Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Bebeğe Ek Gıda Nasıl Verilir

 

19- Bebeğe Ek Gıda Nasıl Verilir?

Bebeklere ek gıda verirken biberon önemli yer tutar. Biberonla bebeklere ölçülü bir şekilde mama verilir. Kaşıkla beslerken ise bebek hafif meyilli emzirme pozisyonuna getirilir. Biberona alışan bebek anne memesini reddeder. Bu yüzden mümkün olduğunca biberondan uzak durmak gerekir. Her bebek dünyaya emme ve soluk alıp verme yeteneği ile gelir.

 

Bebekler biberonla besleniyorsa biberonun temiz ve hijyen olması gerekir. Biberonun her gün düzenli olarak kaynatılmış su ile yıkanıp mikroplardan arınmış olması gerekir. Biberon yıkandıktan sonra fırça ile temizlenip kurulamaya alınır. Biberonla iş bittikten hemen sonra yıkanmaya başlar. Biberon, emzik ve kapak en az 20 dakika yıkanmalıdır. Bebek kaç öğün mama yiyorsa o kadar biberon hazır bulundurulmalıdır.

 

Bebek süt tozları açıldıktan sonra serin ve kuru yerde muhafaza edilmelidir. Süt tozları 15 gün içinde açıldıktan sonra tüketilmelidir. Hazırlanan mama aynı anda bitirilmelidir. Her mama verilişinde hazır mama verilmelidir. Bekletilen mamalar bebek sağlığı açısından tehlike arz eder.

 

Bebek biberon emziği kızdırılmış orta boy dikiş iğnesi ile delinir. Biberona 2-3 delik açmak yeterlidir. Biberonun süt ısısının kontrolü yanağa dokundurularak yada ağza akıtılarak yapılır. Emzirirken biberon emziğinin tıkanmamasına dikkat edilir.  Biberonla mama verme süresi 15-20 dakika olmalıdır. Emdikten sonra bebek yatış pozisyonuna alınır. Bebek kusmaya yatkın ise 5-10 dakika ayakta tutulup uyutulur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM