Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Dış Gebelik Neden olur?

Dış gebelikte en çok karşılaşılan nedenler arasında. Döllenen yumurtanın fallop tüplerine yerleşmesi ve burada gelişmesinin ardından tüpe baskı yaparak yırtılması ve kanamaya neden olması bulunmaktadır. Ancak dış gebelik neden olur sorusunun başka nedenleri de bulunmaktadır.

Pelvik bölgelerde meydana gelen enfeksiyonlar sonucu oluşabilir. Yani mesane, yumurtalıklar ve rahimdir bu pelvik bölgede olanlar. Sıklıkla bu bölgede görülen enfeksiyonlar kendisini belli etmez bu nedenle bir dış gebelik oluştuğunu kişi farkına varmayabilir.

Bir diğer sebep ise fallop tüplerinde enfeksiyonların gelişmesi yada bazı tedavi edilmeyen problemler tüpün tıkanmasına neden olabilmektedir. Tüp tıkanırsa embriyo rahme ulaşamaz ve tüpte konumlanıp gelişmeye başlar tüpe baskı yaptığında yırtılma sonucunda kanamaya neden olur.

Karın içi organlarından ameliyat olanlar ve pelvik bölgesine cerrahi işlem geçirenler, tüplerini bağlatanlar dış gebeliğe daha yatkındırlar.

Daha önce dış gebelik geçiren kadınlar tekrardan aynı sorun ile karşı karşıya kalabilirler ki dış gebelik yaşamış kadınların tekrar yaşama oranı yüzde ondur.

Bebek sahibi olamayan kadınların tedavi görmesi yani yardımcı üreme teknikleri olmaktadır. Kısırlıktan sorumlu olan en önemli etken tüplerin tıkalı olması durumudur. Böyle bir durumda yardımcı üreme teknikleri yapılması dış gebelik oluşma tehlikesini yükseltmektedir.

Yanlış ve doğru olmayan yada gerekli koşulların sağlamadığı şekilde kürtaj olmak. Gerekli koşullar sağlandığında ve uzman hekimler tarafından yapıldığında kürtaj olunabilir. Ancak bu durumun taöm tersi ise dış gebelik oluşabilir.

İlerleyen yaş ile birlikte kadınların tüplerinin hareketliliği azalır. Özellikle 35 yaşından sonra oluşan gebeliklerde dış gebelik olma ihtimali daha yüksektir.

Sigaranın bir çok zararı olmasının yanında dış gebelik oluşma ihtimalini oldukça yukarı çekmesi de vardır. Çünkü kadının üreme işlevlerini olumsuz etkiler.

Dış gebelik yönünden tehdit altında olan bir diğer unsursa doğuştan fallop tüplerinin hasarlı olmasıdır.

Bir çok kullanılan doğum kontrol hapları dış gebeliğe neden olmasa da . yalnızca progesteron barındıran doğum kontrol hapları dış gebelik oluşma tehlikesini yukarı çekmektedir. Ayrıca kullanılan ertesi gün hapları da oluşacak düşük tehlikesini daha yukarı çekebilir.

Son olarak doğum kontrol yöntemlerinin en güvenilir olanı spiral takılması da dış gebelik tehlikesini yükseltebilmektedir.

Bir önceki konumuz dış gebelik

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM