Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Bebeğin Doyduğu Nasıl Anlaşılır?

Anneler doğum yaptıktan sonraki sürecin kolay bir süreç olduğunu sanmaktadırlar. Fakat bu süreç aslında doğum süreci ile aynı derecede zorluk içinde geçtiğinin farkında değillerdir. Bu zorlu süreçte annelerin kafasında sürekli bir soru işareti olarak kalan bir problem yer almaktadırlar. Bu problem ise bebeğin gelişimi için çok önemli olan bebeğin doyup doymadığı nasıl anlarım problemidir.

Anne adaylarının sütü bebekleri için çok önemlidir. Bir bebeğin gelişiminin tam olması için, bağışıklık sistemin güçlü olması için ilk altı ay içerisinde bebeğin anne sütünü çok iyi almış olması gerekmektedir. Bu da anca bebeği doğru bir şekilde emzirme ve bebeğin doyduğunu farkında olmakla anlarız. Peki, bebeğin doyup doymadığını nasıl anlarız.

  • İlk önce anne adayı bebeğini doğru pozisyonda emzirmelidir. Bebek aç olduğu zaman anne göğsünü çok iştahlı bir şekilde emer. Bebeğin doymasıyla annesinin memesini emme gücü yavaşlar ve daha az emmeye başlar. Fakat bebekler ilk üç ay sonra emme sırasında bazı problemler yaşarlar. Bebek zamanla dış uyarıcılara karşı ilgisi artacaktır. Her meme emme sırasında dıştan gelen seslerden dolayı memeyi bırakacak ve anneler bu durumu bebeğin doyduğuna yorumlayacaklar. Bu problem anne ve bebek arasında sorun haline gelecektir. Daha sonra bebek her acıktığında annesinin memesine atacak kendini ve böylece her saat başı yaşanan bu olayla bebek hem doyamayacak hem de bebekte gaz sorunu yaratacaktır.
  • Bebeğin doyup doymadığını anlamanın en iyi yolu ise, bezine bakmaktır. Günde eğer üç dört kez idrar yoluyla altını kirletiyorsa, anne sütüyle emzirdiği sürece sarı, yarı kıvamlı emzirmeyle ve günde üç dört kez kaka yapıyorsa bu durumda bebek doymuştur.
  • Anne adayları ayrıca bebeğin ağzına ellerini koyup bebek eğer emiyorsa bu durumda bebek hala açtır demek. Ayrıca kucağa alınan bebek eğer her seferinde kendini annesinin göğsü sanıp ağzını atıyorsa bu durumda da bebek açtır demek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM