Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Bebekler Yürümeye Ne Zaman Başlar?

Bebeğiniz belli bir zamana gelince yürümeye başlayacaktır ve en güzeli ilk adımları atmaya başladığındadır o an ki mutluluk hiç bir şey de yoktur anne ve babaya göre. Önce bir yerlere tutunarak ayaklarının yere bastığını fark eder. Bir iki adım atar ve düşer sonra bir bakmışsınız o adımlar artmış ve yürümeye başlamış. Bebeğiniz 11 ile 18 aylık iken yürümeye başlar genelde.

Yeni doğan bebekler yürüme refleksi ile dünyaya gelirler. Bebeğiniz daha çok küçükken ayakta tutmaya çalıştığınızda bile durmaya çalışır. 9 aylık iken bebekler oturmaya kendi kendine yuvarlanmaya başlar ayaklarının üzerinde durmaya çalışır. Bundan sonrası kendine güven ve denge de durabilmektir. Bebekler ilk adımlarını genelde 12 aya kadar yani yaşına basana kadar 14 aylık iken iyice yürümeye başlarlar. Kimi bebekler kendine güvenemezler geç yürürler. Genelde geç oturup geç emekleyen bebekler geç yürürler.

Bebeğiniz 18 aya geldi ve hala yürümüyorsa sakin olun önce. Eğer bebeğiniz hiç kelime söylemiyor ise, eline hiç oyuncak almaya çalışmıyor ise bebeğinizde bir gelişim problemi olabilir. bunun için doktora başvurulmalı ve neden yürümediğine dair önlemler alınmalıdır. Biraz da anne ve babanın ilgisi de yürümeyi kolaylaştırdığını unutmayın. Bebeğin yürümesi için özendirmelisiniz. Elinden tutup yürütmeye çalışın. Bebeğin güvenmesi için yanında durun. Ona güven verdiğinizi hissettirin.

Bebeğiniz yürümeye pek hevesli olmayabilir siz ayakta tutmaya çalıştıkça o kendini oturtmak için çabalayabilir. Bebeğiniz düşse de hemen onu kaldırmayın biraz kendi çaba sarf etmeye çalışsın. Günlük vakit ayırıp bebeğinizin yürümesi için zaman ayırın ve karşınıza alıp gelmesini sağlayın bunu sevdiği bir oyuncakla da yapabilirsiniz ona ulaşmak için sabırsızlanacaktır. Bebeğiniz adımlarını attıkça onlarda bağımsız olmaktan çok hoşnut olacaklardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM