Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebek cinsiyeti ne zaman belli olur? Hangi haftalarda anlaşılır? Ultrason dışı bebek cinsiyeti belirleme yöntemi var mı? Sorularınıza yanıtlar bulabilirsiniz.

Bebek cinsiyeti ne zaman belli olur? Hangi haftalarda

Gebelik döneminde bebeğin cinsiyetini anlamak için ultrason muayenesi yapılmaktadır oluşan cinsiyet aslına bakılırsa gebeliğin oluşması ile en başından bellidir ancak bunu yapılan görüntüleme teknikleri ile bizim anlamamız bebeğin belli bir gelişmeye sahip olması ile mümkündür. Yapılan ultrason muayenesi ile gebeliğin 16-17 haftalarında bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir bazı durumlarda nadiren de olsa bebek cinsiyeti ne zaman belli olur sorusunun cevabı 13. Haftada yapılan ultrasonda da cinsiyet belli olabilmekte. Ancak cinsiyeti en garanti öğrenebilecek hafta 20. Hafta civarlarıdır. Bu haftalar hakkında detaylı bilgilere hafta hafta gebelik sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Bazı durumlarda çok sık olmasa da doktor cinsiyet tahmininde yanılabilmektedir bir ay sonra yapılan ikinci ultrason muayenesinde önceki cinsiyetten farklı cinsiyet görülebilmektedir. Bu durumun başlıca nedeniyse erkek bebeklerdeki cinsel organın görülmemesi durumu yol açmaktadır bebeğin cinsiyeti erkek görülmüşse yanılma oranı düşüktür cinsel organ görülerek teyit edilmiştir ancak cinsiyet kız olarak belirlenmişse bazı durumlarda yanılmalar gerçekleşebilmekte.

Ultrason dışı bebek cinsiyeti belirleme

Ultrason tekniği dışında cinsiyet belirlemede kullanılan bir diğer teknikse amniyosentez yani annenin rahim içinden amniyon sıvısının alınması ile yada kardosentez gibi teknikler ile uygulanan kromozom incelemeleri ile bebek cinsiyeti öğrenilebilir ancak yaygın olarak ultrasonografi yöntemi ile yapılmaktadır.

Gebelik dönemlerinde çifter bebeğin cinsiyetini büyük bir merak içinde merak etmektedirler ve en erken zamanlarda bu meraklarını gidermek isterler bazen cinsiyetin erken öğrenilmesi anne ve baba adayını çok mutlu eder ama bazen ülkemizde bebeğin cinsiyetini öğrenildiğinde aldırmak isteyen çiftlerde olabilmektedir. Türkiye de gebelik 10. Haftasına gelene kadar kürtaj yasal olarak yapılmaktadır. Ama şu unutulmamalıdır ki dünyada cinsiyet dengesi diye bir denge bulunmaktadır ve bu dengeye müdahale etmek çok olumsuz sonuçlar doğrurabilir.

Evde bebeğin cinsiyeti belli olur mu?

Evde cinsiyet belirleme testleri bulunmaktadır bunlar yaklaşık %80 oranında doğru sonuç verse de bir takım olumsuz sonuçlarından ötürü tavsiye edilmez bazı ülkelerde bu testler yasaklanarak piyasadan kaldırılmıştır. Bu yöntem evde anne adayının idrarı ile yapılan bir test ile uygulanmaktadır bu testler bazı ülkelerde yasak bazı ülkelerde yasal olarak uygulanır. Bu test ile on dakika gibi kısa bir zamanda sonuç almak mümkündür test sonucu yeşilse erkek turuncuysa kız anlamına gelir. Türkiye de ise bu test yasaklanmamış olup bulunabilmekteydi ancak sağlık bakanlığı 2010 yılında bu testlerin piysadan toplatılmasına karar verdi. Ve resmi yazıda kullanılan ifade şu şekildeydi

”Sağlık Bakanlığınca, vücut dışında kullanılan (In Vitro) Tıbbi Tanı Cihazları Yönetmeliğinin Sağlığın Korunması ile İlgili Özel Tedbirler başlığı altındaki 19. maddesi gereğince, kamu sağlığının korunması ve ülkemizde piyasaya arz edilmiş ürünlerin güvenliğini sağlama amacıyla bir dizi önlem alınması uygun bulunmuştur.

Bebek cinsiyeti ne zaman belli olur yazımız hakkında sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

Önceki yazımız dış gebelikten sonra normal gebelik

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM