Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Adet Söktürücü İlaçlar Kullanmak Zararları

Dikkat edilmesi gereken adet söktürücü ilaçlar doktor kontrolünde kullanılması ve doktorunuzun önerdiği dozlarda kullanmaktır. Ancak bu şekilde fayda görülebilir. Doktorunuzun tavsiye ettiği zamanlardan daha fazla kullanırsanız size fayda yerine daha çok zarar verecektir. Yapılan muayenelerin sonucunda şayet adet düzensizliği yaşadığınız ortaya çıkarsa progesteron ile birlikte verilen ilaçlar reçete edilebilir. Buda kesinlikle bir uzman muayenesi ile mümkün olur. Buradan adet söktürücü ilaç isimleri ve fiyatları konumuza ulaşabilirsiniz.

Adet Söktürücü ilaçlar hangi yan etkileri gösterir?

İlk olarak bilinmesi gereken adet söktürücü ilaçlar uzun vade değil kısa vade kullanılan ilaçlardır. Şayet uzun zaman kullanılırsa bazı sağlık sorunlarına ve hormon bozuklarına yok açabilirler. İşte adet söktürücü ilaçların doktor kontrolünde ve kısa vade kullanılmasının önemini burada anlamış oluyoruz. En önemli ikinci durumsa adet söktürücü ilaçları kullanmadan önce adet gecikmesi yaşıyorsanız ve gebe kaldığınızdan şüphe ediyorsanız kesinlikle hiçbir ilaç kullanmayınız. İlk olarak gebelik testi yaptırarak bu durumu netleştirmeniz gerekmektedir.

Adet söktürücü ilaçlar çeşitli uygulanma tipleri bulunur, iğne, hap olarak ayrıca bunların içinde hormon bulunmaktadır bu nedenle bazı yan etkiler oluşturabilir. Bunun yanında adet söktürücü ilaçlar her ay adet gecikmesi yaşandı diye düzenli şekilde kullanılacak ilaç tipide değildir. Bunun nedeni adet gecikmelerinin birçok nedenlerinin olması ve ilk olarak adetin gecikmesine neyin neden olduğunu bulup buna göre uygun ve etkili bir tedavi seçmek en doğrusu olacaktır. ilaçların alımından sonra adet oluşur fakat gelen kanamanın miktarında değişiklikler olabilir. Göğüs bölgesinde şişkinlik ve hassasiyette meydana gelebilir. Adet dönemi bittikten sonra damla şeklinde yada lekelenme tarzında kanamaları görmekte mümkündür.

Adet söktürücü ilaç kullanımı >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

 1. 2 aydır adet olamıyordum hormon ve ultrason da birşey çıkmadı tarlusal ile adet oldum ama 14 gündür hala adetim devam ediyor bu normalmi

  • Merhaba Gizem hanım.

   Adet kanamanız hergun geliyor mu ve miktarının ne kadar, ne kadar yogun, rengi ve kıvamı Nasıl. Ayrıca kanamanız başladıktan sonra ne kadar kullandınız. Önerim ilacı reçete eden uzman doktorunuz ile bu sorunu biran önce paylaşın.

  • Merhaba Hande Hanım.
   İlaç kullanmışsınız ve adet görmüşsünüz. İlaç kullandığınız halde adet gecikmesi sorununuz devam ediyorsa kadın doğumu uzmanına giderek lütfen muayene olunuz. Geçmiş olsun.

 2. adetime 2hafta kala bir gün az kan geldi sonra geçikti doktora gittim ultrasonda birsey cıkmadı ilaç verdim ilaç biteli 3gün oldu hala gelmedi nezaman gelir ?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM