Boş Gebelik Belirtileri ve Tedavisi

  • 04 Ocak 2017
  • 260 kez görüntülendi.
Boş Gebelik Belirtileri ve Tedavisi

Boş gebelik belirtileri ve tedavisi nasıl yapılmaktadır? Boş gebelik neden olur? Gibi sorularınıza yazımızda yanıtlar bulunmaktadır.

Halk arasında boş gebelik su gebeliği olarak dile getirilmektedir. Özellikle gebelik dönemi sürecinin ilk 3 ayında yaşanan gebelik sonlanmalarının bir numaralı sebebi boş gebelik olmaktadır. Sadece kendisini boş gebelikte gösteren belirtiler maalesef bulunmamaktadır. Hamilelik oluştuktan sonra kramp, adet gecikmeleri oluşabildiği gibi, mide bulantısı ve kusmalar, kasık ağrıları, yorgunluk belirtileri yaşanabilir. Kadınların bu tip belirtiler yaşaması ile bu durumu fark etmesi zordur hatta mümkün olmaz. Ayrıca boş gebelikte uygulanan gebelik testleri de olumlu çıkmaktadır. Bu nedenle kadınlar gebe kaldıklarını sanabilmektedir. Bunun teşhisi için kesinlikle bir uzman hekime gidilmesi gerekir.

Bunların yanında bazen boş gebelikte hafif biçimde lekelemeler olabilir. Kadınlar sıklıkla bu kanama nedeni ile hekime gitmektedir. Tanı için ise hekim tarafından yapılan ultrason muayenesi sonucunda anlaşılır. Ultrason muayenesi yapılmadan boş gebelik anlaşılamaz. Bazı durumlarda kanama, hafif lekelenme veya çeşitli problemler görülmez. Ama rutin yapılan jinekolojik muayenede vajina muayene edilirse boş gebelikten şüphe edilebilir.

Bu sorunu yaşayan bazı kadınlar hekime gitmeden kendi kendilerine keseyi atabilirler. Böyle bir durum ile karşılaşan hastanın adet kanamaları daha fazla olur. Ama hasta kendisinde boş gebelik olduğunun farkında bile değildir.

Boş gebelik neden olur?

Boş gebelikte gebelik kesesi vardır ama kesenin için bir embriyo yoktur. Bunun oluşma nedeni ise kromozomal anormallikler olmaktadır. Normal bir gebelikte nasıl yumurta ile sperm hücresi bir araya gelip rahmin içine yerleşiği zaman bu kısmın ardından kromozomal anormalliklerin neden olduğu bebek oluşmamaktadır. Ayrıca bu durumdan başkada neden bulunamamıştır. Kadının beslenme alışkanlıkları, ağır işler yapması, geçirdiği hastalıklar, adetlerinde olan düzensizlikler gibi nedenler boş gebelik ile ilgili değildir. Her ne kadar sebebi koromozomal anormallikler olsa da ilerleyen zamanlarda tekrarlama eğiliminde bulunmaz. Boş gebelik öyküsü olan bir kadının normal gebelik ile bebek sahibi olması mümkün olmaktadır.

Boş gebelik tedavisi nasıl yapılır?

Boş gebeliğin tedavisinde sıklıkla kürtaj uygulanmaktadır. Yani herhangi bir kanama bulgusu olsa yada olmasa kürtaja gidilir. Genel veya lokal anestezi ile uygulanabilir. Çok uzun sürmez 5-10 dakikada işlem sonlanır. Şayet bu kese kürtaj yolu ile alınmazsa ilerleyen zamanlarda büyür ve şiddetli kanamalara neden olabilir. Ayrıca boş gebelik tedavisi için yapılan kürtaj işlemi ilerde gebe kalmaya karşı olumsuz bir etki yapmaz.

Önceki yazımız bebek cinsiyeti ne zaman belli olur?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats