Bebeklerde Aft Neden Oluşur ve Tedavisi Nasıldır?

  • 16 Şubat 2017
  • 273 kez görüntülendi.
Bebeklerde Aft Neden Oluşur ve Tedavisi Nasıldır?

Aft nedir diye başlarsak aft ağızda meydana gelen ülser olarak adlandırılır. Bebeklerde aft çok sık görülmese de 10 yaş ve daha küçük çocuklarda seyrek olarak kendini gösterdiği görülmüştür. Bebeklerde çok sık karşılaşılan bir durum olmasa da bu durum oluştuğunda oldukça rahatsızlık veren bir tablo ile karşılaşmaktayız.

Aft bir yaradır ve yuvarlak sarı veya sarı renkte olur. Sıklıkla yanakların yada dudakların iç tarafında görülürler. Ayrıca yumuşak damak,dil kısmı,diş etlerinde de oluşabilmektedirler. Tek bir bölgede tek parça olarak görüldükleri gibi küçük gruplar halinde de olabilmektedirler. Sıklıkla bebeklerde oluşan aft çok ciddi durumları işaret etmez ancak beslenme esnasında bebek zor anlar yaşayarak acı hisseder.

Bebeklerde Aftların Oluşma Nedenleri?

Aftların oluşma sebepleri tam olarak bilinmese de genetik faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Günümüzde stres çok fazla var bazen streste aft oluşumunda etkili olabilir. Bazen geçirilen bir kaza yada ağız içinde meydana gelen bir travma sonucunda oluşabilir. Yapılan araştırmalara göre gıda alerjisi, süt ve süt ürünlerinin yeteri kadar tüketilmemesi,viral enfeksiyonlar aft oluşunda etkili olduğu belirlenmiştir.

Aft ve herpes yani uçuklar bazen karıştırılmaktadır aft bir uçuk değildir ve uçuklar gibi bulaşıcı değildir. Aftlar ağız içinde yumuşak dokuda olurken uçuklar sıklıkla dudak bölgesinin dış tarafında olur ve bulaşıcıdır.

bebeklerde aft

Bebeklerde Ağız İçi Yarası Tedavisi

Aftlara hiçbir müdahalede bulunmadan kendi kendilerine geçebilirler. Bu süreç sıklıkla bir hafta on gün olmakta. Özellikle yemek yerken oluşan acı ve ağrı 5-6 güne etkisini biraz kayıp eder. Aftın meydana geldiği acıyı biraz dindirebilmek için buz uygulamak iyi gelebilir. Bebeğiniz artık katı gıdalara geçmişse sıcak,acı besinler vermekten kaçının içeriğinde yakıcı madde olan turunçgillerde vermeyiniz. Aksi halde bebeğin acısı daha da katlanacaktır.

Biraz oksijenli su ile birazda normal suyu karıştırın bir pamuğa bu karışımı batırın bebeğinizde ki aft bölgelerine yavaş ve nazik şekilde uygulayarak temizleme işlemi yapabilirsiniz. Bu günde 4-5 defa uygulanabilir. Böylece hissettiği acı biraz azalacak ve iyileşme sürecini de hızlandıracaktır. Bebek çok rahatsız ve acı çekiyorsa tıbbi müdahale için bir hekime başvurabilirsiniz. Ayrıca bebeklerde aft sorunu 15 günden daha fazla devam ederse yine bir doktora gitmenizde fayda olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats