Adet Söktürücü İlaç Kullanımı

  • 12 Ocak 2017
  • 623 kez görüntülendi.
Adet Söktürücü İlaç Kullanımı

Adet söktürücü ilaç kullanımı hap, tablet yada iğne şeklinde uygulanabilir. Ayrıca kadın hastalıkları ile ifade edilen bir çok konuda en fazla kullanılan ilaçlar kategorisine girmektedir. Kadınlar bu tip ilaçları yaşamları boyunca en az bir kere kullanırlar. Şimdi biz en çok kullanılan ilaçlar arasında dedik ancak dikkat edilmesi gereken kesinlikle doktor kontrolü dışında kullanılmamasıdır. İlaçların içinde progesteron hormonu bulunur ve bilinçsizce kullanıldığı taktirde bir çok sağlık sorunlarına yol açtığı gibi adet düzensizliklerine neden olabilirler. Adet döktürücü olarak adlandırılan ilaçlar sadece içeriğinde progesteron hormonu barındırmaktadırlar. Ancak bazı durumlarda östrojen ile progesteron hormonu kombineli şekilde verilebilir.

Adet söktürücü ilaç kullanımı nedenleri?

Bu tip ilaçlar genellikle gebelik oluşumunu engellemek üzere tercih edilse de bir takım durumların neden olduğu adet gecikmelerinde bir an önce adet kanamasının başlaması içinde kullanılmaktadırlar. Bazı hastalıkların tedavisinde de verilebilmektedir.

Adet söktürücü ilaç kullanımı nasıl etki eder?

Adetin kanaması başlaması için alınan adet söktürücü ilaçlar rahim duvarına bir baskıda bulunur böylece rahmin içinde olan atıkların dışarı atılması sağlanır. Ancak kişi bu ilaçları aldığında hamile olmadığından emin olmalıdır. Çünkü bazen adet ile ilgili olmayan kanamalar adet kanaması olarak karıştırılabilir. İlacın etki edebilmesi için mantık şudur kadının adet periyotlarının taklit edilmesidir. Adetlerin ilk zamanlarında östrojen hormonu daha fazla olur bunun ardında adetin ilerleyen zamanlarında progesteron baskılı olmaya başlar. Adet söktürücü ilaçlar işte bu gereksinimleri sağlayarak etkisini göstermektedir. İlk etapta progesteron hormonu verildiği için sonrasında ilaç kesilir ve hormon seviyesi düştüğünden adet kanaması kendisini gösterir.

Adet söktürücü ilaç kullanımı yan etki yapar mı?

Bu tip ilaçların içinde barındırmış olduğu fazla seviyede hormon bulunduğu için ciddi oranda yan etkileri olabilir. Migren ve tansiyon rahatsızlıkları olan kişiler bu tür ilaçlardan olumsuz yönde etkilenebilir. Ayrıca mide bulantısı, baş ve bel ağrıları, mide bulantısı, kusma gibi yan etkiler yaşanabilmektedir. Her kadında bu yan etkiler birebir olmayabilir ve kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Az önce vurguladığım gibi gebelikten şüphe ediliyorsa kesinlikle adet söktürücü ilaç kullanımı yapılmaması gerekmekte olup hiçbir ilacın kullanılmaması gerekir.

Bir önceki yazımız adet söktürücü ilaçlar ve adet söktürücü ilaç isimleri ve fiyatları başlıklı konumuzu da okumanızı öneririm.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats