Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Amniyosentez Nedir Neden Yapılır?

Amniyosentez nedir? Ne zaman yapılır? Amniyosentez nasıl yapılır? Riskleri var mıdır? İşlem sırasında anne adayının canı acır mı? Gibi bir çok sorunuza cevaplar verdik.

Amniyosentez gebelik döneminin 16-20 haftaları arasında yapılmaktadır yapılma sebebiyse yine gebeliğin 16-20 haftaları arasında yapılan üçlü tarama testi yada dörtlü tarama testi sonucunun bir risk tablosu oluşturmasıdır ancak üçlü tarama testi yada dörtlü tarama testi sadece oluşabilecek risklerin bir olasılığını verir tanıyı kesinleştirmek içinse amniyosentez uygulamasına gidilmektedir.

Amniyosentez nasıl yapılır?

Bu uygulamada anne adayının karnından bebeğin bulunduğu keseye girilerek bu bir iğne ile yapılmaktadır ve bebeğin içinde yaşadığı amniyotik sıvıdan 15-20ml alınmak sureti ile gerçekleşmektedir. Genellikle amniyosentez uygulamasından anne adayları endişe duymakta korkmaktadırlar ancak bu korkular bu testi yaptırmak zorunda kalan anne adayları bebeğinin sağlığını düşünerek kendilerini motive edebilirler.

Amniyosentez hangi durumlarda zorunlu bir hal almaktadır birazda bundan bahsedelim üçlü tarama testi veya dörtlü tarama testi sonuçları yüksek çıktığı durumlarda, ailede down sendromu öyküsü bulunması, ailede başa kromozomal bozuklukların mevcut olması, anne adayının yaşının ilerlemiş olması ek olarak uygulanan ultrasonografide bir kromozomal bozukluk şüphesi uyandıracak bir durumda amniyosentez uygulanması zorunlu hale gelmektedir.

Amniyosentez uygulaması ile anne karnından alınan sıvıdan hücre kültürü yapılmaktadır ve bu hücrelerden bebekte bulunan kromozomlar araştırılarak genetik hastalıkların teşhisi ve tanısı yapılmaktadır.

Amniyosentez uygulaması riskli mi?

Anne adayları amniyosentez uygulamasını biraz fazla abartmaktadırlar bu uygulamadan sonra en çok görülen problemlerse enfeksiyon riski olmakla beraber su gelmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak amniyosentez işleminin uygulanmasının ardından meydana gelen gebelik sonlanmalarının ana nedenlerinden ikisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Amniyosentez işleminden sonra gebelik sonlanması yüzdesi %200-%300 arasında yer almaktadır.

İşlem esnasında canım acır mı?

Amniyosentez işlemi yapılırken anne adaylarının duyacakları acı hissi normal iğne (enjeksiyon) acı hissinden daha fazla olmaz ve uygulama yaklaşık 10 dakika sürmektedir ayrıca ameliyat gereksinimleri yada şartları gerektirmeyen bir uygulamadır. Amniyosentez işlemine başlamadan önce strelizasyonu sağlamak amaçlı özel tıbbi maddelerle bölge temizlenir.

Amniyosentez işlemi ne zaman yapılmamalı? Riskleri nelerdir?

Ayrıca amniyosentez perinatoloji yada jinekoloji uzmanları tarafından yapılamalıdır gebeliğin 16-20 haftaları arasında yapılan bu tanı yöntemi gebeliğin 14. Haftasından önce yapılması tavsiye edilmemektedir. Eğer bu dönemlerde genetik bir testte ihtiyaç duyulursa CSV yapılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca amniyosentez gebeliğin ileriki safhalarında bebeğin akciğer gelişiminin kontrolünde de kullanılabilir. Ancak amniyosentez işleminin bir takım riskleri bulunmaktadır onlarda şunlardır.

Bu işlemin en yüksek riski gebelik kayıplarıdır 1\200-1\300 arasındadır kayıplarda ancak uzmanlar elinde ve deneyimli uzmanların elinde yapılan amniyosentez de riskler minimuma inmektedir. Ayrıca su gelmesi, enfeksiyon riskiyse diğer risk faktörleridir. Bu işlemden sonra anne adaylarının hayatını kayıp etme riski çok,çok azdır.

Bir önceki konumuz palesenta bebeğin eşi nedir?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM