Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Bebeğin Doğum Kanalına İnmesi

Doğum Kanalı

Öncelikle doğum kanalı nedir bunun tanımını yaparak başlayalım. Doğum sırasında bebeğin rahimden dışarı çıkarak dünyaya gelmesi için içinden geçtiği vajina,uterus,vulva ve serviksten oluşan dış çevresi kemiksi bir yapıda çatıdan oluşan kanalın adına doğum kanalı adı verilir. Doğum eylemi yaklaştıkça bebeğinizin baş kısmı doğum kanalına doğru yönelmeye başlar.

Doğum Kanalına Girme Nasıl Olur?

Bebeğin çıkışa ne kadar mesafede olduğuna göre bazı numaralar verilir bu numaralar bebeğin başının ne kadar yakın olduğunu gösterir. Bu mesafenin teyit edilebilse için doğumun başlamasının ardından el ile vajinal muayene esnasında belli olmaktadır. Örneğin doğum sırasında doktorunuz bebeğin başı +2 de diyorsa biraz daha sabır edin çok az bir mesafe kalmıştır.

Gebeliğin son haftası olarak tabir edilen 40. Hafta da hala doğum gerçekleşmemişse bebeğin içerisinde hayatını sürdürdüğü amniyon sıvısı her an gelebilir yani halk arasında su gelmesidir. Suyun miktarı bazen çok olurken bazen de azar,azar gelebilir. İster az olsun ister çok olsun amniyon sıvısının geldiği görülürse vakit kayıp etmeden hastanenin yolu tutulmalıdır.

Doğum gerçekleşmeden gebeliğin son haftalarında bebeğin dünyaya gelmesine birkaç gün kala da diyebiliriz anne adayları karın bölgelerinde bazı farklı durumlar gözlemleyebilir. Yapılan muayeneler sonucunda pubik simbiz veya göbek deliği adı verilen çatı eklemlerinden başlayıp,rahme kadar olan ölçü değerlendirildiğinde değiştiği görülür. İşte bebeğin baş kısmı doğum kanalına inerse bu ölçüde değişim olur. Tıp dilinde ise değişimin adına angajman adı verilir. Bu olay doğum evrelerinin bir üyesidir. Diğer bir tabirle anne adayının vücudunun doğuma başlaması için ilk hazırlığıdır. Angajman durumunda bebeğin kafa kemikleri (iki tarafta da olan) orta bölgede birleşirler bu olaya sagital sütür denir.

Bebek Doğum Kanalına Girmezse Ne Olur?

Az öne yukarıda da dediğimiz gibi doğum eylemi başlamadan birkaç gün önce anne adayı kendisinde meydana gelecek olan değişimleri fark eder. Bu olan değişimlerse bebeğin doğum kanalına indiğinin işaretidir. Bil hassa ilk gebeliğini yaşayan anne adayları bebeğin doğum kanalına girdiğini fark etmeyebilirler ancak endişeye mahal yok. Bebek doğum başlamadan hemen önce veya doğum esnasında doğum kanalına girebilmektedir. Gebelik süreci 40 haftadır fakat çoğu gebelikler 40. Haftayı bulmaz özellikle anne adaylarına doğuma bir hafta kala zaman geçmek bilmek bir an önce bebeğini kucağına almak ister ama ufaklığın güvenli anne karnından çıkmaya niyeti yoksa merak etmeyin kavuşacaksınız bebeğinize.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM