Doğum Öncesi Ve Sonrası İzinleri Ne Kadardır

  • 18 Aralık 2016
  • 287 kez görüntülendi.
Doğum Öncesi Ve Sonrası İzinleri Ne Kadardır

Anne adaylarının doğum izni toplam 16 haftayı bulur gebeliğin bitmesine 8 hafta kala ayrılabilirler ve doğum gerçekleştikten 8 hafta sonra işlerine geri dönebilirler. Gebeliği takip eden hekim uygun görürse doğum öncesi 3 hafta kullanılır geri kalan ise doğumdan sonraya saklanabilir. Anne adaylarının doğum gerçekleşene kadar çalışması sakıncalıdır 3 hafta varken kesinlikle izine ayrılmaları şarttır.

Şayet gerekli olduğu durumlarda ek olarak 6 aya kadar izin alınabilir bu izin ücretsiz olmaktadır. 16 haftalık doğum izni ücretlidir yine maaşını alır fakat ek olarak 6 ay izin kullanılırsa maaş alamaz. Çoğu anne adayı doğumun ne zaman olacağını tam olarak hesaplayamamakta bu konuda doktorunuza danışarak net bilgiler edinebilirsiniz ve doktorunuz size bir rapor çıkartacaktır. Gebelikte gelişen herhangi bir sorun mevcutsa anne adayı mümkün olduğunca istirahat etmesi gerekirse doğum öncesindeki 8 hafta uzatılabilr.

Doğum İzni Hesaplaması

Bu konu hakkında çok sorular gelmekte ve anne adayları gebeliğin kaçıncı haftasında olduklarını net olarak bilemiyorlar bu sebeple doğumdan önceki izin planlamasını hatalı yapıyorlar. Yasal olarak 8 hafta öncesinden izin hakkı var yani 40 haftalık bir sürecin 32. Haftasında ayrılmaya hakkınız oluyor. Dikkat edin 32. Gebelik haftasının dolması gereklidir. Görülen son adet tarihinin ilk günü gebeliğin başlangıcı sayılır. 31 hafta+5 günlük gebe olan anne adayı 32. Haftayı doldurmamıştır.  Bütün yaş hesaplarına bakarsak bitirilen yaş dikkate alınmaktadır. Yani 32 hafta + 5 günlük hamile olan anne adayının 40. Haftayı doldurmasına 8 hafta +  günü vardır. Sizde gebeliğinizin başlangıcı olan günden itibaren kaç haftalık gebe olduğunuzu ve bunun kaç güne denk geldiğini ayrıca 40. Haftayı doldurmak için ne kadar zamanınız olduğunu kolayca hesaplayabilirsiniz.

Doğum İzni İçin Anne Adayından İstenen Evraklar

İlk olarak anne adayları doktorundan gebe olduğuna dair resmi bir evrak alması gerekir. Daha sonrasında gebeliğinin bitmesine 8 hafta kala tarih zamanını belirleyip bunu iş yerlerine bildirmeleri gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats