Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Bebek Cinsiyeti Belirleme Teknikleri

Geçmiş yıllardan günümüze kadar bebek cinsiyeti belirleme yöntemleri sürekli ilgi konusunu olmuştur. Daha hamile kalmadan önce erkeğe ve kadına yapılan bir takım testler bu konuyu daha da meraklı bir hal almasına neden olmuştur. İşte bu nedenden dolayı halk arasında birden fazla bu konu hakkında söylentiler bulunmaktadır. Ayrıca yine halk arasında birden fazla teknik türetilmiş durumdadır. Ama her ne kadar bir çok teknik olsa da bunlardan hiç birinin bebek cinsiyeti belirleme konusunda bilimsel bir kanıtı bulunmaktadır. Bu yöntemlerde birine örnek vermek gerekirse kadının ve erkeğin beslenmesi, ilişkiye girilecek tarihler ve ilişki pozisyonlarının bebeğin cinsiyetini belirlediğine inanılır. Fakat dediğim gibi bunların hiç birinin bilimsel kanıtı yoktur sadece bir inanıştan ibarettir. Diğer bir konu ise bebek cinsiyeti belirleme kullanılan yöntemlerin çokta etik bir durum olmadığı olmaktadır.

Dünyamızda bir erkek ve kadın sayısının dengesini bulunmaktadır. Şayet gebe kalamadan önce bebeğin cinsiyeti belirlenecek olursa bu düzen alt üst olacaktır. Doğru olan düşünce biçimi ise bebeğin sağlıklı olarak dünyaya gelmesi ve bu şekilde hayatını sürdürmesi olacaktır. öyle bir düzen vardır ki doğan erkek ile kız bebeklerin sayısına bakıldığında birlerinde yakın olduğu görülmektedir.

Neden Bebeğin Cinsiyeti Belirlenmek İstenir?

Bunun bir çok nedeni olabilir ancak bazı çiftler sadece kendi isteklerini yerine getirmek için değil de çocuklarının sağlığını düşündüklerinden bu duruma hakim olmak isteyebilirler. İlk olarak akıllara gelen aile olan genetik bir rahatsızlığın bebeğe geçmesi korkusu olmaktadır. Genetik yolu ile aileden bebeğe geçme ihtimali bulunan birden fazla rahatsızlık bulunmaktadır. Örneğin kalıtım ile babadan oğluna geçebilen renk körlüğü rahatsızlığı olmaktadır. Annesinden erkek çocuklara geçebilen hastalık ise Duchenne rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık kaslara etki ederek eritmektedir. Bunun yanında annesinden bebeğine geçebilen başka bir hastalık olan annenin kromozom bozukluğundan kaynaklanan kanda pıhtılaşma sorunu olmaktadır. Buna tıp dilinde hemofili adı verilir. Bu tür hastalık taşıdığını bilen çiftler risk almak yerine bebeklerin cinsiyetlerini belirleyerek herhangi bir sorun olur karşılaşmak istemezler.

Ayrıca hemen, hemen herkesin bildiği birden fazla aynı cinsiyette çocuk sahibi olanlar karşı cinsten de bebek isteyen çiftler hatta bu durumu kafalarına oldukça takan bireyler vardır. Bu durum bazen aile içinde çatışmalara ve huzursuz yaşanmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda da bebeğin cinsiyetini önceden belirlemek isteyebilirler.

Bebek Cinsiyeti Nasıl Meydana Gelmektedir?

Erkeğin bir adet üreme hücresi  yani sperm ile kadının yumurtası birleşir ve bir gebelik oluşmuş olur. Kadınların olan yumurtanın içerisinde bir tek X kromozomu vardır. Bu arada Y kromozomu hiçbir zaman kadında yoktur. Erkeğe gelirsek spermlerin bazısında X bazısında ise Y kromozomları vardır. Şayet erkeğin sperminin içinde X kromozomu varsa ve bu yumurta ile döllenirse bu sefer iki adet X kromozomu bir araya gelecektir yani XX kromozomları demek bebeğin cinsiyetinin kız olacağı anlamına gelir. Fakat erkeğin sperm hücresi içinde Y kromozomu içerirse ve bu yumurta ile döllenirse bu sefer bir X birde Y kromozomu bir araya gelecektir. Bu durum XY kromozomlarıdır ve bebeğin cinsiyeti erkek olacak demektir. Şunu da belirtmekte fayda var bebeğin cinsiyetini kesinlikle kadın belirlemez erkeğin sperm hücrelerinin içinde ki X ve Y kromozomları belirler.

Tıbbi Olarak Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Belirlenir?

Çağımızda bebeğin cinsiyeti belirmek için kullanılan en gelişmiş tıbbi yöntemlerin başında PGT yani prekonseosiyonel genetik tanı yöntemi bulunmaktadır. Yani genetik tanı ile yapılmakta olan tüp bebek tedavisinin döllenen embriyo aşamasında bir örnek alınır ve bu incelenir. Böylece bebeğin cinsiyeti öğrenilir bunun haricinde ise kromozom bozukluğu olup olmadığı da anlaşılmış olur. Şayet çiftlerin istediği cinsiyet meydana gelmiş ise anne rahmine yerleştirme işlemi uygulanır. Fakat ülkemizde bu teknik ile yalnızca genetik rahatsızlıkların belirlenmesi sağlanmaktadır. Yani bebeğin cinsiyeti için kullanılan bir yöntem değildir. Bizim ülkemizde dahil olmak üzere bir çok yerde bu yöntem etik bulunmadığında bebeğin cinsiyetine müdahale edilmemesi için yasaklanmıştır. Bunun yanında bebeğin cinsiyeti kesin olarak belirlenir.

Shettles Metodu

Bu yöntemi ortaya atan doktor olan Landrum shettles olan kişiden adını almaktadır. Bu yöntem derki Y kromozomu X kromozomundan daha hızlı olduğunu ayrıca daha kısa yaşamasını savunur. Kadınların yumurtlamasına az bir zaman kala şayet ilişkiye girilirse oluşacak gebelikte bebeğin erkek olma ihtimalinin daha çok olduğunu savunmaktadır. Bunun tam tersi olan yumurtlamadan iki ile dört gün önce ilişkiye girilirse cinsiyetin kız olma ihtimalinin olduğunu savunmaktadır. Ancak bu yöntemin kanıtlanmış bir doğruluğu yoktur ne kadar doğru olduğu her zaman tartışmaya açıktır.

Whelan Tekniği

Az önce ele aldığımız shettles bebek cinsiyeti belirleme yöntemi tamamen tersini savunan bir tekniktir. Yani bu yöntem ile bebeğin cinsiyetinin erkek olması için yumurtlamadan altı gün yada 4 gün önce cinsel ilişkiye girilmesi gerektiğini savunmaktadır. Kız cinsiyet içinde ise yumurtlamadan iki veya  gün öncesinde ilişkiye girilmesi gerektiğini savunmaktadır. Yine bu tekniğin ne kadar doğru olduğu çokça tartışmaya açık bir konudur.

Bir önceki yazımız plasenta nedir?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM