Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Bebeğin Biberona Alışması

Çoğu anne bebeklerini dünyaya getirdikten sonra emzirirler fakat bir süre sonra bazı nedenlerden dolayı biberon ile beslemek zorunda kalabilirler. Burada bebeği ne zaman biberon ile beslemeye başlamalıyım sorusu önem kazanmakta. Bebeği geç bir zamanda biberon ile tanıştırırsanız bu durum bebeğin biberonu reddetmesi sorununa neden olabilir. Anneler bebeklerini biberon ile beslemek istiyorlarsa ilk 2 ay kendileri emzirmeli daha sonra biberona geçmelidirler. Daha erken bir zamanda geçiş yapmamalıdırlar. Bebeğin annesini emerek beslenmesi diğer beslenme yöntemlerinden çok daha faydalı bir beslenme şeklidir. Anne ve bebek arasında ki bağ kuvvetlenir ve bebek annesini emmekten hoşlanır.

Ancak annesini emmeği öğrenmiş ve buna alışmış bir bebeği biberon ile beslenmeye alıştırmak biraz zor olabilir. Sıklıkla biberonu istemeyecektir karşı koyacaktır. Bunun yanında biberona geçişte geç kalınmışsa alışması daha zor olacak ve uğraştıracaktır. Fakat alınan bazı tedbirler ile bu süreç daha konforlu şekilde atlatılabilir. Gelin onlara bakalım şimdi.

İlk olarak bebeğin biberona alışması için emzirme ile harmanlayarak verebilirsiniz. Mesela öğlen beslenme vakti geldiğinde bebeği biberon ile beslemeye çalışarak alışması için iyi bir adım olabilir. Daha sonra adım,adım sabah ve akşam beslenmelerine de aynı yöntem uygulanabilir. Tabi ki ilk olarak öğlen beslenmesine alışması gerek.

Bebek illaki biberonu ret edecektir bu itirazlar çok fazlaysa aileden birinden yardım istenebilir. Bu baba,annene ya babaanne gibi evin büyükleri olabilir. Beslenme sırasında biberonu uzattığınızda ret edecek ve annesi yanındaysa ondan emzirmesini isteyecektir. Ancak anne uzakta olursa biberonu annesini görmezse biberonu emmeye başlayabilir. Bu durumda annesinin yakında bir yerde olması biberona geçiş sürecini zorlaştırabilir.

Diğer bir yapılacak davranışsa biberonu verirken bebeğinize onun güvende olduğunu hissettirmektir. Onunla konuşun onu sevdiğinizi gösterin güzel sözler söyleyin böylelikle alışmasına yardımcı olmuş olursunuz.

Biberona geçmek hemen olmaz biraz zaman alabilir. Bazı bebeklerde kısa bazı bebeklerde daha uzun zamanlara ihtiyaç duyulabilir. Ancak hemen bebeğin bu duruma alışması oldukça zor olduğundan işi aceleye getirmeyiniz. Bebeğin biberonu sevmeyeceğine dair hareketlerden kaçınınız.

Bebeği biberonla beslemek istiyorsanız kesinlikle aç olmasına dikkat edin böylelikle ret etme olasılığı da düşecektir.

Kesinlikle bebeği biberon konusunda zorlamayın bu zor bir dönemdir ve birden olmayacaktır. Sabırlı ve sakin olmalısınız. Belli bir zaman geçtikten sonra bebek bu duruma alışacaktır. Biberonu istemeyen bebeğe ilk olarak belli zaman biberon vermemek ara,ara biberonu sürekli denemek yararlı olabilir.

Şayet bebeğiniz biberona şiddetli olarak itiraz ediyor ve yapılan her şeye rağmen almak istemiyorsa  biberon başlığına birkaç damla anne sütünden damlatmak işe yarayabilir. Biberonu seçerken de dikkatli olmasınız biberonun başlığı ve dış görünümü bebek için önemli faktörler arasındadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM