Dış Gebelik Neden olur?

  • 08 Ocak 2017
  • 224 kez görüntülendi.
Dış Gebelik Neden olur?

Dış gebelikte en çok karşılaşılan nedenler arasında. Döllenen yumurtanın fallop tüplerine yerleşmesi ve burada gelişmesinin ardından tüpe baskı yaparak yırtılması ve kanamaya neden olması bulunmaktadır. Ancak dış gebelik neden olur sorusunun başka nedenleri de bulunmaktadır.

Pelvik bölgelerde meydana gelen enfeksiyonlar sonucu oluşabilir. Yani mesane, yumurtalıklar ve rahimdir bu pelvik bölgede olanlar. Sıklıkla bu bölgede görülen enfeksiyonlar kendisini belli etmez bu nedenle bir dış gebelik oluştuğunu kişi farkına varmayabilir.

Bir diğer sebep ise fallop tüplerinde enfeksiyonların gelişmesi yada bazı tedavi edilmeyen problemler tüpün tıkanmasına neden olabilmektedir. Tüp tıkanırsa embriyo rahme ulaşamaz ve tüpte konumlanıp gelişmeye başlar tüpe baskı yaptığında yırtılma sonucunda kanamaya neden olur.

Karın içi organlarından ameliyat olanlar ve pelvik bölgesine cerrahi işlem geçirenler, tüplerini bağlatanlar dış gebeliğe daha yatkındırlar.

Daha önce dış gebelik geçiren kadınlar tekrardan aynı sorun ile karşı karşıya kalabilirler ki dış gebelik yaşamış kadınların tekrar yaşama oranı yüzde ondur.

Bebek sahibi olamayan kadınların tedavi görmesi yani yardımcı üreme teknikleri olmaktadır. Kısırlıktan sorumlu olan en önemli etken tüplerin tıkalı olması durumudur. Böyle bir durumda yardımcı üreme teknikleri yapılması dış gebelik oluşma tehlikesini yükseltmektedir.

Yanlış ve doğru olmayan yada gerekli koşulların sağlamadığı şekilde kürtaj olmak. Gerekli koşullar sağlandığında ve uzman hekimler tarafından yapıldığında kürtaj olunabilir. Ancak bu durumun taöm tersi ise dış gebelik oluşabilir.

İlerleyen yaş ile birlikte kadınların tüplerinin hareketliliği azalır. Özellikle 35 yaşından sonra oluşan gebeliklerde dış gebelik olma ihtimali daha yüksektir.

Sigaranın bir çok zararı olmasının yanında dış gebelik oluşma ihtimalini oldukça yukarı çekmesi de vardır. Çünkü kadının üreme işlevlerini olumsuz etkiler.

Dış gebelik yönünden tehdit altında olan bir diğer unsursa doğuştan fallop tüplerinin hasarlı olmasıdır.

Bir çok kullanılan doğum kontrol hapları dış gebeliğe neden olmasa da . yalnızca progesteron barındıran doğum kontrol hapları dış gebelik oluşma tehlikesini yukarı çekmektedir. Ayrıca kullanılan ertesi gün hapları da oluşacak düşük tehlikesini daha yukarı çekebilir.

Son olarak doğum kontrol yöntemlerinin en güvenilir olanı spiral takılması da dış gebelik tehlikesini yükseltebilmektedir.

Bir önceki konumuz dış gebelik

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats