Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığının Nedenleri

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığının Nedenleri Çocuklarda tırnak yeme davranışı çocukların olan sıkıntılarını göstermektir. Bir çocuk eğer tırnaklarını yiyorsa bir sıkıntısı olduğu bellidir. bazı araştırmalara göre 7-10 yaş arası çocuklarda tırnak yeme akışkanlığı %30 olarak görülmektedir. 10-13 yaş arası göre %45 artmaktadır. Çocuklar genellikle okulda tırnak yeme alışkanlığına kapılırlar. Okulda mutlaka bir derdi olan çocuk tırnak yeme alışkanlığına kapılır. En çok çocuklar öğretmen korkusuyla tırnak yeme alışkanlığı gözlenebilir. Ama bu sıklıkla değişebilir. Sadece korku ve kaygı olmayabilir.

Neden Tırnak Yeme Davranışı Gösterilir?

Girmiş olduğu bir sınavda başarısızlık durumu gösterdiğinde o huzursuzlukla farkında bile olmadan tırnak yemeye başlarlar. Veya bir çocuk arkadaşı ile kavga etmişse bu durum çocuğun canını sıkar ve tırnak yeme alışkanlığına devam eder. Bu durumlar sadece okulda olmaz evde de sıklıkla görülebilir. Çocuğa aile içi şiddet gösterilirse çocuk korkar ve aynı şekilde tırnak yemeye başlar. Yada çocuğu başka çocuklarla kıyaslarsanız ,çocuk bu duruma üzülür ve kendine strese sokar. Bu durumda da çocuk stresten dolayı tırnak yeme alışkanlığına kapılır. Ama bu durumlar fazla sürmez çocuklar büyüyünce tırnak yeme alışkanlığını yavaş yavaş bırakmaya başlarlar.

Böyle durumlar fazla ciddiye alınmamalıdır. Fakat çocuğunuzu tırnak yeme alışkanlığından kızarsanız, hakaretli cümleler söylerseniz veya şiddete başvurursanız çocuk tırnak yeme alışkanlığından vazgeçmek yerine daha da çok tırnak yeme alışkanlığına kendilerine bir eğlence olarak görmeye başlarlar. Ve tırnak yeme alışkanlığından kurtulamazlar. Bu durum da iyice kötüye gider ve bir psikayaratsiz önerilmesi gerekecek duruma bile gelebilir. Eğer çocuğunuzun tırnak yeme alışkanlığını görürseniz panik yapmak yerine çocuğunuza dostça yaklaşın. Ve çocuğunuzu bir sıkıntısı olup olmadığını sorun eğer söylerse kızmak yerine çözüm önerileri bulmaya çalışın, eğer söylemezse çocuğunuzu kendi haline bırakın zaten kendisi çözüm bulmaya çalışacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM