Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Bebeklerde Aft Neden Oluşur ve Tedavisi Nasıldır?

Aft nedir diye başlarsak aft ağızda meydana gelen ülser olarak adlandırılır. Bebeklerde aft çok sık görülmese de 10 yaş ve daha küçük çocuklarda seyrek olarak kendini gösterdiği görülmüştür. Bebeklerde çok sık karşılaşılan bir durum olmasa da bu durum oluştuğunda oldukça rahatsızlık veren bir tablo ile karşılaşmaktayız.

Aft bir yaradır ve yuvarlak sarı veya sarı renkte olur. Sıklıkla yanakların yada dudakların iç tarafında görülürler. Ayrıca yumuşak damak,dil kısmı,diş etlerinde de oluşabilmektedirler. Tek bir bölgede tek parça olarak görüldükleri gibi küçük gruplar halinde de olabilmektedirler. Sıklıkla bebeklerde oluşan aft çok ciddi durumları işaret etmez ancak beslenme esnasında bebek zor anlar yaşayarak acı hisseder.

Bebeklerde Aftların Oluşma Nedenleri?

Aftların oluşma sebepleri tam olarak bilinmese de genetik faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Günümüzde stres çok fazla var bazen streste aft oluşumunda etkili olabilir. Bazen geçirilen bir kaza yada ağız içinde meydana gelen bir travma sonucunda oluşabilir. Yapılan araştırmalara göre gıda alerjisi, süt ve süt ürünlerinin yeteri kadar tüketilmemesi,viral enfeksiyonlar aft oluşunda etkili olduğu belirlenmiştir.

Aft ve herpes yani uçuklar bazen karıştırılmaktadır aft bir uçuk değildir ve uçuklar gibi bulaşıcı değildir. Aftlar ağız içinde yumuşak dokuda olurken uçuklar sıklıkla dudak bölgesinin dış tarafında olur ve bulaşıcıdır.

bebeklerde aft

Bebeklerde Ağız İçi Yarası Tedavisi

Aftlara hiçbir müdahalede bulunmadan kendi kendilerine geçebilirler. Bu süreç sıklıkla bir hafta on gün olmakta. Özellikle yemek yerken oluşan acı ve ağrı 5-6 güne etkisini biraz kayıp eder. Aftın meydana geldiği acıyı biraz dindirebilmek için buz uygulamak iyi gelebilir. Bebeğiniz artık katı gıdalara geçmişse sıcak,acı besinler vermekten kaçının içeriğinde yakıcı madde olan turunçgillerde vermeyiniz. Aksi halde bebeğin acısı daha da katlanacaktır.

Biraz oksijenli su ile birazda normal suyu karıştırın bir pamuğa bu karışımı batırın bebeğinizde ki aft bölgelerine yavaş ve nazik şekilde uygulayarak temizleme işlemi yapabilirsiniz. Bu günde 4-5 defa uygulanabilir. Böylece hissettiği acı biraz azalacak ve iyileşme sürecini de hızlandıracaktır. Bebek çok rahatsız ve acı çekiyorsa tıbbi müdahale için bir hekime başvurabilirsiniz. Ayrıca bebeklerde aft sorunu 15 günden daha fazla devam ederse yine bir doktora gitmenizde fayda olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM