adet söktürücü ilaçlar içersinde hormon içerdiğinden dolayı gereken muayene yapıldıktan sonra adet söktürücü ilaç reçete edilmelidir.

İçerisinde pogesteron hormonu olan adet söktürücü ilaçlar; iğneler, tabletler ve haplar olmaktadır. Gebelik planlamayan kadınların kullanabildiği ilaçlardır. Eğer adet düzensizliğine neden olan, faktör gebelikse ilaç kullanımı sonucunda, düşük ile sonlanabilir. Bu nedenle de kesinlikle uzman doktor kontrolünden geçildikten sonra ve doktorun reçete ettiği gibi kullanmak gerekir. Adet söktürücü ilaçlar vücuda alındıktan sonra rahim duvarında baskıya neden olarak adet kanaması başlatılır.

Adet söktürücü ilaç isimleri nelerdir?

1-) Tarlusal 5mg tablet

tarlusal adet söktürücü ilaç isimleri

Tarlusal 5mg tablet doktorunuz tarafından reçete edilmişse, reçete talimatlarına göre kullanınız.

Tarlusal 5mg tablet nasıl kullanılır?

İlaç doktorun reçete ettiği biçimde kullanılmalı ve doktorun tavsiye ve önerilerine uyulmalıdır. İlacı bir bardak su ile alınız.

Tarlusal 5mg tablet yan etkileri nelerdir?

 • Karın ağrısı, yüzde, dudaklarda, dilde şişmeler, nefes darlığı, boğazda şişme olursa doktorunuz ile iletişime geçiniz.
 • Toplar damarlarda meydana gelen iltihap, bunun nedeni akciğer yada damarlarda meydana gelen kan pıhtısıdır, yüksek ateş, mide bulantısı, baş ağrısı, depresyon, sersemlik, ciltte oluşan kaşıntı ve döküntü, göğüslerde ağrı gibi yan etkiler daha az görülmektedir ve meydana gelmesi durumunda hemen doktorunuzu arayınız.
 • Yaygın olarak görülen yan etkiler ise uykusuzluk, halsizlik ve sinirliktir.

Tarlusal 5mg tablet fiyatı : 5,13TL

2-) Duphaston 10mg 20 tablet

duphaston adet söktürücü ilaç isimleri

Duphaston 10mg 20 tablet kullanımını da doktorunuzun reçete ettiği gibi kullanmanız gerekmektedir.

Duphaston 10mg 20 tablet neden kullanılır?

 • Adet düzensizliklerinde
 • Şiddetli adet sancılarında
 • Endometrioz
 • Düşük riskinin olduğu durumlarda
 • İtiyadi düşüklerde

Yukarıda ki rahatsızlıkların yanında Duphaston 10mg 20 tablet östrojen ile kombine şekilde kullanılabilir. Bu rahatsızlıklarsa; sekonder amenore ve fonksiyonel kanamalardır.

Duphaston 10mg 20 tablet fiyatı ne kadar?

Duphaston 10mg 20 tablet fiyatı 10.77 TL olarak belirlenmiştir.

3-) Cyclo-Progynova Draje

cyclo-prognova adet söktürücü ilaç

Etken maddesine bakıldığında norgestrel, estradiol valerat olduğunu görmekteyiz. Östrojen hormonu eksikliğinde kullanılır. Özellikle adet düzensizliği ve menopoza bağlı östrojen kayıplarını yerine koyarak sorunu çözüme ulaştırır.

Cyclo-Progynova Draje Nasıl Kullanılır?

 • Kesinlikle doktorunuz nasıl reçete etmişse o şekilde kullanınız.
 • Bol su ile alınız
 • Her gün aynı saatte almaya çok dikkat ediniz.
 • Adet zamanında ilaç reçete edilmişse, adetin beşinci gününden itibaren alınmaya başlanmalıdır.

İlaca başladıktan sonraki gelen ilk 11 gün beyaz tablet, sonraki gelen 10 günde ise her gün bir tane açık kahverengi tablet alınmalıdır. Kutunun hepsi bittiği zaman 7 gün ilaç tamamen bırakılır. 7 gün geçtikten sonra başka kutuya başlanır. Adet kanaması 7 günlük arada genellikle ilk3-4 günde başlar.

Cyclo-Progynova Draje Fiyatı Ne Kadar?

Cyclo-Progynova Draje fiyatı: 9.97 TL

4-) Lutenyl 5mg Tablet

lutenyl-adet-söktürücü-ilaç

Lutenyl 5mg tablet adet düzensizliği yaşayan kadınların veya progesteron eksikliğinin neden olduğu rahatsızlıklar, fonksiyonel kanamalarda, şiddetli adet ağrılarında ve östrojen ile kombine bir şekilde hormon replasmanında kullanılmaktadır.

Luteyl 5mg Tablet Fiyatı Ne Kadar: 7,82 TL olarak belirlenmiştir.

En çok reçete edilen adet söktürücü ilaç isimleri

Cyclogest, DI-PRO ( oleosum ampul), progestan kapsul, apranax fort 550mg tablet, naprasyn Cr 750 mg 10 tablet gibi adet söktürücü ilaç isimleri sıkça hekimler tarafından reçete edilebilmektedir.

Adet söktürücü ilaçlar nasıl etki ederler?

Yukarıda adet söktürücü ilaç isimleri nelerdir? Onlardan bahsettik şimdide bunların nasıl etki ettiğine bakalım. Adet düzensizliği yaşayan kadınların, adetlerini düzene sokmak için, adet söktürücü ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar bir nevi kadının adet dönemini taklit ederek, etki etme prensibine dayanır.

Adet dönemi iki ayrı bölümden oluşur. İlk bölümde östrojen hormonu ön plandayken, ikinci bölümde progesteron hormonu üretilmeye başlanır. Ancak ikinci bölümde yükselen progesteron hormonunun düşmesi ile birlikteyse adat kanaması başlar.

Verilen adet söktürücü ilaçlar ise bütün bu döngüyü kendisi uygulamaya çalışarak adet düzensizliğini gidermeye çalışır. İlaç vücuda girdiği zaman progsteron hormonu verilmiş olur, ilacın kesilmesi ile beraber azalan progesteron etkisi ile birlikte adet kanaması başlar ve adet söktürücü ilaç alımı durdurulduktan 3 ile 5 gün sonra adet görülür.

Sorularınızı konu altına yorum yaparak sorabilir kısa sürede cevap alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız adet düzenleyici haplar başlıklı konumuzu da okumanızı tavsiye ederim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Admin dedi ki:

  Ben bu ay adetti göremiyorum bekar bi kizim ama kasiklarimda çok ağır var acayip tatlı yiyorum lütfen yardımcı olun sistim iyice

  1. Serpil dedi ki:

   Benimde adet donemlerim cok sancilu geciyo kanamamda az acaba adet sokturucu kullansam fayda edermi

 2. Mila ürek dedi ki:

  Ben tarlusalı doktor reçetesinden aldim. İlaçların bitti ancak hala adet olmadım ne yapmalıyım.?

 3. Medine dedi ki:

  Merhaba ben iki aydır adet olmuyorum ve çok stres yaptı bana ne yapmalıyım doktorada gittim bi tedavi uyamadı sinirlerim çok bozuk

  1. Gebelik dedi ki:

   Medine hanım adetleriniz düzensizse uzman bir doktora tekrar gidin altta yatan bir çok neden olabilir. Stres yapmayın size uygun bir tedavi uygulanacaktır.

 4. Tuğba dedi ki:

  Merhaba hocam polikistik sendromum var adetlerim düzensiz doktor doğum kontrol hapı verdi faydası olur mu?

  1. Gebelik dedi ki:

   Merhaba Tuğba hanım evet polikistik over sendromu adetlerde düzensizliklere neden olabilir ve biz doktorlar doğum kontrol hapı ile bu düzensizliklerin önüne geçmeye çalışırız doktorunuzun vermiş olduğu ilacı kullanınız faydası olacaktır.

BİR YORUM YAZ
View My Stats