Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Bebeği Emzirmenin Ve Anne Sütünün Yararları

Anne sütü bebeğin doğumu gerçekleştikten sonra hayatında en önemli faktörlerden biri olarak karşımıza çıkar anne sütü bebeğe hayata başlarken en mükemmel şekilde başlangıç yapmasını sağlar bu yüzden emzirme büyük bir rol oynar. Bununla birlikte dünyada birçok çocuk ve bebek sayısı yılda 1 milyondan fazla olmak üzere anne sütü alamadığından solunum yolu enfeksiyonları, ishal ve bir takım gelişen enfeksiyonların neden olduğu rahatsızlıklardan hayatını kayıp etmektedir. Dünya sağlık örgütünün önerdiği emzirme biçimi şöyledir; bebek ilk 6 ayında anne sütü ile beslenmeli 6 aydan sonraysa ek besinler ile takviye edilmeli ve 2 yaşına gelene kadar anne sütü ile beslenmesi tavsiye edilmektedir.

Anne sütü ne kadar çok faydalı olduğu konusunda bütün dünya artık bunu kabul etmiş durumdadır ilk defa bebek emziren anneler zorlanabilir memelerinde acı hissedebilir ilk bir ay emzirme döneminde zorluk yaşanabilmektedir ancak daha sonra hem siz hem bebeğiniz emzirme konusunda deneyim sahibi olup öğrendiğinizde yaşadığınız zorluklar ortadan kalkacak ve anne için hem bebek için bir keyfe dönüşecektir ve anne adayları bebeklerini kendi sütleri ile beslediği için mutluluğunu yaşayacaktır.

Bebek anne sütü ile ne kadar çok uzun süre beslenirse hem bebek için hem de anne için bunun yararları daha fazla olacaktır yararlarından kısa olarak bahsetmek istiyorum bütün yararlarını sayfalar dolusu yazabiliriz ama önemli olanlarından bahsetmekte fayda var.

Bebeğiniz için yararları

Bir takım enfeksiyon hastalıklarından bebeğinizi koruyacaktır.

Anne sütünün içeriğinde bulunan koruyucu maddeler anne sütü ile beslenen bebeklerde alerji, ishal, kusma, bronşit, menenjit, kulak enfeksiyonları oluşması daha nadir görülür. Ayrıca anne sütünün içerdiği maddeler bebeğin ihtiyaç duyduğu maddelere göre değişiklik göstermektedir mesela sabah içeriği farklı akşam içeriği farklı olur yada ilk emzirme ayı üçüncü aydan daha farklı bir durum göstermektedir. Örneğin bebek erken dünyaya gelmişse yani prematüre doğum olmuşsa bebeğin ihtiyacı olan maddelere göre değişikliler olacaktır.

Bebeklerin çok sık beslenmek istemelerinin ve hızlı kilo almalarının sebebi anne sütünün çok rahat ve kolay biçimde sindirilmesinin mümkün olmasıdır. Bununla beraber kabızlık, gaz sancısı, karın ağrısı daha seyrek olarak görülmektedir ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerde ani beşik ölümü olarak görülen durumlar daha az görülmektedir.

Ayrıca anne ve bebek arasında emzirmenin sağladığı özel bir bağ oluşur sıcaklık, anne ve bebeğin yakınlığı birbirlerine temasları bu özel bağı oluşturmaktadır buda bebeğin ruhsal ve psikolojik acıdan gelişimini pozitif yönde etkilemektedir.

Diğer hazır alınan bebek sütleri gibi hazırlamanız gerekmez sıcaklığını ayarlamanız gerekmez zaten istediğiniz her zaman istenilen şekilde ve istenilen sıcaklıktadır anne sütü. Bununla birlikte anne sütü ile beslenen bebeklerin diş ve diş eti sağlığı gelişimi de olumlu etkilenmektedir.

 Anne için yararları

Annenin gebelik döneminde aldığı kiloları doğum sonrasında geri vermesi için kalori yakmasına neden olur. Ayrıca yumurtalık ve göğüs kanseri oluşma tehlikesini minimumda tutulmasına yardımcı olur. Kemik yoğunluğunu arttırır ve adet kanamalarının gecikmesini sağlamaktadır. Gebelik döneminde rahim büyümüştür ve normal boyutlarına dönmesi gerekmektedir anne sütü buna yardımcı olur. Saymakla bitmeyecek olan anne sütünün faydaları hem anneye hem bebeğe büyük yararları vardır ancak bu kadar yararlı bir maddeyi bebeğe vermemenizi düşündürecek bazı zorluk ve sıkıntılar yaşayabilinmekte ancak sakın hemen vazgeçmeyin özellikle ilk bir ayda zorluk yaşayacaksınız bebeğinizi dünyada bulunan en iyi en mucizevi sütü verdiğinizi düşünün bebeğiniz için dünyada sizin sütünüzden daha iyi bir madde bulunmamaktadır bu şekilde düşünürseniz bebeğinizi emzirme isteğiniz gelecek ve bir zaman sonra bundan keyif alarak kendinizle gurur duyacaksınız.

Karşılaştığınız bu durumu ben yapacağım bebeğim için bir süre katlanmam gerek diye karar verdiğinizde zaten büyük bir bölümünü halletmiş olacaksınız ve bu durumu bebeğinizle birlikte yaşayarak,öğrenerek aşacaksınız.

Bebek ilk zamanlarda emmeyi bilmez ve bunu öğrenmek için çabalar uzun süre emmeye çalışabilir bu durumda endişe edip üzülmemelisiniz çünkü ilk birkaç haftayı atlatıp daha sonraki dönemlerde bebeği bir keyif ile emzirmenin gururunu yaşayacaksınız.

Bebeğiniz emmeye başladığından itibaren bir açı yada yanma hissi duyuyor olabilirsiniz bunun nedeni bebeğiniz memeye yanlış şekilde yakalamış olmasıdır. Böylesi bir durumda derin nefesler alarak rahatlamaya gevşemeye çalışmalısınız. Bebeğinizde huzursuzluk varsa yada huysuzlanıp sinirleniyorsa emzirme şeklinize göz atıp değiştirmenizde fayda olacaktır. Bebeğin ağız kenarına parmağınızı sokun böylelikle emzirmeye bir süre ara vermiş olacaksınız ve korkmayın endişelenmeyin sabırla doğru pozisyon şeklini buluna kadar devam etmelisiniz.

Emzirmeden önce ellerinizi iyice yıkayıp dik bir pozisyonda koltukta yerinizi almalısınız özellikle ayak ve bel bölgenizi desteklemeli bununla birlikte yataktaysanız sırtınızı rahat edeceğiniz biçimde yastıklar ile desteklemelisiniz. Başarılı ve verimli bir emzirme gerçekleştirmek için bebeğin doğru pozisyonda olması gerekmektedir. Emzirme esnasında sizi rahatlatacak sevdiğiniz müzikleri dinleyerek rahatlayabilir hatta kitap okuyabilirsiniz. Emzirme bittikten sonra meme uçlarınızdan bir miktar süt sağarak meme uçlarınızı silin ve kurumasını bekleyin.

Kullandığınız giysiler emzirme için uygun olmalı kolay açılabilen tarzda olursa sizin rahat etmenizi sağlayacaktır. Evinizde sizin ve bebeğinizin rahatsız edilmeyeceği bir yerde emzirme işlemini gerçekleştirin bunun için sizin belirlediğimiz bir emzirme odası kullanabilirsiniz. Emzirme döneminde sigara ve alkolden uzak durun süt seviyenizi azaltabilir.

Bebeğiniz acıktığında zaman kayıp etmeden emzirmelisiniz anne sütü ile beslenen bebekler diğer mama ile beslenen bebeklere göre daha sık acıkırlar bunun nedeni anne sütü daha rahat ve hızlı bir şekilde sindirilmesidir. Bu sebebin neden olduğu başlarda 1-2 saatte bir bebeğiniz acıkabilir ve emmek isteyebilir aradan 1-2 ay geçtikten sonra bebek geceleri daha fazla uyumaya başlayacaktır bu nedenle acıkma ve emme sürelerinin araları da buna bağlı uzayacaktır.

Bebeğin acıktığını ise bazı hareketlerinden anlamanız mümkündür göğüslerinize ilgi gösterir ağzını açarak meme aramaya başlar emme hareketleri yaparak ağlamaya başlar. bebeğiniz uyuyor ve emmek istemiyorsa son emzirme zamanından 3-4 saat kadar bir süre geçmişse bebeği uyandırın ve emzirerek karnını doyurun. Bunun nedeni bazı bebekler uyanma konusunda zorluk çekebilir ve uykulu bir halleri olabilmektedir.

Emzirme bebeklerin ihtiyaç duyduğu anne sütünü almaları konusunda çok önemli bir yere sahiptir bu nedenle bebeğinizi emzirmek onun hayata başladığı ilk dönemlerde büyük önemi bulunmaktadır.

Bebeği Emzirme Teknikleri >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM