Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Doğum Nefes Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Normal doğum başladığında anne adayının yapacağı doğru nefes teknikleri doğumun daha rahat olmasına aynı zamanda daha kısa sürede sonlanmasına yardımcı olacaktır. Doğum sırasında anne adayının bu teknikleri kullanması doğum sancıları ve ağrıları ile daha etkili savaşmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanında doğumda anneye ve bebeğe giden oksijen miktarı oldukça önemlidir ve bu oksijen seviyesinin artmasını sağlamaktadır. Doğum sırasında doğru ve etkili ıkınma yöntemleri ile birlikte kullanıldığında doğumun daha hızlı olmasına da katkıda bulunacaktır. Gebelik döneminde doğum nefes tekniklerinin provaları yapılarak doğuma hazırlık yapılmalıdır. Şayet bu konuda herhangi bir alıştırma yapılmazsa ilk gebeliğini yaşayan ve daha önceden tecrübesi bulunmayan anne adayları doğum esnasında zor anlar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu nedenle gebelik döneminiz boyunca bu nefes tekniklerini evde uygulamaya gayret edin ve imkanınız ve yaşadığınız şehirde bu tekniklerin eğitimini veren doğum hazırlık kurslarına katılabilirsiniz

Birazda siz anne adaylarına doğum sırasında doğru nefes tekniklerinin niye bu kadar önem taşıdığından bahsetmek istiyorum  ki konuyu daha iyi anlayabilelim.

Doğum sırasında düzenli ve belirli aralık süreleri ile rahim kasılmaları oluşmaktadır ve bu kasılmalar esnasında bebeğe ulaşan kan miktarında da azalma meydana gelmekte ve bu beklenen ayrıca normal bir durumdur.  Anne adayı derin ve kuvvetli bir nefes aldığında kanda bulunan alyuvarlar bebeğe geçer burada önemli olan bu nefes alındığında normal nefeste bebeğe giden oksijen miktarından daha fazla oksijen ulaşmasıdır. Böylelikle bebeğe artı bir oksijen ulaşmış olur ve kasılmalar sırasında bebeğin oksijensiz kalmasını engellemektedir. Doğum esnasında kasılmaların neden olduğu şiddetli ağrı ve acı hissi anne adaylarını etkileyebilmekte. Burada önemli olan beyinsel olarak doğru nefes alıp vermeye beyni odaklayıp acıyı daha arka plana atıp daha hafif acı hissedilmesi sağlanabilir.

Gebelik sürecinde evde kendi kendinize doğum nefes tekniklerini yapıyorsanız burada önemli olan noktalardan bir tanesi nefesinizi burundan alın ve ağzınızdan verin. Ayrıca nefes alıp verme sıklığı hızlı olmamalı normal ve düzenli olmalıdır. Kendiniz evinizde bazı nefes tekniklerini deneyerek öğrenebilirsiniz şimdi bu teknikleri yakından inceleyelim.

Derin bir nefes alın ve sonuna kadar geldiğinizde nefesi ciğerlerinizde hapis edin ve ona kadar sayıp daha sonra almış olduğunuz havayı bırakın. Bu teknik doğum esnasında bebeğinizi itme konusunda size büyük faydalar sağlayacaktır.

Bir diğer nefes tekniği ise küçük nefesler alıp verin bu esnada sadece göğüs bölgesinin üst kısmı hareket etmelidir yani karın bölgesini mümkün olduğunca hareketsiz bırakmalısınız. Bu alınan küçük nefeslerin aralıkları eşit olacak şekilde ayarlanmalı. Bu nefes egzersizini ağız açık yada kapalı şekilde yapılabilmekte olup bu yapılan nefes egzersizi rahim ağzı doğum için hazırlanırken açılmasını ve genişlemesini sağlayan o güçlü kasılmalar olduğunda size fayda sağlayacaktır.

Üçüncü nefes tekniğinde ise az önce bahsettiğimiz küçük nefeslerin hızı daha da artmalıdır ortalama saniyede bir nefes alıp verme ayarlanmalı. Anne adaylarının bu nefes egzersizini yaparken ağızları yarı açık şekilde yapmalıdırlar. Bu tekniğin size olan yararları bebeğinizi dışarı doğru itme esnasında ve bebek doğduktan sonra kendinizi artık engellemeniz gerektiğinde bu nefes egzersizi imdadınıza yetişecektir.

Nefes alma egzersizlerini gebeliğin 4. Ayından itibaren yapmaya başlayabilirsiniz ve günlük olarak 15-20 dakikanızı ayırmanız yeterli olur. Evde bu egzersizlerin provalarını yapmak için öncelikle rahat bir yere oturunuz. Oturma esnasında daha rahat etmeniz için ve bel bölgesinde meydana gelebilecek ağrıları engellemek adına kalçanızı bir yastık yardımı ile destekleyebilirsiniz.

Burundan nefes alınıp ağızdan verilmeli

Dudak bölgenizi hafice bükülü duruma getirip üfler şekilde nefesinizi vermelisiniz nefes verme esnasında nefesin sesini duyun.

Nefes alıp verirken içinizden dörde kadar sayabilirsiniz başlarda bunu sizin için eşiniz yada yakın bir akraba veya arkadaşınız yapabilir. Daha sonralarında nefes egzersizlerinde ustalaştığınız zaman dört sayısını 7-8-10 kadar uzatabilirsiniz.

Nefes alma esnasında ilk olarak karın bölgenizi hava ile doldurup daha sonra ciğerlerinizi doldurunuz.

Karın nefes egzersizleri yaparken nefesin karın duvarlarına girdiğini hissedin. Ayrıca yapılan bu karın nefes egzersizleri gebelik döneminde sık karşılaşılan kabızlık rahatsızlığına da faydalı olacaktır.

Nefes verme esnasına karın bölgesinden diz bölgesine kadar olan kaslarınızın iyice gevşediğini hissedin.

Bu nefes alma egzersizlerini yaptığınız ortam sessiz ve sakın bir yer olmasına dikkat edin ve bu işi yaparken sadece yaptığınız nefes egzersizlerine odaklanın.

Gebelikte Nefes Egzersizleri Provaları

İlk olarak Gevşeme

Kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir yere uzanın dizlerinizi bükün. Vücudunuzda olan tüm kaslarınızı tek,tek istekli olarak gevşetmeye çalışın. Bu eylemin zor bir olay olduğunu bunu denediğiniz zaman fark edeceksiniz. Hatta bütün kas sisteminiz gevşedi dediğinizde dahi yapacağınız bir kontrol sonrasında hala gevşememiş kaslarınızın olduğunu fark edebilirsiniz.

İkinci olarak derin, derin nefes alıp verme

Bütün kaslarınızın gevşemiş olduğuna kanaat getirdikten sonra 40-50 saniye boyunca devam eden kasılmalarınızın olduğunu hayal edin. Burundan yavaş biçimde ciğerlerinize derin bir nefes çekerek ağzınızdan aldığınız gibi yavaş şekilde bırakın. Bu sırada vücudunuzda bulunan tüm kaslarınızın gevşek olduğunu da tekrar kontrol edin. Az önce 40-50 saniye boyunca kasılmalarınız varmış gibi hayal edin dedik bu canlandırma sürdükçe işlemi yapmaya devam edin.

Nefes alıp verme esnasında bu eylemi çok hızlı yapmak bir takım sorunlar oluşturabilir. Çok seri bir şekilde nefes alıp verme yaparsanız karın içi karbondioksit miktarı azalabilmekte ve bunun sonucunda bayılma gibi bilinç kayıpları yaşanabilinmekte. Bu nedenle derin, derin nefes alma eylemini sakin ve yavaş bir biçimde uygulamanız gerekmekte ayrıca 45-50 saniye kadar devem eden bir kasılma için ortalama 5-8 nefes alıp verme işlemi yeterli olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM