Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Bebeklerde Gaz Sancısını Hafifletmenin Yolları

Bebeklerde Gaz Sancısını Hafifletmenin Yolları – Sık sık ve belli bir düzenden yoksun beslenme, erkenden ek gıdalara başlama, bol bol şekerli su içirilmesi, şeker içeren gıdalara emziklerin batırılıp verilmesi, gereğinden fazla meyve suyu içirilmesi, yeterince olgunlaşmamış meyve tüketimi, fazla ya da az su içirilmesi, altının uzun süreli bir şekilde ıslak bırakılması, uzun süreli aynı konumda yatırılması, kundaklama gibi hareket yeteneğini sınırlayabilecek şeylerin yapılması ve annenin gaz yapıcı besinler tüketmesi bebeğin fazlaca gaz sorunu yaşamasına sebep olabilir.

Ama bu durum bebeğin gelişiminin bir göstergesi olduğu için hastalık olarak görülmelidir. Bu durumun önüne geçmek için annenin sütüne geçebilecek gazlı yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi gerekir ve yukarıda belirttiğimiz sebepleri en aza indirecek şekilde bebeğin beslenmesine, altının ıslaklığına ve kuruluğuna ve yatış pozisyonlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun yanında çeşitli kürler, çaylar ve tariflerle de bebekte gaz sorunu en aza indirilebilir.

Bebeklerde Gaz Sancısını Hafifletmenin Yolları

1. Bebeğinizin bacaklarını bisiklet pedalı çevirir gibi yavaş yavaş dairesel hareketler yaptırın. Bunun yanında bebeğinizin karnına hafifçe masaj yapmanız da gaz çıkışını kolaylaştıracak ve rahatsızlık düzeyine çıkmamasını sağlayacaktır.
2. Her öğünden her beslemeden sonra bebeğinizi yumuşakça omzunuza yaslayın ve hafif ve dairesel hareketlerle gazını çıkartın. Bu hareket bebeğin gaz açısından rahatlamasını ve yediklerini daha kolay sindirmesini sağlayacaktır.
3. Hardal yağı kullanarak bebeğinizin çıplak karın bölgesine yumuşak ve dairesel hareketlerle masaj yaparak sindirim sisteminin çalışmasını kolaylaştırabilir ve bebeğinizi rahat olmasını sağlayabilirsiniz. Hardal yağı yerine zeytinyağı da kullanabilirsiniz ama hardal yağı kullanmak daha iyi olacaktır.
4. Anason çayı, rezene çayı ve şeytantersi tozu sindirimi kolaylaştırarak bebeğinizin gaz sorunu yaşarken daha kolay gaz çıkarmasını ve gaz sorunu yaşamamasını sağlarlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM