Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Doğum Ağrısı Korkusunu Yenmenin Yolları

Uzmanların yaptıkları açıklamalara göre doğum ağrısı kadındaki doğuma dair korkuları arttırıyor. Artan korku düzeyi ise vücuttaki stres ve gerginliğin artmasını tetikliyor. Gerginliğin artması sonucunda ise rahim ağzının açılması engelleniyor. İşte bu sebeple doğum ağrısı korkusunu yenmek ve üstesinden gelebilmek çok önemlidir.


Doğum Ağrısı Korkusu

Yapılan araştırmalara göre hamile kadınların %90’ı doğum ağrısı korkusunu yaşamaktadırlar. Bu korkuyu yenebilmenin ilk adımı ise yeterli düzeyde bilgilenmekten geçiyor. Ayrıca hamile bayanlara verilen bilginin doğruluğu kadar bilginin aktarılma şekli de burada büyük önem arz etmektedir. Bu yüzden anne adayı korkusundan en az seviyede etkilenmek için doğum öncesinde endişe duyduğu tüm korkularını doktoru ile paylaşmalıdır. Ya da doğum öncesi kurslarına katılarak bu süreçten en az etkilenerek sıyrılabilirsiniz. Öte yandan doğum ağrısı korkusunu tetikleyen unsurlar arasında yer alan doğumhanede yalnız kalma duygusunun önüne eşlerin de doğuma girmesi ile çözülebilir. Bu sayede eşinin desteğini yanında hisseden kadın korkularının önüne bir nebze geçebilecektir. Aynı zamanda doğum esnasında yalnız olmadığının da bilincinde olacak ve yaşadığı stresin miktarında azalmalar olacaktır. Ayrıca her anne adayı mutlaka doğum desteği almalıdır.

Doğum esnasında nasıl gevşeyeceğini, nasıl nefes alıp vereceğini, hangi nefes türlerinin doğuma yardımcı olacağını bilen kadın bu süreci korku duymadan, rahatlıkla atlatacaktır. Bu yüzden doğum öncesinde verilen Doldukça önemlidir. Son olarak hamilelik sürecinde olduğu gibi doğum sırasında ve doğum sonrasında da eşler mutlaka psikolojik olarak birbirlerini desteklemektedir. Çünkü yapılan araştırmalara göre doğum sonrasında cinsel hayatta değişimler yaşayacağını düşünen kadınlar korku ile en çok baş etmek zorunda kalan kadınlardır. Bu yüzden erkek, karısını bunun böyle olmayacağı yönünde desteklemeli ve konuşarak ikna sürecine gitmelidir

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM