Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Bebeklere Hangi Meyve ve Sebze Kaç Aylıkken Verilmeli?

Bebeklerin beslenmesinde anne sütünün yeri büyüktür.4-6 aydan sonra bebeklerde ek gıdaya geçebilirsiniz. Özellikle 6 ay dolduktan sonra ek gıda takviyesei bebekler için önerilir. Bundan önce çok zorunlu durumlar yoksa anne sütü tek olarak verilmelidir.

Bebeklere verilecek ek gıdalar için besinleri 2 aşamaya ayırmak mümkün. 1.aşamada vereceğimiz meyveler ve diğer gıdalar bebeğin alerji riski düşük olan ve kolayca püre halinde verilebilen gıdalardır. 1. aşama yiyecekler yumuşak dokulu, kaygan, kolayca püre olabilen, sindirimi kolay ve alerji riski en düşük yiyeceklerdir. Bebeğinizin katı gıda ile ilgili ilk tecrübeleri tahılla, püre haline getirilmiş meyve veya sebze ile olmalıdır. Onu her seferinde tek bir besin ile tanıştırmalısınız ve 3 gün bekleme kuralını uygulamalı, yani bunu takip eden 3 gün yeni bir besinle tanıştırmamalısınız. Bu süre, minik gurmenizin verdiğiniz besine alerjisi olup olmadığını tespit etmeniz için gereklidir.

Şöyle özetleyecek olursak verilen bir besini bebeğinizin sevip sevmeyeceği, ona alerji oluşturup oluşturmayacağı önemlidir ve hangi besinlerde bu tür alerjik reaksiyonlar gösteriyor bilmeniz ilerleyen zamanlar için önemlidir. Bu yüzden 3 gün bekleme kuralını göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz. 2.aşamada artık daha lifli gıdalara geçebilirsiniz. Özellikle 8.ayın ortasından sonra bu tür gıdalara geçebilirsiniz.

  • Bebeklere elma ne zaman verilebilir?
  • Bebeklere armut ne zaman verilebilir?
  • Bebeklere muz ne zaman verilebilir?

6.Aydan Sonra Bebek Beslenmesi

Bebeğin 6. ayı dolunca verilecek gıdalar: * Anne sütü * Yoğurt (ilk başlanacak ek gıda) * Meyve püresi * Pirinç unu
Bebeğin 7. ayı dolunca: * Anne sütü * Yumurta sarısı (Azdan başlayıp bir hafta içinde tama çıkılır.) * Meyve püresi * Yoğurt * Et (tavuk eti, dana eti) * Sebze püresi veya sebze çorba * Pekmez

Bebeğin 6-7.ayı doluncaya kadar yiyebileceği meyveler, sebzeler ve tahıllar:
Meyveler: Elma, Avokado, Kayısı, Muz, Mango, Nektarin, Şeftali, Armut, Mor Erik
Sebzeler: Balkabağı, havuç, kabak, patates, yer elması, semizotu, ıspanak
Tahıllar: İrmik, Arpa, Yulaf, Pirinç

Bebeğiniz 7.ayı doldurduktan sonra birinciye göre daha kalın ve dokulu, daha lifli, bir miktar daha asidik ve protein bakımından daha zengin yiyecekler verebilirsiniz. Mercimek, yabanmersini ve yumurta sarısı bunlardan bazılarıdır. 7-8 aylık olduktan sonra bebeğinizle tanıştırabileceğiniz etler ve baharatlar gibi gıdaları içerir. Eskisi gibi tek malzemeli püreler yerine etlerle sebzeleri veya farklı birçok sebzeyi ve meyveyi karıştırabilir ve püre haline getirebilirsiniz. Bebeğiniz artık çiğneme becerileri üzerinde çalışmaktadır ve dili ile itme refleksini kaybetmiştir.

  • Bebeklere bezelye ne zaman verilebilir
  • Bebeklere karnabahar ne zaman verilebilir
  • Bebeklere hurma ne zaman verilebilir

Bebeğinizin 7.yı dolduktan sonra verebileceğiniz meyve sebze ve tahıl örnekleri: 
Meyveler: Avokado, mango, muz, hurma, erik
Sebzeler: Bezelye, kereviz, Yeşil fasulye, enginar, karnabahar
Etler: Tavuk, hindi, balık.
Tahıllar ve baklagilller; beyaz un, tam buğday unu, mısır unu, bulgur, nohut, mercimek, kinoa

Bebeğin 8. ayı dolunca verilebilecek gıdalar: * Anne sütü * Kıymalı, sebzeli hafif ezilmiş ev yemekleri * Kahvaltıda tam yumurta veya pastörize peynir (tuzu alınmış) * Kurubaklagil (Kuru fasülye, nohut, mercimek) çorbaları veya ezmeleri * Meyve suyu veya meyve püresi * Pekmez * Yoğurt
Bebeğin 9. ayı dolunca verilebilecek gıdalar: Artık aile sofrasına, çocuğa uygun kaşık, çatal kullanarak oturabilir. Ancak günlük menüsünde aşağıdakiler mutlaka olmalıdır. * Anne sütü * Ev yemekleri * Tarhana, mercimek çorbası, unlu ve yoğurtlu çorbalar * Yoğurt * Pastörize peynir * Yumurta – Etler (tavuk eti, balık eti, dana eti) * Taze meyve veya meyve suyu

Yukarıdaki besinler verilirken bebeğin tepkilerine göre besinlerde değişiklik yapılabilir. Özellikle 6 ve 7.aylarda 3 gün kuralına dikkat edilmelidir. Bebeğinizin bir meyveyi ya da sebzeyi çok sevmesi onu çokça vereceğiniz manası taşımaz. Örnek olarak muzu çok sevdi diye fazla muz yedirmeniz kabızlığa sebep olur ve bu da uzun süre bebeğinizi rahatsız ederek gece uykusunu kaçıracağı gibi gündüzleri de huzursuzlanmasına sebep olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM