Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Dış Gebelikten Sonra Normal Gebelik

Dış gebelikten sonra normal gebelik olur mu? Sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

İlk olarak dış gebelik nedir? Bunu kısaca hatırlayalım. Tıp dilinde ektopik olarak geçer. Döllenen yumurta tüplerin içinden geçerek rahme doğru gider dış gebeliğin oluşması için tüplerden geçerken bu yolculuğu tamamlayamaz ve tüplerin içinde kalır. Gebelik burada gelişmeye başlar ve bir süre sonra tüpe baskı yaparak yırtılmasına ve kanama olmasına neden olur. Tedavisi ise şayet yırtılma olmadan tanı konursa ilaç verilerek tedavi edilebilir. Ancak kanama meydana gelmişse cerrahi işlem uygulanarak kanamanın kontrol altına alınması gerekir. Müdahale edilmediği taktirde ise iç kanamadan dolayı ölümlere yol açabilir. Normal gebelik ile ilk başta belirtileri aynıdır ve kadının fark etmesi çok zordur. En tehlikelisi ise hem dış gebeliğin hem de normal gebeliğin oluşmasıdır. Çünkü ultrasonda rahmin içinde normal gebelik görüleceğinden dış gebelik gözden kaçabilir. Ayrıca dış gebeliğin teşhisi sadece ultrason ile yapılabilmektedir.

Dış gebelik hiçbir zaman canlı doğumlar ile son bulmaz. Döllenen yumurta yolculuğunu tamamlayamayıp fallop tüplerine konumlanır. Tüplerden başka ise yumurtalıklar ve rahim ağzına da konumlanabilir. Ancak en sık tüplerin içine yerleşir.

Normal gebelik ile belirtileri aynıdır. Adet gecikmesi, bulantı ve kusma, memelerde hassasiyet, yorgunluk gibi belirtiler verdiği gibi. Yapılan gebelik testi sonucu da pozitif çıkar.

Dış Gebelik Doğurganlığa Olumsuz Etki Yapar Mı?

Tüplere yerleşen gebelik geliştiği zaman tüplere bir baskı yapacaktır ve bu alanı gerecektir. Kadınlar bunu kasıklarında ağrı ve karın ağrısı olarak hissederler. Yani embriyonun gelişmesi ve büyümesi sonucunda tüp kanalı gerilir ve ardından yırtılarak kanama meydana gelir. Oluşan yırtık iç kanamaya neden olabilmektedir. Bu nedenle son derece önemlidir ihmal edilirse ölüm ile sonuçlanabilir. Ultrason ile görüntülenerek dış gebeliğin tanısı konur. Tüplere herhangi bir zarar söz konusu olmadan tedavi edilebilir.

Dış Gebeliğin Ardından Ne Kadar Sonra Regli Olunur?

Dış gebeliğin ardından tüp kanallarında meydana gelebilecek çeşitli nedenlerden dolayı adat kanamasının olmaması gibi durumlar ile karşılaşılabilir. Ama dış gebelik tedavi edildikten sonra normalde çok beklemeden tekrar adet kanaması olmaya başlar. Böylece dış gebelik tedavisi uygun koşullarda ve uygun yöntemler ile yapılmışsa tedavinin ardından normal bir gebelik oluşmaması için bir neden kalmayacaktır.

Dış Gebelik neden olur konumuzu ve dış gebelik konumuzu okumanızı tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM