Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Bebeğin Zeka Gelişimini Artıracak İpuçları

Bebeğinizin zeka gelişimi genetik faktörlere bağlı olduğu kadar çevresel faktörlerin de büyük etkisi vardır. Aile, eğitim de genetik faktörler kadar önemlidir. Bebeğinizin ilk 3 yılı oldukça önemlidir zeka gelişimi için en önemli yaş aralığıdır doğduktan sonra başlayıp 3 yılla kadar en önemli devresidir zeka için.

Bebeğinizle iletişim kurun ona gülümseyin, ona bakarak ismini tekrar edin bebeğiniz kendi ismini tanısın yumuşak ses tonu ile seslenin, ona masaj yapın masaj hoşuna gidecektir fiziksel gelişim ve zeka gelişimi için masaj önemlidir. Algılaya yaşına geldiğinde ona resimli kitap okuyun bebeklerin algılarını güçlü tutun, ona kitap okuyun, oyuncak alırken ses çıkaran oyuncakları tercih edin konuşan hayvanlar, şarkı söyleyen bebekler, ninni söyleyen bebekler gibi bu oyuncakları algılarının aktif olmasını sağlayacaktır. Üstünü değişirken ve altını değişirken müzik dinlettin farklı müzikler dinletin farklı ses ve tonlar onların zekası üzerinde olumlu etki yapar. Bebeğinizin yeteri kadar uykusunu alması gerekir sağlıklı her bebek gelişiminin çoğunu uyku esnasında alır. Sağlıklı uyku sağlıklı bebek demektir.

Beslenmenin zeka üzerindeki etkisi ilk sıralarda alır ilk 6 ay yalnızca anne sütü altı aydan sonra ise ek besinlerde anne sütü ile verilmesi lazım. Bu aşamada annenin beslenmesine dikkat etmesi gerekir bebeğinin gelişim için.

Bebeğiniz parka götürün çocuk ve bebek bulunan ortamlara götürün onun dikkatini en çok buralar çeker. Onunla zaman geçirin konuşmaya başlayınca yavaş yavaş ailedekileri tanıtın babasından başlayın önce boyala kitapları alın, resimli kitaplardan çevresindeki eşyaları gösterin. Eşyaların adlarını, sayıları, hayvanların adlarını resimli kitaplarda ona söyleyin söyleyemezse bile algılama için oldukça önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM