Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Ağlayan Bir Bebek Nasıl Sakinleştirilir?

Bebek sahibi olmaya karar verdiniz. Güzel yanları bol olan zorlu ve eşsiz bir dokuz aylık süreçten geçerek nihayet karnınızda can bulan yol arkadaşınıza, yavrunuza kavuştunuz. Doğum anından önce her şey sizin iradeniz altındaydı. Siz yemek yediğinizde bebeğiniz de doymuş oluyor, uyumak istediğinizde uyuyor, her hangi bir ağlama sesi duymuyor, ihtiyacına yetişmeniz gereken ikinci bir can olmuyordu.

Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları

Bebeğiniz doğduktan sonraki ilk üç ayda, yani dördüncü trimester denilen bu dönemde anne karnındaki huzuru ve sıcaklığı aradığından dünyaya alışmakta biraz zorlanacaktır. Ebeveynler olarak onun bu süreçteki alışma evresini en rahat şekilde atlatmasını sağlamaya çalışmalısınız. Bebeğiniz bir kimlik kazanana ve kendini ifade edene kadar tüm ihtiyaçlarını ağlayarak dile getirecektir.

Bilindiği gibi bir bebeğin en temel ihtiyaçları öncelikli olarak beslenme, uyku, gazının çıkarılması ve temizliğinin sağlanmasıdır. Ağladığı zamanlarda öncelikli olarak bu ihtiyaçlarının giderilip giderilmediği kontrol edilmeli veya takip edilmelidir. Fakat az önceki bahsi geçen anne karnını arama isteğinden dolayı bazı zamanlarda bebekler huzursuzlanarak, ağlamaya devam ederler. Bu süreçte öncelikli olarak ebeveynlerin bebeklerine sakin ve şefkatle yaklaşması gerekir. Unutulmamalıdır ki, bebekler tüm hisleri anlar ve ona göre tepki verirler.

Ağlama sebebinin temel ihtiyaçlarından değil de, huzursuzluğundan dolayı olduğunu anladığımızda onu kucağınıza alarak yavaşça sağa sola hareket ettirmeli ve “pışş pışş” sesleriyle sakinleşmesini sağlamalısınız. Bu hareket ve ses onu anne karnındaki hislerine yakınlaştıracak ve sakinleşmesine yardımcı olacaktır. Bunun dışında yine anne karnındaki sese eş değer olan ve “beyaz gürültü” anlamına gelen “white noise” ses kayıtları ile bu sesin kayıtlı olduğu oyuncaklar da bebeğinizin sakinleşmesini sağlayacaktır. Bunun dışında güzel bir duş aldırmak da bebeğinizin sakinleşmesine büyük katkı sağlayacaktır. Bebeklerin fiziksel ihtiyaçları kadar ruhsal ihtiyaçlarının da gelişme süreçlerinde önemli olduğunu unutmamak gerekir. Dünyaya alışmaya çalıştığı bu süreçte ve sonrasında ihtiyacı olan ilgi, sevgi ve oyunu ondan eksik etmemek, bebeklerin huzuru ve dinginliği yakalamasında ki önemli bir faktördür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM