Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Doğum kontrol Hapı ve Kullanımı

Doğum kontrol hapı nedir? Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır ve nelere dikkat etmek gereklidir. Ayrıca doğum kontrol haplarına ne zaman başlanır? Sorularına cevaplar yazımızda.

Doğum kontrol hapı nedir?

Doğum kontrol hapı oluşabilecek gebeliklerin önüne geçmek için kullanılan bir doğum kontrol yöntemidir. Çocuk istemeyen çiftler, gebelikten korunmak için, doğum kontrol yöntemlerinden birisi olan bu hapları tercih edebilirler. Gelişi güzel, doktor tarafından muayene edilip reçete edilmemiş doğum kontrol haplarını kesinlikle kullanmayınız. Sağlığınız için doktor kontrolü altında kullanımının gerçekleşmesi gerektiğini hatırlatalım. Doktorunuz hapı size reçete ettiğinde adetiniz ilk günü başlamanızı isteyecek ve her gün aksatmadan aynı saatte almanızı söyleyecektir.

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

Doğum kontrol hapları adetin ilk gününden itibaren alınmaya başlanmalı ve düzenli olarak aynı saatte alınmasına dikkat edilmesi gerekmekte. Düzenli şekilde aynı saatte alınması koruyuculuğunu sağlayacak önemli faktörlerdendir. Eğer adet kanaması başladı ve o günü doğum kontrol hapınızı almadıysanız prezervatif kullanarak korunmanız mümkündür. İçerisinde 21 ve 28 adet bulunan doğum kontrol haplarının kullanılmasını aşağıda detaylıca ele aldık.

İçerisinde 21 adet doğum kontrol hapı bulunanlar nasıl kullanılır?

Doğum kontrol haplarına baktığımızda, bir çoğunun 21 tabletlik kutularda satıldığını görmekteyiz. Birinci kutuya adetin ilk günü başlanmalıdır. Kesinlikle her gün aynı saatte almak önemlidir, çünkü koruyuculuğu artmaktadır. Her gün değişik saatlerde alınırsa koruyucu özelliği düşmektedir. İlk kutu bitirilir (21 adet) daha sonra, 7 günlük ara verilir. Ara verilmesinde ki amaçsa, kadının bir haftalık süre zarfında adet kanamasının başlamasını sağlamaktır. Adet olunmazsa yine 7 günlük aradan sonra ikinci kuyuya başlamalıdır.

İçerisinde 28 adet doğum kontrol hapı bulunanlar nasıl kullanılır?

Bazı doğum kontrol hapları 18 tabletten oluşur. Ancak 21 adet daha az korur, 28 adet daha çok korur gibi bir düşünce söz konusu değildir, içeriği aynı olduğundan eşit seviyede korurlar. Zaten 28 tableti bulunan doğum kontrol ilaçlarının içinde ki hapların son 7 tanesinde hormon yoktur, ilk 21 tanesinde hormon vardır. Son 7 hap sadece demir içerir. Kullanımı 21 tabletlik ile aynıdır. Adetin ilk günü başlar ve yine düzenli alınması gerekir.

Doğum kontrol haplarının alım sırası önemli mi?

Piyasada olan doğum kontrol haplarının içeriğindeki hormon ve miktarı aynıdır ve bütün haplar aynı etkiyi yaratarak etki ederler. Bu nedenle herhangi bir sıra veya ilaç markası çokta önemli değildir, içerdiği hormon önemlidir. Sadece önemli olan her gün düzenli alınması ve 28 tabletliklerde son 7 tabletin, son 7 güne bırakılması önemlidir.

Bir önceki yazımız gebelikte kanama konusunda bilgilendirmektedir. Okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Doktorum benim üç çocuğum var bundan olmasını istemiyorum oyuzden üç aylık iğne yatırıyorum ama bir buçuk senedir adet görmüyorum çok sıkıntı liyim çok sinir liyim bu durumdan nasıl kurtulurum yardım istiyorum diyer koruma yöntem lerinden hamile kalınca bu yola baş vurdum cevap bekliyorum sizden.

    • Merhaba Halime Hanım

      Özellikle üç aylık iğne yaptırılanlarda 6 ay veya 1 yıla kadar adet görememe yaşanabilir. Bu ilaçların en başta gelen yan etkileri adet düzenini bozmalarıdır ve bu konuda pek yapılacak bir şey yok maalesef. Tavsiyem üç aylık iğneleri bırakıp diğer korunma yöntemlerini kullanmanızdır, ancak bu şekilde adet döngüleriniz normale dönebilir. Geçmiş olsun.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM