Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir ?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

 

Cinsel yolla bulaşan  hastalıklar, oral ve anal ilişki dahil olmak üzere cinsel aktiviteler sırasında bulaşırlar esas olarak doğrudan enfeksiyonla bulaşan bulaşıcı bir hastalık kategorisinde yer alırlar.

 

Belirtiler

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğu başlangıçta hiçbir belirti göstermez ve bu da onları diğer insanlara bulaştırma riskini artırır. Enfeksiyondan sonra, inkübasyon süresi olarak adlandırılan değişken bir zamanda  vücutta görülen semptomlar veya işaretler gelişebilir. Genellikle genital bölgede ortaya çıkarlar fakat hastalığın tipine ve uygulanan cinsiyetin türüne bağlı olarak, bu semptomlar ağızda anüsten ya da deride ya da genel bir şekilde ortaya çıkabilir. Semptomlar hafif olabilir ve genellikle tamamen olmayabilir ancak yıllar sonra bile ortaya çıkabilirler. İnkübasyon süresinin değişkenliği her şeyden önce mikroorganizmanın özelliklerine ve tabi vücudumuzun doğal direncine bağlıdır.

 

 

 En yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıklar

 

 

 • chlamydia
 • kondilom
 • hepatit B veya C (HBV veya HCV)
 • gonore- bel soğukluğu
 • genital herpes (HSV)
 • HIV-AIDS
 • papilloma virüsü (HPV)
 • frengi
 • trikomonas

 

cinsel yolla bulaşan hastalıkların kaynakları

 • virüsler HIV, hepatit, genital siğiller, genital herpes HPV
 • bakteriler (klamidya, gonore, sifiliz )
 • protozoa (trichomoniasis)
 • parazitler

 

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar genelde, mikroorganizmalar vücuda sperm veya vajinal sekresyon veya kan yoluyla getirildiğinde ortaya çıkar. Ya da bulaşma, deri ile doğrudan cilt teması ile olabilir. Bir başka yol da  ağzı ya da anüsü kaplayan mukoza zarları arasındaki temas ile gerçekleşir . Cinsel yolla bulaşan birçok hastalık, infertilite veya tümörler gibi zaman içinde ciddi sonuçlara neden olabilir . Cinsel yolla bulaşan hastalıklar zamanında teşhis edilirse, tedavi edilebilir. Tanınmadıkları ve hemen tedavi edilmedikleri takdirde, günlük yaşamın kalitesini etkileyebilir, psikolojik acılara ve utanç duygusuna neden olabilirler. Cinsel yolla bulaşan bir hastalığın varlığı, vücudu, HIV virüsünün saldırısına karşı vücudun direncini zayıflatır. ilk cinsel ilişkiye 17 yaşından önce girmek risk oluşturur cinsel partner sayısının artması cinsel hastalıklara yol açar. İlaç ve alkol yan etkileri de vücudu zayıflattığı için bu tür hastalıklara karşı direnci düşürür. cinsel hastalıklar hemen ve doğru bir şekilde müdahale edilirse, cinsel yolla bulaşan hastalıklar çoğu durumda kolayca tedavi edilebilir . İhmal edilirse ciddi hasara neden olabilirler. HIV enfeksiyonu gibi bazı hastalıklar kalıcı olarak iyileştirilemez. Enfeksiyon almak için öncelikle cinsel ilişkiye girmiş olmalısınız. Bir enfeksiyonunuz olduğuna dair herhangi bir şüphe varsa, derhal doktorunuza  cinsel yolla bulaşan hastalık uzmanınıza, jinekoloğunuza veya üroloğa başvurmalısınız .

 

 

Cinsel Hastalıklar

Uterin bozuklukları: Tanı için genellikle bimanual jinekolojik muayene gerekir.Transvajinal jinekolojik ultrason, tanı için tercih tekniğini % 90-100 hassasiyetle ölçer. Fibroid ve uterus kavitesi arasındaki ilişkiyi daha iyi tanımlamak için, muayene sonohisterografi ile tamamlanabilir. Ultrason fizyolojik solüsyonun eklenmesiyle, uterus kavitesinin kesin profilini tanımlamak için invaziv olmayan bir yol sağlar

 

Rahim anomalileri

Rahim malformasyonlar embriyo implantasyonu riskini azaltan ya da arttıran kısırlık sorunlarına neden olabilir. jinekolojik ultrason aracılığıyla rahim morfolojisini dikkatlice değerlendirmek yararlıdır. Şüpheli tanı durumunda, 3 boyutlu ultrasonografi, histerosalpingografi, nükleer manyetik rezonans ile inceleme tamamlanır.

Yumurtalık kistleri

Yumurtalık kistlerinin varlığı, yumurtalığın normal işlevine ve dolayısıyla uygun yumurtlamaya engel olabilir. Ultrason, herhangi bir kistin var olup olmadığının ve bunların tanımlarının daha sonraki herhangi bir kontrol ve incelemeye karar verilip verilmeyeceği konusunda doktoru aydınlatan mükemmel bir teşhis aracıdır. Konvansiyonel tanı laboratuvar testlerine dayanır. Örneğin, CDC, tüm cinsel yönden aktif kadınların, 26 yaşından itibaren yıllık bir klamidya testi yapmasını önermektedir çünkü bu araştırma, hastalığın sıklığını yarı yarıya azaltabilir. Tüm eşcinsel erkekler için klamidya, sifiliz, gonore ve HIV için yıllık laboratuvar incelemeleri de önerilmektedir. Ancak, özellikle düşük kaynaklara ve yüksek IS difüzyonuna sahip ülkelerde, bu yaklaşım çok pahalı veya ulaşılamazdır.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM