Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Ameliyat Sonrası Ciltte Oluşan Yara İzleri

Cilt çeşitli nedenlerden dolayı hasar almaktadır yada geçirilen cerrahi operasyon nedeni ile yaralar olmaktadır. Tıbbi adı skar olan cilt yapısının iyileşmesinin ardından meydana gelen izlerdir. Bazen bu görünümler hastalarda estetik korkulara neden olmaktadır bunun nedeni gözle görülen yara izleridir. Ancak bazen de bu şekilde bir sorun ile karşılaşılmaz. Yara izlerinin kalmasına neden olan birçok neden bulunurken en başı çeken faktör genetik olmaktadır. Yapılan bir cerrahi işlemde aynı cerrah aynı ekipman ve kesilen bölge aynı olsa dahi hastadan hastaya yara belirginliği farklı olabilmektedir.

Tıbbi adı skar dokusu olarak adlandırılan bu durum sadece ciltte meydana gelemez vücudun birçok yerinde oluşabilen ve yaranın iyileşme sürecinde kendini gösteren bir durumdur. Skarın ne olduğunu anlaşmıştık. Yara izinin oluşma döneminde eğer kolojen olan dokusunun gereğinden fazla sentezlemesi durumu varsa ciltte gözle görülebilen kabarık ve kırmızı renkte bir skar maydana geldiği görülür iste buna da hipertrofik skar denir. Bu izlerin daha fazla belirgin olanlarına keloid adı verilmektedir bunlar kitle şeklinde olurlar. En sık ten renkleri koyu olan hastalarda meydana gelirler. Şayet cerrahi işlem sonrasında böyle bir durum ile karşılaşılırsa estetik cerrahi ile duruma müdahale edilerek çözüme kovuşturulur.

Yara İzinin Kalmasını Etkileyen Nedenler?

Yaşa bağlı olarak yani yaş ileri doğru gittikçe derininde elastik yapısı ve kalınlığı da bu oranda azalacaktır. Bundan sorumlu olan durumsa ciltte var olan kolejen değişimi olmakta. Ayrıca yaşın ilerlemesine bağlı olarak yağ dokusunda azalmalar görülür. İşte bütün bu etkenler bir araya geldiğinde yara izi kalma oranında artmaya neden olurlar.

Ten rengi koyulaştığı zaman yara izi kalma ihtimalide daha fazla olmaktadır.

En önemli faktörlerden birisi ise genetik oluşturmakta.

Yapılan cerrahi müdahaleye göre değişkenlik gösteren ciltte atılan kesinin büyüklüğü ve ne kadar derin olması da yaranın geç iyileşmesine ve yara izlerinin kalmasına neden olan etkendir.

Sigaranın birçok zararı olduğu gibi yara izi kalmasından da sorumludur. Sigara kullanan hastalarda yara izi kalma ihtimali daha fazladır. Plastik cerrahi işleminden önce bazı cerrahlar hastalarından sigarayı terk etmelerini isterler.

Vücudumuzun suya çok fazla ihtiyacı vardır alkol ve kafein içeren içecekler tüketmek vücutta su kaybına neden olur bu yüzden dikişli bir operasyon ise iz kalma ihtimalide artar. Hastanın dikişleri varsa tamamen iyileşene kadar alkol ve kafein içeren içecekleri tüketmemesi gerektiği söylenir.

Her zaman hayatımızda sağlıklı beslenmenin önemi zaten çok büyük yara izlerinin de kalamaması için dengeli ve düzenli beslenmek önemlidir. Özellikle yaraların iyileşme sürelerini daha geriye çekilir.

Çabuk iyileşmek için bol su tüketimine de özen göstermek gerekir. İçtiğimiz su sayesinde cildimiz esnek yapısının özelliğini korur ancak yeteri kadar alınmazsa bu yapı bozulur ve yaraların iyileşme dönemleri uzar.

Aşırı kilosu olan bir hasta ile normal kiloya sahip bir hastanın iyileşme süreçleri aynı olmaz kilolar yaraların daha geç zamanda iyileşmesine neden olan faktörler arasındadır.

Yara bölgesinde meydana gelen enfeksiyon iyileşmeyi olumsuz etkileyerek süresini uzatır ve yara izlerinin kalmasına neden olur.

Kronik ve diyabet rahatsızlıkları gibi hastalığı olanlarda yara iyileşmesi daha geç olmaktadır.

Ayrıca yara olan bölgeye kesinlikle baskı yapılmaması gerilmemesi gerekmekte bu tür davranışlar yara izi kalmasına neden olmaktadırlar.

Dikişli Bölgenin Bakımında Dikkat Edilecekler Neler?

Ameliyattan sonra hasta taburcu olamadan önce yara bölgesine ne kadar zaman su değdirilmeyeceği konusunu doktorunuz size söyleyecektir. Buna dikkat etmeniz gerekli.

Yaranın olduğu bölge düzenli olarak kontrol edilmeli akıntı, kanama kızarıklık gibi durumların oluşmadığından emin olun.

Yara bölgesine baskı yapmayın,dikiş bölgesine baskı yapmayın ve oynamayın.

Dikişler için kullanılan iplikleri kesinlikle doktorunuzun bilgisi dışında kendi kendinize sökmeyin.

Dikişli yere kesinlikle doktorunuz bilgisi dışında hiç bir şey sürmeyin.

Şayet belirli aralıklar ile pansuman gerekiyorsa aksatmadan düzenli olarak yapılmalı.

Dikişli olan yerinizi 3-6 ay geçene kadar direkt olarak güneşten koruyunuz.

Yara bölgesinin temizliğine dikkat ederek sterilizasyonunu sağlayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM