Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Doğum Öncesi Ve Sonrası İzinleri Ne Kadardır

Anne adaylarının doğum izni toplam 16 haftayı bulur gebeliğin bitmesine 8 hafta kala ayrılabilirler ve doğum gerçekleştikten 8 hafta sonra işlerine geri dönebilirler. Gebeliği takip eden hekim uygun görürse doğum öncesi 3 hafta kullanılır geri kalan ise doğumdan sonraya saklanabilir. Anne adaylarının doğum gerçekleşene kadar çalışması sakıncalıdır 3 hafta varken kesinlikle izine ayrılmaları şarttır.

Şayet gerekli olduğu durumlarda ek olarak 6 aya kadar izin alınabilir bu izin ücretsiz olmaktadır. 16 haftalık doğum izni ücretlidir yine maaşını alır fakat ek olarak 6 ay izin kullanılırsa maaş alamaz. Çoğu anne adayı doğumun ne zaman olacağını tam olarak hesaplayamamakta bu konuda doktorunuza danışarak net bilgiler edinebilirsiniz ve doktorunuz size bir rapor çıkartacaktır. Gebelikte gelişen herhangi bir sorun mevcutsa anne adayı mümkün olduğunca istirahat etmesi gerekirse doğum öncesindeki 8 hafta uzatılabilr.

Doğum İzni Hesaplaması

Bu konu hakkında çok sorular gelmekte ve anne adayları gebeliğin kaçıncı haftasında olduklarını net olarak bilemiyorlar bu sebeple doğumdan önceki izin planlamasını hatalı yapıyorlar. Yasal olarak 8 hafta öncesinden izin hakkı var yani 40 haftalık bir sürecin 32. Haftasında ayrılmaya hakkınız oluyor. Dikkat edin 32. Gebelik haftasının dolması gereklidir. Görülen son adet tarihinin ilk günü gebeliğin başlangıcı sayılır. 31 hafta+5 günlük gebe olan anne adayı 32. Haftayı doldurmamıştır.  Bütün yaş hesaplarına bakarsak bitirilen yaş dikkate alınmaktadır. Yani 32 hafta + 5 günlük hamile olan anne adayının 40. Haftayı doldurmasına 8 hafta +  günü vardır. Sizde gebeliğinizin başlangıcı olan günden itibaren kaç haftalık gebe olduğunuzu ve bunun kaç güne denk geldiğini ayrıca 40. Haftayı doldurmak için ne kadar zamanınız olduğunu kolayca hesaplayabilirsiniz.

Doğum İzni İçin Anne Adayından İstenen Evraklar

İlk olarak anne adayları doktorundan gebe olduğuna dair resmi bir evrak alması gerekir. Daha sonrasında gebeliğinin bitmesine 8 hafta kala tarih zamanını belirleyip bunu iş yerlerine bildirmeleri gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM