Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Aşırı Tüylenme Nedeni Ve Tedavisi

Aşırı tüylenme nedir diye başlarsak normalden daha fazla tüylenme olması durumuna denilmektedir. Bu normalden fazla gerçekleşen aşırı tüylenmenin kozmetik anlamada kişiyi rahatsız etme düzeyine gelmesine hirsutizm adı verilmektedir. Doğurganlık evrelerinde olan kadınlardın yaklaşık olarak yüzde sekizinde aşırı tüylenme görülebilir. Bu soruna neden olan faktör genellikle testosteron adı verilen erkeklik hormonunun fazla miktarda salgılanmasından kaynaklanmaktadır. Ancak yapılan kan testlerinde bazı kişilerin kan değerlerinden baklan hormon seviyeleri normal olabilir. Aşırı tüylenmenin belirtileri oldukça açık ev nettir ve kolay biçimde teşhisi yapılabilir. Bu sorunun ortadan kaldırmak için neyin ve neden yol açtığı soruları sorularak altta yatan sorunu bulmak gerekmektedir.  Ayrıca aşırı tüylenme yaşayan birine ağda yapması tavsiye edilir taraş tekniğini uygulaması önerilmez. Günümüzde en çok tercih edilen ve en iyi yöntemler arasında laser epilasyon yerini almaktadır. Kadınlarda bu aşır tüylenme sorununa neden olan testosteron hormonun salgılandığı iki kısım bulunmaktadır bunlar ya böbrek üstü bezlerinden gelmekte yada yumurtalıklardan gelmektedir.

Aşırı Tüylenme Nedenleri Nelerdir?

Polikistik over tanısı konulmuş kadınlarda. Gereğinden fazla androjen salgılanması en çok görülen nedenler arasında yer alır.

Kişiye doğuştan gelen andrenal tümörleri yada andorjen salgılayan tümörler nadirdir fakat sıklıkla meydana geldiklerinde daha değişken belirtileri vardır.

Hiperprolaktemi, trioid bozukları olanlar, cushing sendormu olanlar.

Tanı Aşaması

Aşırı tüylenme şikayeti olan kadınlarda yapılan hormon testlerinde hormonlarında bir yükselme görülmektedir. Bu duruma idiopatik hirsütizm adı verilmekte olup polikistik overi olan kadınlarda görülmektedir. Bunun yanında prolaktin hormon seviyesinde olan artış, adrenal üreten yani böbrek üstü bezinin normalden fazla çalışması ayrıca kullanılmakta olan bir takım ilaçlarda tüylenmeye neden olabilmekte. Bazen de yumurtalık bölgesinde ve böbrek üstü bezlerinde meydana gelen tümörler aşırı tüylenmeden sorumlu olabilmektedirler. Bunu ayırt edebilmek için şayet tüylenmenin sorumlusu tümörse tüylenme aniden ve birden bire kendini gösterecektir. Saçlarda dökülmeler gözlemlenir, seste kalınlaşma olur ve erkek tipi bir yapılaşma başlar. ayrıca DHEAS seviyesi normalden fazla seviyelere ulaşmış olmaktadır. Teşhis koymak içinse polikistik over ayrıca adrenal bezin tomogrofilerine bakılır.

Tedavi Aşaması

Aşırı tüylenmeye neden olan faktör neyse bu araştırılıp nedeni bulunup buna yönelik bir tedavi tablosu çizilmelidir. Tedavi aşamasında kozmetik uygulamalar ile olabileceği gibi ilaç tedavisi de başlanabilir bu değerlendirmeyi doktor yapacaktır. Doktor iki seçeneği de kullanmaktan yana olabilir. Aşırı tüylenme tedavisinde son derece etkin bir yöntem henüz geliştirilmemiş olsa da kıl uzaklaştırıcı yöntemlerde ile etkin seviyede sonuç alınabilir. Aşırı tüylenme şikayeti olan biri traş yöntemini değil ağda yöntemini kullanabilir. Günümüzde laser epilasyon bulunmaktadır buda tercihler arasında yer alabilir. Bütün uygulanan bu tekniklerin yanında ilaç tedavisini de kullanarak etkin sonuçlar alınarak daha fazla tedaviden verim alınabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM