Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Doğum Öncesi Bebek Hazırlıkları

Doğacak Bebek İçin Hangi Hazırlık Yapılır?

 

Bebekler dünyaya korumasız gelir. Bebeklerin bakımı, korunması ve güvenliği anne ve babaların en kutsal görevidir. Bebeklerin korunma, giyinme, barınma, beslenme, yıkanma, temizlenme gibi ihtiyaçları var. Bebek dünyaya gelir gelmez hemen giydirilmesi gerekir. Çocuklar çabuk büyür ve hemen ağırlaşır. Bu yüzden fazla elbise almayın. Aldığınız elbiseyi  bir yada iki defa ancak giyebilir. Çocukların teni çok hassastır. Sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyeti yüksektir. Giyecekler rahat olmalı. Zıbınlar yumuşak pamuklu olmalıdır. Kalın dikişli ve katı kıyafetler bebek cildinde tahrişe neden olur.  Suni maddeden yapılan gömlek ve zıbınlar bebek cildinde tahrişe neden olur. Bebek eşyaları kolay temizlenebilir olmalıdır.

 

İlk 6 ay bebeklere geniş, yumuşak, kolay yıkanabilen, kolay giydirilebilen kıyafetler seçilmelidir. Zıbının ucunda kurdele ve uçkur gibi bağ bulunmamalıdır. Bebekler ağzına değen şeyleri emmek ister. Bu durum bebeğin nefessiz kalıp boğulmasına neden olur. Bebek önlükleri arkadan düğmeli olmalıdır. Kullanım kolaylığı açısında kolay giydirilebilir. Eşyalar mutlaka doğumdan önce temin edilmelidir. En çok kullanacağınız eşya bebek zıbınıdır. Bebeğin altını temizlemek için bebek bezi temin etmelisiniz.

 

Süt çocuğuna yastık kullanılmaz. İkiye katlanmış havlu kullanılır. Bazen çok ince yastık kullanılır. Yatak kuş tüyü olmalıdır. Yatak çarşafı bütün yatağı kaplamalıdır. Yorgan iyi cins olmalıdır.  Doğacak bebek için şu malzemelerin önceden hazırlanması uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

* 6 adet ince zıbın

* 4 adet yün zıbın

* 4 adet muşamba

* 6 adet önlük

* 3 adet 7 cm büyüklüğünde kuşak

* 60 adet bez havlu

* 2 adet kundak 80×80

* 2 adet patik

* 6 adet külot

* 3 adet naylon külot

* 2 adet eldiven

* 1 adet keten başlık

* 60 adet çocuk bezi

* 12 adet kundak bezi

* 3 adet pazen zıbın

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM