Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Dış Gebelik Nedir? Neden Olur?

Dış gebelik nedir ve nasıl olur sorusunu cevaplarsak ; döllenmiş yumurtanın rahim içine konumlanacağı yerde başka bir yere konumlanmasına dış gebelik adı verilir. En çok görülense fallop tüplerinde olmaktadır. Meydana gelen dış gebeliklerin 90 ile 95 oranında fallop tüplerinde görülmektedir. Annelerin hayatlarını kayıp ettiği en sık ilk 3 aylık döneminde olurken yüzde birlik kısmında karşılaşılır. Normal olarak yumurta döllenir ancak çeşitli nedenlerden kaynaklanarak tüplerden geçerek rahim boşluğuna gitmesi gerekirken gidemez. Sıklıkla tüplerde meydana gelir ve ektopik gebelik adı verildiğinden hemen tubal gebelik hatırlanır.

Gebelik sürecinin ilk evrelerinde aynen normal bir gebelik oluşmuş gibi belirtileri vardır. Bunlar ; yapılan testin pozitif çıkması, adette oluşan gecikme, mide bulantısı ve kusma gibi normal gebelik belirtilerini kadınlar yaşar. Yolculuğunu tamamlamayan ve tüplerde konumlanan gebelik gelişmeye başlar ve ilerleyen zamanlarda büyüme sonucunda tüpleri de gerer sonrasında ise yırtılmaya neden olarak kanama oluşur. Önemli olan dış gebeliğin tespitidir. Çünkü tespit edilmeyen dış gebeliklerde iç kanamadan dolayı ölümler ile karşılaşılabilir.

Dış gebeliğe yatkın olanlar

Ciddi anlamda genital enfeksiyon öyküsü olanlar.

Tek eşli değil de çok eşli olalar.

Doğum kontrol amaçlı spiral kullananlar.

Karın iç organları ile ilgili cerrahi işlem geçirelenler.

Dış gebelik öyküsü olanlar ile tüplerinden ameliyat olanlar.

Bebek sahibi olabilmek için tüp bebek tedavisi yada mikroenjeksiyon yapılanlar ayrıca tüplerinde bir sorun tespiti yapılan kişiler.

Tüplerden başka nasıl dış gebelik oluşur?

Dış gebeliğin en çok görüleni tüplere yerleşendir ancak bazen nadirde olsa tüpler dışına da konumlanabilir. Bazen tüplerin içine konumlanmış olan gebelik bir zaman sonra düşük ile sonlanır ve karın içi boşluğuna düşer. Ancak daha canlıdır ve hayatını sürdürmektedir gebelik bu nedenle buraya konumlanır ve gelişimine devam eder. Tıp geçmişine bakıldığında karın içi boşluğuna yerleşen ve uzun zaman fark edilemeyen gebeliklere rastlanmıştır. Ayrıca yumurtalıklara yada rahim ağzına yerleşen dış gebelikte görmek mümkündür. Dış gebelikte tehlikeli olan en riskli durumsa hem dış gebeliğin hem de normal gebeliğin oluşa şeklidir. Tanı konulması ve görülmesi zordur. Çünkü gebelik belirtileri verdiğinde ultrason ile rahmin içine bakılır ve gebelik görülür ama birde dış gebelik olduğu akıllara gelmeyebilir.

Dış gebelik ile yaş arasındaki bağlantıya bakarsak ; ilerleyen yaş ile beraber tüplerin hareketliliğinde azalmalar görürüz. Buda yumurtalıkların tüplerin içinde geçip uterusa ulaşmalarını zor kılmaktadır. Böylece ileri yaşlarda dış gebelik ihtimali artar diyebiliriz.

Dış gebelik tedavi aşaması

Erken safhada fark edilmesi yani tüplerde yırtık oluşup kanama meydana gelmeden fark edildiği taktirde kapalı ameliyat sayesinde müdahale edilerek kan kaybı yaşamadan tedavi etmek mümkündür. Ayrıca kapalı ameliyat sayesinde kadının tüpü alınmadan yani tüp içi boşaltılmak sureti ile tedavi yapılması da tüpün zarar verilmemesi ve korunması açısından oldukça faydalı bir uygulama olmaktadır. Ancak bazı yerlerde laparoskopi yapılamayabilir, imkan olamayabilir bu sefer karın açılarak işlem yapılmak zorundadır.

Şayet erken dönemde dış gebelik teşhis edilirse metotreksat olan ilaç tedavisi yapılabilir. Bazı durumları yerine getiren hastalarda, genel durumu da değerlendirilerek müsait ise bir doz yada iki doz şeklinde metotreksat yani ilaç verilerek cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmadan tedavi etmek mümkündür.

Ancak tüpün yırtılması sonucunda kanama başlamış ise en sağlıklısı laparotpmi ile müdahale ederek kanamanın kontrol altına alınması olacaktır.

Bir önceki konumuz epiyoztomi sonraki konumuz dış gebelik neden olur

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM